| baieru a întrebat:

Oare cine l-a "iluminat" pe apstolul Pavel pe drumul Damascului, tinand cont de faptul ca el fiind deja un ucigas nu putea fi iluminat de Dumnezeu pentru ca i-a incalcat porunca nr. 1 aia cu: "Sa nu ucizi". iar Isus din Nazareth era deja mort de mult?
Nu cumva l-a iluminat din Iad cel care se lauda ca el detine cheile mortii si ale Iadului, adica Christosul din Apoc 1.18?

Oare valoarea unui text ca Noul Testament inspirat lui Pavel de cel care se lauda ca este stapanul mortii si al iadului are valoarea pe care o are textul Vechiului Testament si a Legii pe care Yahwe a dat-o lui Moise?

Oare de ce?
In religia crestina stapanul Iadului este oare egal cu Dumnezeu creatorul?

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca Hristos n-ar fi inviat, zadarnica ar fi credinta noastra! daca nu te intereseaza religia de ce te duci sa cauti rahat sa zgarmi in el?

| Maxim96 a răspuns:

Hristos e imparatul Cerului, nu a iadului.
Dumnezeu e foarte milostiv.

| baieru explică (pentru Maxim96):

Ce faci?
Contrazici Biblia?
Pai ia citeste in Apocalipsa 1.18 sa vezi daca Christosul tau se recunoaste ca fiind imparatul cerului sau stapanul peste cheile IADULUI si ale MORTII?
Dupa ce citesti acolo, sa-mi spui si mie ce ai inteles!

| Maxim96 a răspuns (pentru baieru):

El e stapanul tuturor!
Si al cerului si a pamantului si a iadului, a vietii si a mortii.

| Kaleo a răspuns:

Ai idee daca ploua azi? happy

| baieru explică (pentru Kaleo):

Sa inteleg ca esti ca plouat dupa ce mi-ai citit intrebarea?
Nu te necaji ca-ti trece!

| Ben00 a răspuns (pentru Kaleo):

Cu cacarezele lui sigur ploua...