| enuc a întrebat:

Ioan:
Capitolul 1
1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

Nu inteleg Dumnezeu este cuvant? ce cuvant? Cum poate Dumnezeu sa fie cuvant? Cine poate sa imi interpreteze si mie aceste versete ca sa imi dau seama la ce se refera?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Cuvantul" din aceste versete ESTE
Fiul lui Dumnezeu, Domnul Isus Hristos.
De ce se numeste Cuvant, deoarece TOTUL in univers s-a facut de catre Dumnezeul Fiu. Dumnezeu a spus (a comandat) si ceea ce a spus a luat fiinta. Sunt mai multe relatari despre CUVANT in Biblie : Geneza 15, 1. Dupã aceste întâmplãri, Cuvântul Domnului a vorbit lui Avram într-o vedenie, si a zis: "Avrame, nu te teme; Eu sunt scutul tãu, si rãsplata ta cea foarte mare." 4. Atunci Cuvântul Domnului i-a vorbit astfel: "Nu el va fi mostenitorul tãu, ci cel ce va iesi din tine, acela va fi mostenitorul tãu."
Exodul 9.20. Aceia dintre slujitorii lui Faraon care s-au temut de Cuvântul Domnului, si-au adunat în case robii si turmele. 21. Dar cei ce nu si-au pus la inimã Cuvântul Domnului, si-au lãsat robii si turmele pe câmp. 2Samuel 22, 31. Cãile lui Dumnezeu sunt desãvârsite, cuvântul Domnului este curãtit; El este un scut pentru toti cei ce cautã adãpost în El. 2Samuel 24, 11. A doua zi, când s-a sculat David, cuvântul Domnului a vorbit astfel proorocului Gad, vãzãtorul lui David:
In Biblie prin cuvantul Domnului se mai intelege si Biblia in alcatuirea ei dar in versetele tale referirea se face la Dumnezeul Fiu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cuvantul ar fi asemanat cu creatia, cred.

Te-ar ajuta cred ca ultimele:
Prov 8.22; Col 1.17; 1Ioan 1.1; Apoc 1.2; Apoc 19.13; Prov 8.30; Ioan 17.5; 1Ioan 1.2; Filip 2.6; 1Ioan 5.7; Gen 1.1;

Pace.

| Dorugar a răspuns:

Evident ca este vorba de cuvantul MINCIUNA!
La inceput a fost Minciuna si minciuna era Dumnezeu.
Si prin minciuna toate s-au explicat si s-au facut in religie!
Fara minciuna nimic nu s-a facut din cele ce sunt facute de biserica.

| Narfundo a răspuns:

Cuvantul este energie prospera, benefica cu conotatii spre vindecare si creatie.La inceput oamenii cand erau sfinti aveau puteri. Puteau crea lucruri prin cuvinte, puteau intelege limbaju animal etc. Odata cu pacatul oamenii au inceput sa traiasca din ce in ce mai putin, cuvintele transformandu-se in injuraturi asta ducand la razboaie, saracie, durere etc.Numai acest inceput al bibliei te poate face sa intelegi cat de important este gandul si cuvantul scos pe gura.winking Numai bine iti doresc.

| Miauti a răspuns:

-stiintific putem considera ca acel "cuvant" poate fi sunetul produs de BING BANG din care s-a creat o fiinta suprema

-Religios poate fi el acela.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Altă traducere redă acest verset astfel: La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era un dumnezeu. Cuvântul care era un dumnezeu este Isus Cristos. În Ioan 12:50 Isus spune: Şi ştiu că porunca lui înseamnă viaţă veşnică. Deci lucrurile pe care le vorbesc, le vorbesc aşa cum mi le-a spus Tatăl".
Deci, el este numit Cuvântul deoarece a fost principalul purtător de cuvânt a lui Dumnezeu.

| RaduMD a răspuns:

A mai ridicat cineva azi, pe aici, problema asta.
În originalul grecesc apare "Logos". Înţelepciune. Ştiinţă. Cunoaştere. Acuma substituie: "La început era Înţelepciunea (Logos) şi Înţelepciunea era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Înţelepciunea.

Deci, evanghelistul ne spune că a existat un timp în care Cosmosul nu exista, dar Logosul exista. Nu a existat vreun timp în care Logosul să nu existe.

Formulat în limbajul de azi: Dumnezeu există din pre-eternitate (mai dinainte de toţi vecii).