| anonim_4396 a întrebat:

Isus in sus, isus in jos. Majoritatea o ardeti cu "dar vai, iote ce sacrificiu a facut pentru noi. Nu-i asa ca-i minunat?". Bun, dar cum ramane cu Prometeu? Practic sacrificiul lui este unui si mai important. De ce? Pai pentru ca in comparatie cu cel al lui isus, sacrificiul respectiv a fost unul pe bune. El nu a ajuns "second in command". Pedeapsa lui nu a tinut cateva zile si a fost mult mai oribila. Ba mai mult de atat, daca nu ar fi oferit focul oamenilor, noi nu am fi progresat. Poate am fi disparut definitiv.

Isus in sus, isus in jos. Cand a fost untima data cand ati oferit o multumire lui Prometeu pentru sacrificiul facut?

27 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Actually,cum ramane cu sacrificiul celor care au murit in razboaie ca sa traiasca bine unii care habar n-au cine au fost aia si ii multumesc unui zeu?

| RAY a răspuns:

Gaia daca chiar ar crede in iisus astia care spun asa nu ar face pacate,despre ce vorbim, nu exista crestini si doar cu numele atat, lasati familia, averea, urmeazama in pustiu asta e legea lui iisus

| sublime89 a răspuns:

Cum ramane de exemplu cu cei omorati de Inchizitie pentru teorii stiintifice care mai tarziu s-au dovedit adevarate? Au murit pentru un adevar, si pentru progresul civilizatiei umane. Ei chiar si-au dat viata pentru noi, in chinuri groaznice. Isus a murit pentru niste basme. In niciun caz pentru noi.

| martzian a răspuns:

O zi frumoasa sa ai, Gaia!

| ErrorFound a răspuns:

Ai lasat deoparte faza cu "he, he, doar zeul meu exista"(si cei peste 1000 de sfinti)

| Kalla a răspuns:

In primul rand suntem crestini.Tie ti se pare normal ca un crestin sa-i multumeasca lui Prometeu? Mie nu.e ca si cum ai vedea un ateu care zice Tatal Nostru inainte de culcare.
Vreau doar sa-ti mai zic ceva.Tu viata lui Iisus se vede ca n-o cunosti.El a trait ca un sarac, murea de foame pentru ca nu se gandea la mancare. daca avea prea mult(ceea ce inseamna daca bucata de paine e mai mare ca palma lui)el dadea copiilor si se hranea cu rugaciune ceea ce il ajuta mult.A rezistat divolului, a ajutat si a fost milostiv, harnic etc.Chiar daca a trebui sa stea in cuie pe o cruce inalta cu toti care-l scuipau si el ce a facut? Nimic.Ia iertat,nu i-a injurat,nu s-a folosit de faptul ca poate face miracole ca sa scape, a cerut apa si i-au dat otet si nu s-a plans.L-au batjocorit pana la moarte dar el nu a zis nimic si cand a inviat a spus mironositelor sa nu-l caute in mormant ci in inima, in credinta, in iubire, in fapte bune si in milă."Iubeste-ti aproapele si pe dusmani." a spus Iisus.
Se pare ca tu asta nu poti s-o vezi si nu reusesti sa-ti dai seama.Imi pare rau de tine si de cei ca tine.Sincer sper sa nu fie prea tarziu pentru voi si pentru mine(nu sunt o sfanta).

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Asta-i povestea oficiala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine, Prometheus este o legendă, un mit, lumea ştie că nu s-a întamplat.Problema e că oamenii sunt atât de indigeni ( băştinaşi, ne-evoluaţi ) încât nu realizează că Iisus nu există şi nici Dumnezeu.În România doar 1% sunt Atei şi peste 92% sunt Credincioşi, Bun Venit în România.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare frumos iti sade tie domnule sa spui acum ca Prometeu e o legenda, dupa ce ai primit deja focul de la el si gatesti probabil la aragaz si la cuptor, tare frumos iti sade. Cata ingratitudine, vai vai, cata ingratitudine...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si aceie 92% nu isi au habar doctrine, plus ca: uni sunt ateii insa nu au curajul sa se de-a de gol. Iti d-ai seama ca ar fi marginalizati de societatea asta, primitiva.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Prometheus e un Erou din Mitologia greacă. hmm. să studiem cuvântul MITologie.Degeaba încerci să faci pe deşteptul.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Crearea Universului de catre divinitatea crestina reprezinta un MIT al creatiei, cu toate acestea exista un numar considerabil de oameni ce accepta aceste alegorii ca adevar peremptoriu.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Din păcate.

| florynmondialul a răspuns:

Proza literara!
... LEGENDELE Olimpului!
ps:tu confunzi legendele cu realitatea!

| Jeezy a răspuns:

Cine ii Prometeu?laughingte uiti prea mult la desene animatelaughing

| xBlackUndergroundx a răspuns (pentru Jeezy):

LOL, Prometeu e un erou din mitologia greaca, care nu s-a supus zeilor si a adus focul oamenilor.

| Jeezy a răspuns (pentru xBlackUndergroundx):

Deci sa inteleg ca totusi... exista zei?laughing

| xBlackUndergroundx a răspuns (pentru Jeezy):

Subliniez cuvantul MITOLOGIE.

| Jeezy a răspuns:

Ai grija cum alegi cuvintele prietene...
cat despre prometeu sau cum il cheama chiar nu ma intereseaza.Trebuie sa fii chiar cretin sa crezi(sa presupunem ca el chiar a fost cel care a descoperit focul) ca daca nu descoperea el focul nici pana in ziua de azi nu am fi avut foc
Dar vai...sa-i facem o plecaciune lu nea' Prometeu pentru marele sacrificiu

| Wehrmacht a răspuns (pentru Jeezy):

La fel poti spune si despre descoperirile lui Einstein, Newton...etc.
Este un titan din mitologia greaca, nu a existat, deci nu poti spune ca a descoperit el focul, cica el il dadea oamenilor.
De ce sa am grija cum imi aleg cuvintele? Si nu-ti sunt prieten. Daca nu te intereseaza de ce te-ai mai bagat sa comentezi la aceasta intrebare?

| anonim_4396 explică (pentru Jeezy):

Nu Prometeu a descoperit focul. E clar ca habar n-ai despre ce e vorba. De ce te bagi in discutie daca esti mai varza decat varza? De ce te bagi in seama daca subiectul te depaseste?

| Jeezy a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca automobile...

Rog sa-mi fie cu iertare preamarite intelept...tu inteligenta cosmica!

| anonim_4396 explică (pentru Jeezy):

Chiar si acum, in loc sa recunosti ca subiectul te depaseste incerci sa faci pe inteligentul. Bravo dar din pacate pentru tine, acest "bravo" nu e un compliment. Nu merge sa raspunzi la misto si sa lasi asemenea comentarii penibile daca habar n-ai despre ce este vorba. Tocmai ai aratat tuturor care este nivelul tau. Felicitari pentru "inteligenta" de care ai dat dovada.

| Inferno a răspuns (pentru Jeezy):

Prometeu a descoperit focul asa cum Zeus a descoperit fulgerul.

| Jeezy a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi consum timpul aiurea cu tine...si nu se merita daca esti prea limitat sa intelegi ce vreau sa spun!

| Jeezy a răspuns (pentru Inferno):

Coechipierii tai te contrazic...ei zic ca Prometeu a adus focul nu e l-a descoperit!

| MateiP a răspuns:

De ce sa-i mutumesc lui Prometeu? Ca a adus focul? Incep si eu cu ateismele voaste: de unde stiti voi ca el a adus focul? Aceasta problema este si cu Iisus: voi nu credeti ce a facut el. Pana in Ziua Judecatii de Apoi nu vom afla adevarul, dar cand il vom afla, putini o sa fim slavati.
Desi nu are nicio tangenta cu religia ta, iti urez Sarbatori Luminate! happy