| Moisie a întrebat:

Plecand de la premisa ca Dumnezeu le-a lasat oamenilor posibilitatea sa isi spele pacatele prin sacrificarea animalelor pe care apoi le consumau, cum vi se pare scena penibila a asa zisului "sacrificiu" a Dumnezeului Isus, care oricum era nemuritor, deci nu era sacrifiiciu ci doar o piesa de teatru pentru prostit fraierii care nu pot sa gandeasca, "sacrificiu" prin care sunt mantuiti toti criminalii talharii si curvele si astfel vom avea ocazia ca in RAI sa ne intalnim cu Hitler cu Stalin si cu alti ucigasi in serie sau in masa, poate chiar cu cei care ne-au ucis pe noi sau pe parintii nostri?
Vi se pare ca fiind normal acest lucru, si ca seamana a "judecata divina"?
Nu vi se pare ca acest asa zis "sacrificiu" facut cu un asemenea scop diabolic este un sacrificiu dracesc?
In aceste conditii va mira faptul ca UNSUL, adica Christos, se recunoaste ca fiind Seful IADULUI?
Cum se impaca acest "sacrificiu" cu constiinta voastra de crestini?

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ti-a facut Dumnezeu de ii vorbesti asa?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ca dumnezeu da logica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Pentru ce iti trebuie logica asta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica e aia care te face sa tragi concluzii corecte dintr-un enunt sau dintr-o idee. Tu ai vazut ce scrie omu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si care este logica ta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu vi se pare ca acest asa zis "sacrificiu" facut cu un asemenea scop diabolic este un sacrificiu dracesc?"

Logica cere ca acea concluzie sa fie derivata din ceva suficient de substantial incat sa conduca la o astfel de concluzie. Deocamdata e doar o interpretare aberanta.

Ce anume nu pricepi din conceptul de logica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Citeste in Biblie sa afli mai multe despre ce este vorba decat sa te dai dupa unul si dupa altul. Daca Domnul Dumnezeu a vorbit si a acceptat ca aceste jertfe sa ii fie aduse Lui de ce ar fi ceva necurat?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma refeream la povestea aia cu Hristos stapanul iadului, ca sacrificiul e unul dracesc, citeste mai intrebarile omului astuia, ii da cu teoria asta de ceva vreme, in alta intrebare a dedus el de undeva de unde nu iesea deloc asta ca Hristos detine numai cheile iadului si isi punea intrebarea cine le detine pe cele ale raiului sau ceva de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Sfatul meu este sa citesti Biblia si roaga-te Domnului Iisus Hristos sa iti deschida ochii si sa iti lumineze mintea :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ca sa ajungi la Domnul Dumnezeu trebuie sa ai credinta, nu logica

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da fix ca oile care s-au aruncat una dupa alta de pe marginea prapastiei. Nu mersi. Cine alege sa nu gandeasca, sa faca ce vrea, eu aleg sa gandesc. Logic.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Asa este cum zici!
Si la Greuceanu, sau Pinocckio si la Praslea cel voinic, tot prin credinta se ajunge si nu prin logica!
Oare iti dai seama cat iti este de aberat acel ceva ce ar trebui sa fie logica?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce sa citeasca Biblia pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda niciodata nimanui?
Si de ce sa se roage celui care singur se recunoaste ca fiind seful cheilor mortii si ale Iadului?
Cum crezi ca poate Diavolul sa-ti lumineze mintea?
Cumva invatandu-te sa incalci Legea lui Dumnezeu asa cum fac crestinii care doar CRED, dar nu STIU nici macar ceea ce fac?

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Daca s-ar cunoaste mai bine Biblia, s-ar stii ca in Apocalipsa 1.18 reinviatul Christos recunoaste ca detine Cheile Iadului, dar nu numai aceste cheii, ci si CHEILE MORTII!
Si evident ca intreb cine detine cheile Raiului pentru ca in toate cele cca. 1000 de pagini ale Bibliei, NIMENI, nici macar Dumnezeu... adica absolut nimeni, nu se lauda ca detine cheile Raiului!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Mie Dumnezeu nu mi-a facut absolut nimic, dar oare cat de analfabet structural trebuie sa fie cineva care citind acest text are impresia ca eu am intrebat sau vorbit de Dumnezeu?

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Ce Dumnez\eu ma fraticule? Am vorbit eu peiorativ de Dumnezeu in intrebarea mea?
Ce este peiorativ despre Dumnezeu in intrebarea mea?
Faptul ca am spus ca a dat oamenilor posibilitatea sa-si spele pacatele prin sacrificii animale?
Pai nici asta nu am spus eu ci am scos-o din Biblie din Evrei 9.13.
Cat despre logica ...la ce sa te astepti cand ai de-a face cu niste analfabeti structurali care nu sunt in stare sa inteleaga care este subiectul unei propozitii simple

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Cum sa fie interpretarea aberanta din moment ce orice crestin crede ca prin cainta/pocainta chiar si Hitler poate ajunge in rai, alaturi de cele 65 de milioane de victime pe care le are bifate in activitatea sa diabolica de mantuitor?
Ti se pare logic sa accepti ca Isus Christos si-a sacrificat viata ca diavolii cu chip uman sa ajunga in rai cu conditia sa se pocaiasca in ultimul minut al vietii lor?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Si dupa tine ar trebui musai sa se laude cineva? Si tu presupui ca nu le detine nimeni? De unde ai presupune asta?

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Foarte logic, pardon am uitat ca tu stai rau la capitolul asta. Din faptul ca Dumnezeu nu pomeneste de Rai si nici de cheile lui, iar cel care a fost UNS in functia de Diavol, ala care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu, ala, dupa inviere, se lauda ca detine doar cheile mortii si Iadului!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Cred ca sunt printre singurii care mai baga in seama filozofelile astea fara fundament. Asta ar trebui sa-ti dea de gandit.

Normal ca e aberant sa crezi ca orice crestin indiferent ca a facut genocid poate ajunge in rai daca se caieste, e logic ca-i aberant. Eu m-am referit strict la concluziile tale legate de cheile lu peste, sacrificiul dracesc si alte chestii din astea.

Da tu da-i in continuare daca tu crezi asa ceva n-ai decat. Stiu ca unele lucruri le-ai enuntat ca ipoteze dar la fel de bine ai enuntat cateva lucruri ca adevaruri absolute si nu stiu daca o fi corect sa te crezi detinatorul unor adevaruri fara tagada.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Ce anume din "filozofiile" mele ti se pare fara fundament?
2 Daca gasesti aberant faptul ca unul care a facut genocid poate ajunge in Rai, inseamna ca nu ai inteles sacrificiul lui Isus, pentru ca Isus nu a specificat pentru care pacate s-a sacrificat si pentru care nu, in plus de asta in Evrei 9.13. vei vedea ca sacrificiul lui Isus nu era pentru cei cu pacate mici pentru ca pentru acestia era destul "detergent" pentru spalarea pacatelor, deci sacrificiul lui Isus ar fi fost inutil!
Evident ca este un sacrificiu diabolic atunci cand te sacrifici ca Hitler sa fie mantuit si sa ajunga in Rai, caci vezi bine in Evrei 9.13. ca pentru pacatele mici care nu incalca Legea lui Dumnezeu, era detergent.
Vezi aici in Galateni 3:13 cum "Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii"!
Adica i-a rascumparat de sub blestemul acelei Legi care nu ii ierta pe criminalii de teapa lui Hitler!
Daca nu te duce capul sa intelegi macar un text atat de simplu, fa si tu la fel ca ceilalti analfabeti structurali, taci si fa-te ca ploua ca nu voua ma adresez ci tinerilor carora le place sa gandeasca!

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu nu ma cred detinatorul unor adevaruri fara tagada ci cunosc bine Biblia si STIU sa inteleg corect un text pe care il citesc pentru ca NU sunt un analfabet structural care nu poate pricepe o fraza simpla de genul acesteia:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos!
Ce ai inteles tu din acest verset?
Nu cumva ce am explicat eu in postarea anterioara?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Si Basescu are o boala cu "plagiatorul" Ai invatat si tu ce-i aia analfabet structural si ai impresia ca eu reactionez la insultele tale.

Ai putin mai multa grija cu insultele ca nu e cazul. Iti inteleg rationamentul dar e o aberatie. Dupa cum vezi nici macar nu primesti multe raspunsuri fiindca la drept vorbind, in limbaj crestinesc, proferezi blasfemii.

O seara buna si mult mai mult bun simt.

Nu inainte de a-ti cita din unul dintre cei MULTI pe care i-ai facut analfabeti stucturali

"Ai cautat cuvantul in dex analfabet structural sau nu stiai cum sa dai o aliura filozofala textului tau? Daca ai fi stiut cat de putin despre Credinta Ortodoxa as fi avut cu cine discuta dar vad ca esti bata si totusi tragi concluzii"

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Daca ai fi avut un dram de cultura generala, si pe deasupra mai si rationai corect, ai fi stiut ca religia crestina, chiar si cea ortodoxa, este una de natura iudeo-crestina si daca ai fi rationat in loc sa crezi, poate intelegeai ca scriptura trebuie inteleasa in contextul natural in care a fost scrisa prin "inspiratie divina", si ca orice interpretare diferita decat cea "inspirata in original" este o minciuna in falsh, asa cum zicea si Narea academiciana hashdoio, care era la fel de culta ca tine.
Dar cum vad ca ti-e iti lipsesc instrumentele necesare ante mentionate, evident ca nu intelegi nici miezul problemei, si crede-ma te rog ca nu-mi face placere sa discut cu imbroboditii care au ochii mintii legati cu broboada credinteide tip "a proasta"!
Asa ca "bata" este acela care nu intelege nici macar natura propriei sale religii si nici faptul ca modificarea interpretarii "cuvantului inspirat" face ca Biblia sa aiba valoare doar pentru ca e scrisa pe foi foarte fine si subtiri!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

1. Stiu f bine ce origine are religia crestina
2. Nu e religia mea, eu sunt ateu
3. Tocmai pentru ca sunt ateu rationez fata de cei care cred asa orbeste in niste bazaconii
4. Din punctul lor de vedere proferezi blasfemii, din punctul meu de vedere si al multora de pe aici, spui aiureli despre care pretinzi ca-s adevaruri si de-aia te iei in clanta cu oricine nu-i de acord cu tine.
5. Esti impertinent, eu am pastrat un anumit nivel al discutiei iar tie ti se urca sangele la cap. Ce sa-ti spun? Mergi cu Satana. Nu? Ca de cateva postari incoace spui ca stii tu bine ca ai citit biblia ca cel putin Iisus ar fi de fapt diavolul.

Eu nu-mi pun mintea cu tine, consider ca am facut-o deja prea mult si te las sa aiurezi in continuare oricum vorba ta, oricine cu un dram de inteligenta se stramba vazandu-ti elucubratiile.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Si daca stii ca religia crestina a origine iudaica, si ca scriptura iudaica a fost prima, ti se pare corect ca cei care si-au insusit-o prin FURT INTELECTUAL, sa-i schimbe intelesul si sa mai aiba si tupeul sa zica ca Legea lui Dumnezeu din scriptura originala este un GUNOI?
2 Daca esti ateu, atunci ce te bagi? Nu vezi ca eu pun intrebarile pentru fanaticii religiosi? Sau ti-ai propus sa ma trollezi?
3 Stai cuminte in banca ta si baga doar de seama ca fiecare idee "traznita" o argumentez cu versete biblice tocmai ca si religiosii sa-si deie seama ca Biblia lor este o carte traznita!
4 Si din punctul de vedere a religiei originale pe care ei spun ca Dumnezeu a dat-o lui Moise, blasfemiile sunt de partea crestinilor care au intors cu atata nerusinare intelesul original, incat tot ce sustin ei este Blasfemie, nu ti se pare blasfemie sa spui ca Dumnezeu Creatorul are un fiu cu o maimuta primata din specia Homo Sapiens Sapiens? Da sa zici ca Isus s-a nascut din Treimea din care chiar el facea parte si astfel a devenit prorpriul sau tata si in acelasi timp propriul sau fiu lasand-o gravida pe viitoarea sa mama, sarcina din care nu se va naste un alt copil, ci tot el cel care a lasat-o gravida? Poate fi ceva mai diabolic decat aceasta poveste idioata?
5 Mai degraba esti tu lipsit de cultura in domeniul religios si te bagi ca musca in oalka care nu e pentru tine!
E bine ca nu ti-o pui ca bag seama ca la tine acolo, este mare haul!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

1. Logic ca nu e corect dar s-a intamplat
2. Eu nu trollez
3. O fi biblia o carte traznita dar concluziile pe care le tragi tu si crezi ca le argumentezi sunt si mai si.
Incearca sa ai bun simt bai baiatule si sa stai tu in banca ta atat cat trebuie sa nu fii nesimtit, continui sa ma jignesti iar eu port o conversatie cu tine pe idei, nu te-am facut nici analfabet nici in vreun alt fel.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Faptul ca s-a intamplat, nu justifica faptul ca se mint oamenii cu buna stiinta prin interpretarea diferita a textelor biblice, si dupa ce le mai si minciunesc, spun ca minciuna lor e inspirata de Dumnezei asta desi religia crestina nu are niciun Dumnezeu nici macar unul mitologic!
2 Eu ma simt trollat de comentariile referitoare la persoana mea care sunt pe langa subiectul intrebarii din enunt!
3 Concluziile pe care mi le atribui tu, nu imi apartin mie ci ele sunt vazute la fel de toti cei cre inteleg Biblia in contextul original in care a fost scrisa si anume cea mozaica, si toti mozaicii o interpreteaza asa. In plus de asta Biblia crestinilor a fost compilata la Roma de evrei care se simteau prigoniti si care constientizand ca sunt pusi sa modifice textele sfinte ale religiei lor, ib interesul dusmanilor care ii prigoneau, nu au scapat ocazia sa strecoare bucatele de rahat in oala de ciorba pe care erau obligati sa o fiarba, asa ca Biblia este atat de plina de prostii si contradictii incat asa se explica fapul ca religia crestina este vazuta de peste 1 miliard de musulmani ca fiind o ratacire a mintii si ca trebuie sa fi cel putin anormal daca nu prost bata ca sa o poti crede si accepta!
Asa ca incearca sa privesti ce postez eu in context larg, si nu in contextul mincinos al crestinismului "for Dummies". Eu nu sunt de felul meu nesimtit, dar sunt tipul omului "oglinda" adica pot fi mare nesimtit cand am de a face cu nesimtii!