| anonim_4396 a întrebat:

Isus sau Iisus? Care este varianta corectă? Hristos sau Cristos?

11 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Toate variantele sunt corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ok, atunci pornesc la drum cu întrebarea mea de maine. Credeam ca o sa ma fac de rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am ales jumi juma, Iisus(pentru ortocsi ca sa nu însemne magar într-o lb) Cristos (pentru protestanti de la crestin)

Si Voala, Iisus Cristos.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu te faci, alții nici nu știu de ce au credința pe care o au sau când le comentezi, nu îți mai dau reply înapoi, deși tot ei au pornit conversația...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia cu măgarul este un mit. Cât despre protestanți, nu trebuie să rostim într-un anumit fel datorita orientării lor. Corect este oricum, dar frumoasa fapta de omenie, nu laughing?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai des se foloseşte în scrisuri Iisus Hristos dar mai bine arată scris Isus Cristos.

| Panamax a răspuns:

Mama lui il chema in aramaica Yeshua.
Tot ce a fost scris despre el a fost in limba greaca in alta tara la mii de km de unde s-au intamplat evenimentele si la cateva zeci de ani.
Cam ciudat.
este ca si cum ai lua de pe strada un indian sa scrie acum despre rascoala din 1907 a romanilor.
Adica povesti.Frumoase si pline de invataminte dar tot povesti raman.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Limba Noului Testament este greaca. Si in greaca numele Mantuitorului este scris asa: Ιησούς Χριστός
Deci, dupa cum se observa, varianta corecta pentru numele Mantuitorului este Iisus Hristos.

| MihaiV01 a răspuns:

IIisus si Hristos

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, NU oricine zice " Doamne, Doamne" e dupa voia lui Dumnezeu.
Nu accept sa fim redusi la niste nume, i-am zis atunci si lui DanyTheNovice: "De îl voi striga pe Dumnezeu Gigel si El tot sa îmi zâmbeasca din cer, si un altul ca el(dany) de îl va striga Domnul Iisus și tot sa îi arunce o privire încruntata.

| doctorandus a răspuns:

In limba romana corect este Isus, nu Iisus. Sursa: https://doom.lingv.ro/? query=iisus

Atat Cristos cat si Hristos sunt corecte.