| OitaZburdalnica a întrebat:

Intrebare pentru. crestini: Maria a fost intrebata daca vrea sa aiba un copil? Daca nu, inseamna ca Dumnezeu este un violator. Deci, ea a fost intrebata sau Dumnezeu si-a incalcat propria porunca?

13 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai inainte invata sa-ti stergi bine funduletu de caca.

| CinevaNou a răspuns (pentru costis):

Mai repede te-ai sterge tu la gura de caca...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Iar in a sasea luna a fost trimis ingerul Gavriil de la Dumnezeu, intr-o cetate din Galileea, al carei nume era Nazaret, catre o fecioara logodita cu un barbat care se chema Iosif, din casa lui David; iar numele fecioarei era Maria. Si intrand ingerul la ea, a zis: Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei. Iar ea, vazandu-l, s-a tulburat de cuvantul lui si cugeta in sine: Ce fel de inchinaciune poate sa fie aceasta? Si ingerul i-a zis: Nu te teme, Marie, caci ai aflat har la Dumnezeu. Si iata vei lua in pantece si vei naste fiu si vei chema numele lui Iisus.

Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema si Domnul Dumnezeu Ii va da Lui tronul lui David, parintele Sau. Si va imparati peste casa lui Iacov in veci si imparatia Lui nu va avea sfarsit. Si a zis Maria catre inger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu stiu de barbat? Si raspunzand, ingerul i-a zis: Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea Celui Preainalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. Si iata Elisabeta, rudenia ta, a zamislit si ea fiu la batranetea ei si aceasta este a sasea luna pentru ea, cea numita stearpa. Ca la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta. Si a zis Maria: Iata roaba Domnului. Fie mie dupa cuvantul tau! Si ingerul a plecat de la ea". (Luca I, 26-38)
Deci ea a fost instintata si a acceptat.

| anonimg a răspuns:

Oare profesorul isi intreaba elevul silitor daca sa ii de-a un 10 sau nu pentru ca a raspuns corect?
Relatia ei cu Dumnezeu a fost rasplatita.

| milan9 a răspuns:

Confirmarea ei este clara:
"Fie mie după cuvantul tău..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este o persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar ajunge un ateu care a facut numai bine toata viata in rai? pun intrebarea asta ca ateu. Dumnezu nu a violat. Duhul Sfant A UMBRIT_O pe fecioara Maria.iar Duhul Sfant, cel de viata facatorul, DE LA TATAL PURCEDE.intrucat Fecioara Maria a spus; Fie mie după cuvantul tău; mai ramane sa mergi un pic mai departe, cu gandul tau mizerabil, si murdar, ca muia pe care scoti ineptii, si vei ajunge.io iti doresc in rai, dar nu sant chiar sigur ca acolo.iar daca nu crezi, nu crezi, dar nu murdari cu tampeniile tale cel mai pur exemplu al tuturor femeilor, care a suferit vazandu-si copilul rastignit.nu am putut sa vad atata magarie, si nesimtire omeneasca fara limite.

| RaduMD a răspuns:

Mai intai, Dumnezeu isi poate incalca propriile porunci fiindca sunt poruncile pe care El le-a dat oamenilor si nu poruncile pe care El le-ar fi dat pentru El.

Mai apoi, violul presupune apozitia genitaliilor. Dar Dumnezeu, fiind spirit pur, nu are genitalii. Expresia folosita de Biblie pentru descrierea modalitatii Divinei Conceptii este "umbrire". Aflam, tot din Biblie ca Sf. Fecioara era nelamurita despre "cum va avea loc aceasta", ea fiind fecioara.
In sfarsit, umbrirea aceasta a avut loc dupa ce ea si-a dat acordul, spunand: "fie mie dupa cuvantul tau".

| 8imal a răspuns:

Si care e porunca incalcata?

| OitaZburdalnica explică (pentru 8imal):

Crezi ca Dumnezeul crestinilor e de acord cu violul?

| 8imal a răspuns (pentru OitaZburdalnica):

Tot nu ai spus care e porunca incalcata si unde e violul de care vorbesti?

| AnotherNimrod a răspuns:

Nu,ea doar a fost ANUNTA-TA ca va avea un copil cu Dumnezeu.A fost aleasa pe principiul ca era foarte credincioasa si ca a mama ei a nascut-o dupa ce parintii ei s-au rugat mult pentru un copil, deci practic a fost daruita si era „datoare".Nu uita ca in acea perioada femeile erau considerate cu mult inferioare barbatiilor si nu se tinea cont de ce doreau. Dupa Biblie si povestiile crestine ea a primit cu bucurie aceasta veste, dar oricum n-avea cum sa se impotriveasca.O prostie, dupa parerea mea.Deci raspunsul e nu, n-a fost intrebata.

Răspuns utilizator avertizat