| LupusDei1993 a întrebat:

Isus Cristos nu a fost un sacrificiu și am să vă dau 5 motive bine întemeiate:
1. Isus a consimțit;
2. Isus nu a avut valoare ucigașilor;
3. Isus nu a fost intenționat să fie un sacrificiu, nu a fost oferit acest sacrificiu de către ucigași;
4. Isus explică retroactiv păcatele;
5. Isus a reînviat din morți (și știa dinainte acest lucru), deci negând sacrificiul.
Și de ce să fiu legat de această luptă imaginară supremă dintre bine și rău încă de când m-am născut? Lăsați-mă în pace să-mi văd văd de treabă, religioșilor.

45 răspunsuri:
| BlackOldSun a răspuns:

Cine?

| Bizon95 a răspuns:

Propun sa trimitem un terminator inapoi in timp sa il salveze inainte de a il prinde romanii:
https://www.youtube.com/watch?v=clF1xeXssIo
:D

| Jay1 a răspuns:

Această exigență a libertății în societatea umană se referă mai ales la bunurile spiritului uman, în primul rând, la cele care privesc libera exercitare a religiei în societate. Analizând cu atenție aceste aspirații ale sufletelor și propunându-și să declare în ce măsură sunt conforme cu adevărul și cu dreptatea!

| LupusDei1993 explică (pentru Jay1):

News flash: sufletul nu există.

| Jay1 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sufletul există înainte de momentul concepției, preexistența, viața anterioară sau existența premortală se referă la credința că fiecare suflet uman în parte a existat înainte de concepția muritoare.

| Bizon95 a răspuns (pentru LupusDei1993):

NU cred in religie SI mi se pare o imbecilitate, din cauza ca primul si cel mai important lucru pe care religia il impune este faptul ca TU ESTI ROBUL LUI D-ZEU

NU cred in iSUS, mai ales ca, CRED ca religia crestina a fost inventata si cei care au inventat-o au copiat la greu dupa alta religie mult mai veche care in loc de Isus il avea pe Horus ca zeu principal

dar CRED ca sufletul exista, si nu e o credinta oarba e o constatare
de asemenea, tot o constatare, lumea ailalta nu e nici macar vag, ceva ce ne putem imagina, acum, ca oameni

| LupusDei1993 explică (pentru Jay1):

Dă-mi o dovadă științifică și palpabilă al acestor afirmații, altfel rămân doar mitologie și atât.

| mentholinks a răspuns:

Pai Pavel a spus ca Isus a murit pentru ca noi sa credem ca Dumnezeu L-a inviat din morti, si crezand, sa avem viata in Numele Lui.

| LupusDei1993 explică (pentru mentholinks):

Totul bazat pe credință oarbă fără dovezi concrete.

| mentholinks a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai da, credinta e oarba, ca si iubirea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Acum când scriu aceste rânduri există 7, 735, 193, 230 oameni pe glob. Astfel înainte de concepțiqa muritoare, conform acestei credințe trebuiau să fi existat undeva acelaș număr de suflete. O credință ar trebui să aibă și ea, o bază, sau nu? Așa că intreb și eu pe cei ce cred asta, unde erau aceste suflete, în ce loc, înainte de concepția muritoare?

| Jay1 a răspuns (pentru sadrian46):

Argumentele în favoarea acestei ipoteze spun că felul în care a fost creat sufletul lui Adam este modelul ce a fost păstrat pentru fiecare ființă umană de după el. Versete precum Ecl. 12:7, Isaia 42:5, Zaharia 12:1 și Evrei 12:9 sunt amintite pentru a susține că trupul este o substanță diferită de partea imaterială a omului și că are o origine diferită.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Argument foarte pertinent. Deci fiecare urmaș uman îl are de la primul om. Fiind eu om de știință, merg de la primul om la prima celulă vie. Dar acel suflet de origine diferită, primul, de unde vine?
La tot ce este de origine materială, îi știu originea. Dar acea origine diferită, care e aceea? Eu am dreptul să am acea curiozitate.
A și un răspuns, dar aștept și răspuns de la dta.
Asta fiindcă sufletul are niște calități pe care nu le are materia.
Mai vorbim.

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Ei nu au răspunsuri logice și argumentate cu fapte dovedite științific, nu o să primești niciodată așa ceva, numai versete din biblie ce nu au nicio logică sau sens. Totul la ei e bazat pe magie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu aștept totuși. Poate facem istorie aici pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru costinvlad490):

Cele mai importante 10 dovezi ştiinţifice din Bibliehttps://www.youtube.com/watch?v=LnfeDOz83Kc

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns (pentru costinvlad490):

În general, Dumnezeu spunea în scripturi, tot ce trebuia spus oamenilor.
Scripturile conțin o biografie a fiecărui om, fiecare fără excepție. În ea fiecare dintre noi se poate găsi în detaliu, descris în detaliu și prezentat: toate virtuțile și dezavantajele tale, pe care le ai și pe care le poți avea și le ai, vei găsi căi prin care sufletul tău, și al tuturor, merge de la păcat la păcat și tot drumul de la om la Dumnezeu și de la om la diavol.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bible

| LupusDei1993 explică (pentru costinvlad490):

Imbecilitate new age, sufletul nu există, după ce murim e capătul liniei.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 explică (pentru costinvlad490):

În primul rând, degeaba îi tot repeți că biblia îi falsă fără dovezi sau argumente valabile, singurul tău argument e încă la nivel de grădiniță, mai ai de lucrat.
În al doilea rând, câinele în multe cazuri te atacă dacă vede că ești slab datorită simțurilor lui senzoriale puțin mai dezvoltate decât ale noastre.
Sufletul nu există deoarece nu a fost niciodată descoperit sau identificat științific.
Sufletul este un element creat de religii, toate bazate pe credințe oarbe și false, pentru a justifica o așa zisă viață eternă după moarte, ceea ce la fel nu există o dovadă plauzibilă nici pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 explică (pentru costinvlad490):

Toate trucaje demne de Hollywood.
Tu ai văzut însă vreodată o fantomă cu ochii tăi?
Eu am aproape 26 și nu am văzut așa ceva.

| Bizon95 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu am alta varsta, si DA, am vazut rahat paranormal cu ochisorii mei mici si porcini, dar tu alegi sa nu crezi iar cum singura dovada pe care o am e cuvantul meu, atunci tu ramai Toma Necredinciosu' tongue

insa, sa nu crezi ca, cred in iSUS sau biblie, IN NICI UN CAZ, doar ca nu cred ca dupa ce dam coltul, e adioz si n-am cuvinte

| Bizon95 a răspuns (pentru Jay1):

WOW, ai reusit sa pui stiinta langa biblie
am doua probleme mici, rau de tot mici
2. fiecare argument e absolut pueril si poate fi contestat in parte dar nu am chef sa umplu 5 pagini

1. IN LOCUL TAU MI-AR FI *****RUSINE****** SERIOS!
biblia si inchizitia au hartuit si ars pe rug stiinta timp de secole
MI-AR FI RUSINE SA PUN STIINTA LANGA BIBLIE...
R U S I N E

| ania a răspuns:

1. Dacă un judecător stabilește o amendă dar pentru că îi e milă de cel amendat, plătește el amenda nu înseamă că pentru judecător nu e un sacrificiu să facă plata, chiar dacă el consimte.
2. Iisus nu a avut valoarea ucigașilor. A avut o valoare mult mai mare, EL creatorul întrupat, viața lui e mult mai valoroasă decât a tuturor oamenillor păcătoși care au trăit vreodată.
3. A fost intenționat ca Iisus să fie un sacrificiu. Iisus spune/ Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea că A DAT pe singurul Lui Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică Ioan 3=16 și /sufletul meu ește tulburat.Și ce voi zice? Tată izbăvește=mă din ceasul acesta? Dar tocmai pentru aceasta am venit până la ceasul acesta/Ioan 12/27.
4.Dacă și leguitorii umani dau legi retroactive, cine poate să interzică asta Legiuitorului Suprem?
5 Chiar dacă știa că va învia din morți, nu înseamnă că n=a murit.Soldații romani nu ratau crucificările.Nu noi stabilim când e negat sacrificiul și când nu.
Constatăm prin propria conștiință că suntem legați de această luptă supremă dintre bine și rău. Chiar dacă uneori mustrările de conștiință sunt mai dureroase decât o măsea cariată n/o putem extrage afară.
mai bine ceartă=te cu El. în genul Creatorul meu, dacă exiști, eu nu înțeleg ce e cu acest sacrificiu al lui Iisus, dacă ai avut putere să creezi tot universul trebuie să ai putere si să/mi raspunzi cumva, să înțeleg ce vrei de la viața mea, dacă Biblia e cartea Ta ajută/mă să înțeleg ce e cu ea, dacă mă iubești fă=mă/să percep cumva asta, etc.

| LupusDei1993 explică (pentru ania):

1. Nu există așa ceva în viața reală.
2. Isus nu a spus niciodată așa ceva.
3. Tot nu a spus El așa ceva, versetul vine de la Evanghelia lui Ioan, cartea lui fiind diferită față de toate celelalte.
4. Nu există Legiuitor Suprem, dacă exista așa ceva era foarte, foarte nasol.
5. Nu are absolut nicio logică ce ai spus aici.

În concluzie, nu ai citit absolut niciodată biblia și ai probleme foarte mari de logică și raționament.