| WholeWorldTeam a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea acum la atatia ani de cand a creeat Dumnezeu pamantul, daca protoparintii nostri Adam si Eva nu ar fi incalcat porunca de a nu manca din pomul cunostineti binelui si al raului?

18 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Am fi o big happy naked family. Ne-am plimba prin Rai, facand copii unii cu altii (cu mii de spectatori, evident), si am manca toata ziua fructe si legume, carne nu prea, ca nu ai voie sa ranesti alta fiinta. Am sari prin copaci, si nu ne-ar pasa de nimic. Singurul nostru scop ar fi sa facem copii (sa ne inmultim), si sa il adoram pe Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Da, singurul scop ar fi fost sa il adoram pe Dumnezeu. Dar asta fac crestinii de 200 de ani. In tot ce fac, ei aduc lauda lui Dumnezeu. Daca eu realizez ceva, de exemplu o pictura, Il laud pe El ca am realizat-o, puteam sa fiu cu mintile pierdute, sa fiu bolnav, sa fi avut un accident care sa ma faca incapabil de a o face, sau orice alta piedica putea interveni in viata mea incit sa nu o fac. Sau, ca sa merg pe partea pozitiva, daca am avut inspiratie, Il laud pe El, caci de la El vine inspiratia, si daca a iesit tabloul frumos, tot Lui i-o datorez, ti-o zic din experienta, cind am facut ceva cu El, intotdeauna a iesit mult mai bine, era ca si cind un expert ma ajuta, si asa si este, El il ajuta pe cel ce recunoaste nevoia de ajutor din partea Lui. Deci, da, singurul scop ar fi sa Il adoram, dar fii sigur ca aceasta adorare s-ar petrece infaptuind multe lucruri, mult mai marete decit cele pe care le face acum. Daca te-ai uita atent in Biblie, ai vedea ca Adam a dat nume la toate animalele. Crezi ca a fost usor sa dea un nume fiecarui animal? Poate pentru noi ca romani ar fi usor, insa in cazul lui, asa cum mai tirziu acest lucru avea sa devina obisnuinta la poporul Israel, a trebuit sa dea denumirea in functie de caracteristicile acelui animal, si asta nu e chiar asa de usor. Deci a avut mult de munca pina sa o faca.
Ceea ce descrii tu de fapt, e o forma de viata primitiva. Insa, daca e sa tii seama de faptul ca omul si-ar folosi mintea 100%, pentru ca acum o foloseste doar in proportie de 14-16%, e clar ca nu ar avea deloc o viata primitiva, ci poate foarte avansata tehnologic, am fi ajuns acolo unde poate ca niciodata nu am visat pina acum.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru cristi202):

E ciudat, pentru ca folosind si numai 14-16% din creier si avand acces la mai multe informatii multi oameni si-au pierdut credinta in Dumnezeu. Daca omul si-ar folosi creierul la maxim, crezi ca ar mai fi in continuare credinciosi? Si la ce ar trebui tehnologia in Paradis? Roboti care sa culeaga roadele pomilor, sa le decojeasca, sa le mestece si sa le bage in gura oamenilor? Nu ar fi boli pentru care sa trebuiasca medicamente, sau aparatura pentru tratarea lor. Nu ar fi nevoie de masini sa mergi la lucru, nu ar fi nevoie de scoli, nu ar fi nevoie de case moderne cu computere, si alte alea. Oamenii ar trai modest (nu asta e ideea?) si ar fi multumiti de viata lor. Nu ar tinde spre mai bine (adica nu ar tinde spre confort) pentru ca ar fi multumiti de viata lor simpla, linistita.
Eu asa tin minte, ca ideea e sa traiesti modest, si nu sa ai o viata ' foarte avansata tehnologic', sau s-a schimbat treaba?

| cristi202 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Nu s-a schimbat treaba, ci cred ca tu o percepi gresit. In crestinism, a fi modest, simplu, nu exclude tendinta spre mai bine. Poti face un lucru sa functioneze mai bine? Fa-o! Chiar daca asta inseamna intrebuintarea tehnologiei sau a oricarui alt lucru. Ideea e sa nu te cramponezi in tehnologie, sau in ceea ce faci. Fi simplu si modest, ca si cind nu ai avea nimic, dar profita la maxim de tot ce poti cunoaste, afla, creea, face. Eu cred ca daca omul si-ar fi folosit la maxim creierul, in Paradis ar fi fost mult mai avansat tehnologic.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru cristi202):

Tehnologia presupune degradarea mediului, si are efecte negative si asupra oamenilor. Crezi ca tehnologia si raiul merg mana in mana

| cristi202 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Depinde care tehnologie.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru cristi202):

Da. Cred ca tu te referi la tehnologia gen eoliene, panouri solare?
Da, asta nu polueaza. Dar pentru fabricarea lor trebuie de exemplu fier/ fierul trebuie extras, prelucrat, trebuie sa fie turnat in forme. Apoi trebuiesc masini pentru transportul eolienelor pana la locul unde trebuiesc amplasate. Trebuie poate o masinarie cu ajutorul careia sa fie montate, ca nu se poot descurca oamenii singuri. Si apoi toate circuitele, bateriile, etc. Deci tot e o gramada de poluare. Si tot trebuie sa fie extrase din Pamant multe resurse.

| cristi202 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

De ce te rezumi doar la ce cunoaste omul, cu mintea sa limitata? Daca isi folosea mintea cu totul, poate crea alta structura tehnologica, total nepoluanta, la asta nu te-ai gindit? Tehnologia a aparut ca urmare a folosirii creierului, nu? Deci daca creierul ar fi fost mult mai bun, oare omul nu ar fi fost capabil sa produca o tehnologie mult mai buna decit cea din prezent?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru cristi202):

Poate. Dar cunoscand regulile fizicii de exemplu, cu toata inteligenta nu am putea sa incepem sa zburam cu masinile, sau sa avem ghiozdane cu ajutorul carora sa zburam. Nu putem anula regulile astea (gravitatia de exemplu). Oricat de inteligenti ar fi oamenii ar fi tot aceleasi elemente chimice, nu am putea creea noi altceva.
Se poate sa fie multe tehnologie, dar sincer mie mi se pare complet nepotrivita o imagine a paradisului plina de tehnologie cu wireless, plin de ciment si metal, butoane si manete. Paradisul era plin de pomi, rauri, animale, natura. Nu il vad pe Dumnezeu stand in scaune de piele cu telecomenzi in mana si urmarind la o plasma oamenii prin camerele de supraveghere, in timp ce joaca si jocuri online cu sfintii.

| cristi202 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

OK, nu putem zbura cu masinile. Insa vechii egipteni au creat piramidele fara a fi automatizati, fara a apela la ajutorul vreunei masinarii. Cum au facut-o? Nu stim. Stim insa ca este posibil sa faci ceva si fara masini. Asta stim sigur. Trebuie doar sa ne folosim mintea. Nici nu stim noi ce capacitati are mintea ce o avem! Si de aceea nu trebuie sa vezi tehnologia de acum alaturi de natura din Paradis, ci eventual pe aceea care ar fi fost daca omul ar fi avut mintea intreaga ca si capacitate, si cu siguranta altfel ar fi fost lucrurile.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Acum ne vine greu să ne imaginăm deoarece ne-am născut şi trăim într-o lume imperfectă. Dar putem spune cu certitudine că lucrurile care azi ne umbresc fericirea sau ne împiedică să ne bucurăm cu adevărat de viaţă, nu ar fi existat.

| WholeWorldTeam explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Numai ca era foarte ciudat sa umblam toti dezbracati si sa nu ne fie rusinelaughing)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Aha, tu la acest nivelul analizezi întrebarea...

| WholeWorldTeam explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu doar la nivelul asta.Mai sunt si alte lucruri.adica pur si simplu stateam in rai si atat?

| cristi202 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nici nu ai fi realizat ca esti gol, ar fi fost ceva la fel de normal ca si acum cind esti imbracat. Si nu doar ca stateai in rai. Poate ca si tehnologic, avind mintea functionala 100%, am fi stat altfel, am fi fost mult mai avansati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic, daca nu ar fi mancat din pomul cunoasterii, acum nu deosebeam binele de rau.
Asa ca Dumnezeu a vrut sa ne ascunda faptul ca raul poate avea si alte forme.Chiar ii felicit pe amandoi ca nu am ajuns oi de sacrificiu pentru un zeu care nu prea stia ce se intampla prin gradina lui.
Adica...Fratele meu! ai creat tot ce ne inconjoara si n-ai vazut amaratul de sarpe din copac, sau dupa ce Adam s-a ascuns, rusinat de fapta facuta, Tu nu stiai unde este, ba chiar l-ai strigat si intrebat unde se afla... jalnica tentativa de manipulare religia asta.
Cred intr-un Dumnezeu, dar nu este cel pe care il suiti pe cruci si il impingeti in fata ca pe un scut.

| GRs a răspuns:

Tot la fel pentru ca faptele din Biblie nu s-au intamplat decat in imaginatia omului.

| izabela1234 a răspuns:

Daca nu ar fi incalcat porunca Dumnezeu ar fi lasat altfel oamenii. Oamenii erau invatati, aveau tot ce le trebuie.etc...