| OctavianDanielMaria a întrebat:

Isus a incalcat vreo porunca de a lui Dumnezeu?

102 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum naiba sa incalce daca iisus era dumnezeu si daca facea el era bossul, el face ce vrea, cine il poate pedepsi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e ala dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Nu thinking Tu ce poruncă crezi că a încălcat?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Minunile se pun ca și muncă? Isus a pocnit din deget și au fost făcute.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar a mâncat Iisus în ziua de odihnă?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mușchii trebuie să îi miști doar în casa Domnului, orice ar însemna asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Înseamnă că ar trebui să respecte cu sfințenie și celelalte porunci. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cele 613?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poruncile, sau nu vrei sa vorbim despre asta laughing?

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a incalcat nici atunci pentru ca de fapt odihna e odihna de lucrari rele de fapte rele.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evreii mancau in sabat. De aceea portia dubla de mana nu se strica in sabat. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Interdictia cu sabatul a aparut dupa ce Lui "Dumnezeu i-a parut rau ca l-a facut pe om".

| Celcestietot a răspuns:

Daca esti crestin, nu le incalci, dany thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica nu se numeste ca le incalci, sa nu intelegi altceva laughing

| Meme10Memu a răspuns:

Aia a fost inainte de Iisus. Iisus a venit si a implinit si dus legea mozaica la un nivel mai aproape de perfectiune. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era si este perfect insa tu omiti partea cu libertatea de alegere a omului. Esti liber sa aberezi si o faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia mai gandeste-te omuletule. Dumnezeu a dat legea cu sabatul dupa ce a zis ca i-a parut rau, nu pentru ca ce a facut era imperfect ci pentru ca omul a ales gresit sa fie rebel.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E gresit. Asa cum tu esti liber sa faci ce vrei si Dumnezeu e liber sa te ucida pentru ca de fapt tu respingi pe Dumnezeu care e viata sau izvorul vietii.

Prin definitie tu alegi sa respingi pe Dumnezeu adica viata. De fapt te ucizi singur batjocorind viata sau pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prin definitie nu e vorba de periat baietas. Tu respingi sa traiesti. La ce te poti astepta la viitor decat la moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti gata prin definitie. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E atotstiutor. Stia ca va exista aceasta posibilitate si in acelasi timp are si solutia la neascultarea omului si in cele din urma va aduce la perfectiune creatia Sa cu tine fara viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Perfectiune asa cum o vede Dumnezeu. Tu degeaba vi si-ti dai cu parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din Biblie. happy

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti gata sa te culci. Somn usor ca debitezi numai prostii si razi fara sa gandesti. Bea-ti ultima dusca pe ziua de azi si te mai si culca.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a dat legi si a facut concesii diferite in functie de stadiu la care se afla implinirea scopului Sau. Odata cu apropierea de implinire a scopului Sau legile date de El sunt mai perfecte pentru ca a gasit o societate de oameni pe care sa-i readuca la viata si care corespund scopului Sau.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pavel a mentionat cum face si Dumnezeu: m-am coborat la nivelul lor ca sa salvez pe unii dintre ei. Dumnezeu i-a si ucis pentru ca erau ca niste dobitoace care in ciuda binecuvantarilor speciale pacatuiau contra Lui Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faci niste comparatii limitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu vorbesc de viata si moarte nene si nu de Harry Olarul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E peste tot in toata lumea Biblia. Daca te duci in China sau Suedia si intri in orice librarie gasesti cate o Biblie.
Biblia e cea mai accesibila carte de pe glob. Acesta e un semn ca Armaghedonul e aproape.

Daca te duci la triburile din Amazon si cauti o Biblie o gasesti si acolo.

O gasesti si sub nasul presedintelui Iranului.

O gasesti si pe net la doar un click sau apasare de deget pe touchscreenul smartphoneului.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde crezi ca are omul constiinta? Omul nu a evoluat. Constiinta e scrisa in ADN-ul uman de Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e mult mai raspandita si mai tradusa decat Coranul. Coranul chiar e o poezie cap coada.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca universul nu ar avea un inceput ar trebui sa-mi amintesc ca am mai trait o viata cu miliarde de ani in urma.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intr-un univers fara inceput si fara sfarsit orice ar trebui sa fie posibil. rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti spune asta pentru ca eu am citit din Coran. Scrie ca Allah a vrut sa-i invieze pe cei ucisi de El cu manie pe timpul lui Moise. De parca nu ar exista morala obiectiva lege. Fiindca exista morala si legi divine exista viata si moarte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intr-un univers fara inceput si fara sfarsit orice ar trebui sa fie posibil. Dar uite ca nu orice e posibil si asta e o dovada ca universul nu e infinit si nu e dintotdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa sunt majoritatea si in prezent. Necredinta e si acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vizionare placuta.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu vorbesti de dovezi? Ma faci sa rad.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Allah e inventia lui Mohamed.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma duc la buda sa fac pe A rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns:

Asta e o intrebare si mai proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu a încălcat Legea, ci a revoluționat-o.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Isus Hristos este Dumnezeu întrupat, de aceeași natură cu Tatăl...dar nu a făcut nimic fără permisiunea Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

A revoluționat ceva ce nu trebuia.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

În plus, a și incalcat-o, și-a încălcat cuvintele (la asta mă refer), uitasem sa scriu asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai băgat întrebarea catastrofală, de 1000 de puncte laughing cool.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit,a venit sa implineasca vechea lege

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Scrie că Legământul cel vechi avea cusur...de aceea a fost nevoie să fie revoluționat. El era umbra Legământului celui nou.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

L-a schimbat de tot, asa ceva nu se face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Să vedem...ce a schimbat? big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, modul de gandire. Nu am dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu neg, dar un exemplu concret, te rog... Modul de gândire în ce privință? Hai să discutăm.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, un exemplu cred ca ar fi suficient si clar. La inceput a fost Legea talionului, „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", iar mai tarziu in carte se vede : „Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok... Asta e revoluționarea de care scriam. Dar știi ce e culmea? Chiar și în Vechiul Testament am găsit îndemnuri ale Lui Dumnezeu la iertare, la bunătate în general, ceea ce mă face să cred că Dumnezeu nu S-a schimbat. Poate că așa a vrut El, să Se descopere omenirii în mod treptat... poate pentru că până la exemplul viu al Lui Hristos omenirea nu era în stare să practice o "Lege" dumnezeiască a iertării, a harului. Poate.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Revolutionarea nu trebuia sa aiba loc. Imi poti da 1-2 exemple de indemnuri la iertare? Si ce daca nu era omenirea in stare, omenirea trebuie sa se adapteze la ce lasa Dumnezeu, daca nu, in Iad cu ei, ceva de genul laughing. Nu se descopera Dumnezeu in mod treptat, ce a fost la inceput tot la fel ramane, ca doar nu mai apare o data Isus si ne va conduce pe toti cei din lumea asta, iar apoi vom trai toti fericiti pana la adanci batraneti cu punga de pufuleti cu surprize si Apocalipsa nu mai apare, sa fim seriosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai mai raspuns...

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar am pomenit eu ceva despre liberul albitru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine că mi-ai amintit... Iau acum Biblia și îți spun, dacă o să găsesc versetele de care ziceam. big grin Adică am dat de ele odată, să vedem unde... Exemple de îndemnuri la iubire și bunătate din partea Lui Dumnezeu în V. T.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, astept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am reușit să găsesc niște versete...
Cel mai grăitor este Levitic 19:18...dar mai amintim:
Levitic 19:9-18
Levitic 25:35-37; 43
Deuteronom 10:19
Deuteronom 15:7-11

Răspuns utilizator avertizat