| M25M a întrebat:

Jainism : Textul sfânt Mahapurana solicită fiecărui om să respingă ideea de zeitate supremă cu puteri demiurgice și să-și pună următoarele întrebări: "Dacă Dumnezeu a creat lumea, unde era El înainte de a o crea? [...] dacă spuneți că este transcendent și nu avea nevoie de ajutor, unde este El acum? [...] Și cum poate un Dumnezeu imaterial să făurească o lume materială? Dacă Dumnezeu este de-a pururi perfect și complet, cum a putut să-i apară dorința de a construi?" (sursa wikipedia)

Budism: Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.

In unele religii, actiunea de a te indoi, de ati pune intrebari este promovata, este sugerata si acceptata.
Crestinismul pe ce pozitie se afla cand vine vorba de acest fapt?( a te indoi de existenta unei divinitati)

37 răspunsuri:
| stoica1 a răspuns:

1. Dumnezeu era in rai in gradina Edenului.
2. El este acum tot acolo plangand pentru cuvintele tale...
3. Uite ca poate ca este atot puternic si atot stiutor.
4 El nu si-a dorit a dat porunca. A zis Sa fie lumina si s-a facut lumina el nu si-a dorit. el a poruncit.
5. Cum te poti indoi de existenta Lui Dumnezeu. El reprezinta dragoste il gasesti pestetot daca stii sa-l cauti si unde sa-l cauti. Avem atatea moaste de sfinti cum pot fi moastele numai de la sfinti crestini. de ce nu sunt si de la penticostali? Nu observi ceva? Dumnezeu le-a randuit pe toate...

| M25M explică (pentru stoica1):

1. Nu exista nici o dovada
2. Servetele
3. Atotputernic si atotstiuitor se scriu legat
4. El a poruncit ceva ce nu si- a dorit?!? A fost fortat?
5. rolling on the floor rolling on the floor Uite ca eu ma uit la somalezii care mor de foame, malarie si sida, ma uit la palestinienii care sunt persecutati si macelariti de israelieni si intr-adevar ii observ absenta.
6. Ceva nu e bine, ai uitat sa ceri funda!

| invicta a răspuns:

Poate nu ai inteles bine.Nu ar fi prima data.

| stoica1 a răspuns (pentru M25M):

Aceia sunt in razboi datorita stramosilor ca pacatul se mosteneste la fel si cu sida si malaria toate acestea sunt urmaselse pacatelor si pacatul se mosteneste Intr-adevar nu m-am exprimat bine si-a dorit sa faca lumea si a poruncit.

| Dandanache a răspuns (pentru stoica1):

"Avem atatea moaste de sfinti cum pot fi moastele numai de la sfinti crestini. de ce nu sunt si de la penticostali? "

Asta se vrea intrebare retorica? Ca are si raspuns: penticostalii nu au moaste de sfinti pentru ca ei nu au cultul moastelor. Asadar nu dezgroapa mortii sa le puna oasele in relicvare. Daca ar fi avut cultul asta, ar fi avut si ei moaste, si sfinti.

| M25M explică (pentru invicta):

Ce anume nu am inteles? Dezvolta te rog.
P.S. Daca tot faci o astfel de afirmatie, lucrul de bun simt este se explici omului ce crezi tu ca nu a inteles sau ce a gresit.

| M25M explică (pentru stoica1):

Deci oamenii mor degeaba din vina pacatului stramosesc, unii nici macar neavand idee ce semnifica aceasta sintagma.

| stoica1 a răspuns (pentru M25M):

Chestia este ca : Toti acesti oameni cu boli cu conflicte armate etc... Aceste necazuri vin in urma pacatelor. Poate si a neamului in ceea ce prveste razboiul, poate si a lui personal in ceia ce priveste boala. Chiar si pacatele stramoslor se transfera celor care sunt urmasii. MAI CLAR DE ATAT CE SA-TI SPUN?

| stoica1 a răspuns (pentru M25M):

Nu au idee de acea dumnezeu a lasat bine si rau. Cand fiecare om dupa planeta va auzi de cuvantul Biblie va veni Judecata POATE ACEIA INCA NU AU AUZIT. ORICUM TOT NECAZUL LOR DEAICI E SPRE BINE ACOLO

| stoica1 a răspuns (pentru Dandanache):

Sfintele moaste miros de obicei a mir crezi ca prin o comunitate de penticostali nu se gaseste vreun crestin sa treaca intamplator pe acolo si sa constate ca miroase ceva frumos acolo?

| Dandanache a răspuns (pentru stoica1):

Sa treaca pe unde? Cadavrele penticostalilor sunt expuse pe simeze, prin galerii?

| Zenit313 a răspuns (pentru Dandanache):

Inseamna ca aproape toate mumiile sau organismele care au incetat sau incetinit descompunerea a apartinut unor sfinti?
Sunt foarte multi factori naturali si artificiali care impiedica sau incetinesc descompurerea organismelor!
Ai raspuns intr-un mod arogant, ignorant si stupid...

| Mădă0611 a răspuns (pentru stoica1):

Toate ca toate, dar unde e raiul cu gradina Edenului?

| Thunderstruck a răspuns (pentru stoica1):

Sper ca nu crezi ca ei sunt izvoratori de mir...Sau ca putrezesc mai greu fata de altii.

| Dandanache a răspuns (pentru Zenit313):

Nu, am raspuns intr-un mod ironic. Cred ca totusi nu mie ai vrut sa imi raspunzi, pentru ca eu nu am scris nimic despre natura moastelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul nu-ti ofera opurtunitatea de ati pune intrebari. Daca te indoiesti de existenta lui Dumnezeu, e considerat un lucru rau. Daca nu crezi in Dumnezeu, crestinii te considera ''satanist''. Singurul avantaj a lui Dumnezeu e acela ca nu toti am inceput sa ne punem intrebari. Daca ne-am pune, nu cred ca ar mai exista.

| Zenit313 a răspuns (pentru Dandanache):

Mii si mii de scuze...sad

| killer212121 a răspuns:

In locul tau nu as fii interesat de ce a vrut Dumnezeu asta si asta ci mai degraba m-as intreba unde o sa ajung la sfarsitul vietii.

| M25M explică (pentru stoica1):

Nu observi ca nu are logica si daca ar avea ar insemna ca Dumnezeu este de o cruditate crasa?
Pacatele se trasfera urmasilor care nu au nici o vina si acestia sufera ingrozitor pentru ceva ce nu au facut, nu au luat parte si daca-r fi luat probabil nu ar fi pacatuit.

| Dandanache a răspuns (pentru Zenit313):

E in regula, si mie mi s-a intamplat sa gresesc adresantul la unele raspunsuri.

| M25M explică (pentru killer212121):

Prietene, mai citeste intrebarea odata.
Nu sunt interesat de ce vrea Dumnezeu, ci mi-a exprimat interesul fata de o pozitie a crestinismului.

| stoica1 a răspuns (pentru M25M):

Daasa scrie in biblie eu zic ce am citit in biblie

| 3xfemeie a răspuns:

"Budism: Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină. "
Crezi ca se refera la indoiala in privinta existentei Divinitatii? Mai gandeste-te. Este vorba de altceva.

| M25M explică (pentru 3xfemeie):

In acest sfat/indemn este cuvantul "toate", iar existenta(ca si inexistenta de altfel) unei zeitati intra in aceasta sfera a cuvantului.

| minahrs a răspuns:

A te indoi de existenta lui Dumnezeu nu face parte din spiritul ortodox, dar sa iti pui intrebari este intotdeauna binevenit.
"Dacă Dumnezeu a creat lumea, unde era El înainte de a o crea?" Aceasta intrebare este pusa de o minte omeneasca, dar din moment ce El este imaterial poate sa locuiasca oriunde.
"dacă spuneți că este transcendent și nu avea nevoie de ajutor, unde este El acum?"
Din moment ce este omniprezent, El este prezent pretutindeni. El este si in Ceruri si cu mine in suflet si cu tine probabil.
"Și cum poate un Dumnezeu imaterial să făurească o lume materială?"
Pai El nu a creeat lumea din Sine ci din materie, asa ca si lumea este la randul ei materiala.
"Dacă Dumnezeu este de-a pururi perfect și complet, cum a putut să-i apară dorința de a construi?"
El este perfect dar nu si cele din jurul Lui. Asa ca a vrut ca si cele din jurul Sau sa fie perfecte.

| 3xfemeie a răspuns (pentru M25M):

"Găseşte-ţi propria lumină." Atunci cum explici asta? Daca vrei sa pui la indoiala Divinitatea, despre ce lumina mai vorbim? Nu scoate un cuvant din context, pentru ca isi pierde valoarea.

| M25M explică (pentru 3xfemeie):

Nu am scos nimic din context, doar am explicat aria de referinta a notiunii "toate".
Budismul promova, pacea interioara, indetificarea sinelui in raport cu universul prin meditatie. Lumina in contextul crestin are tangente cu Dumnezeu, insa in contextul budist inseamna propria cale spre armonie si pace.

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Deci ce parere ai de raspunsul meu?

| tasmania a răspuns:

Gata, am gasit: sunt multi jainisti pe aici, pe forum. Ca am vazut destui care intreaba: "Daca Dumnezeu a facut lumea, pe El cine L-a facut?". Si eu care-i credeam atei. Multam pentru enlightenment!

| M25M explică (pentru minahrs):

Scuze, de intarziere, am primit multe raspunsuri si l-am omis pe al tau.
Ce ma interesa pe mine era prima propozitie, faptul ca ai raspuns la intrebarile jainistilor inseamna ca ti-ai dat singur de lucru laughing