| Steregoi a întrebat:

Un organism este dependent si satisfacut de mediul in care s-a format si traieste. Majoritatea oamenilor se simt dependenti de existenta unei divinitati pe care se bazeaza viata materiala. In momente grele ale vietii omul simte nevoia de a gasi raspunsuri la intrebari existentiale care sunt satisfacute cel mai bine de existenta unui Dumnezeu. De aici rezulta ca mediul in care s-a format si traieste omul nu e doar material ci si spiritual sau imaterial. Ateismul e acompaniat de credinta in existenta spiritualului. Pana in prezent lumea s-a sprijinit pe credinta in existenta spiritualului. Ateismul cauta ca lumea sa nu se mai sprijine pe credinta in existenta spiritualului sau imaterialului si de aceea tot mai multi oameni atei care vor sa rupa orice contact cu latura existentiala spirituala ajung depresivi iar pretinsa lor fericire e doar un ambalaj sau ceva de fatada si chefurile si petrecerile lor sunt ca mancarea fara sare. Un exemplu graitor in acest sens este drama lui Avicii care desi parea in culmea succesului suferea in interior de o deconectare sau de o tulburare a legaturii dintre el si latura existentiala spirituala ce l-a condus la sinucidere. Avicii nu s-a declarat ateu sau credincios insa nu a schitat nici o idee precum ca ar crede in existenta spiritualului sau a unui Dumnezeu ignorand latura spirituala a existentei. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Adevarul e ca numai un Creator exista, care cumva, nu stiu cum, este impartit in 3: Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Dumnezeu Tatal este Cel peste care nu se trece, cum spune asa este, un Suveran Absolut, un Imparat care nu-si paraseste Imparatia, evident.
Dumnezeu Fiul este Creatorul si Salvatorul(El a venit pe Pamant pentru a ne salva si s-a intors in Imparatia Sa), Cel cu dragostea Absoluta, Prietenul.

Duhul Sfant mai este cu noi acum, atat, fara buda, zei s. a. m. d. si are trei scopuri: de a aduna Biserica lui Dumnezeu, de a suprima puterea diavolului si, foarte important, de a face legatura intre om si Dumnezeu Fiul(care am spus ca este Prietenul nostru si Salvatorul nostru), deci un Mangaietor.
Acum, daca Avicii nu avea legatura cu Dumenzeu, de unde sa stie de "spiritualitate"? Daca nu lasi in viata ta singura sursa spirituala existenta cum sa ai parte de spiritualitate?

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Https://m.evz.ro/......oguri.html

"Artista a explicat că a consumat droguri cu gândul că se va apropia mai mult de Dumnezeu. Madonna cred că oamenii ajung dependenţi din acest motiv, se simt singuri şi vor să fie mai aproape de divinitate. "Îţi dau această impresie, că te apropii de El, dar, în final, totul e doar o iluzie, apoi te ucid pur şi simplu", a declarat vedeta."

Macar Madonna a schitat cateva cuvinte despre existenta lui Dumnezeu si dorinta ei de a se apropia de El.

https://www.beliefnet.com/celebrity-faith-database/l/lady-gaga.aspx

"Lady Gaga has never been si about religious issues. She was raised Catholic, and she still believes in God, but she openly rejects institutionalized religion. Her belief in Heaven reflects Universalist thought, as she believes that everyone will go there when they die."

https://www.quora.com/Does-Avicii-believe-in-God

"I asked him about religion a few weeks ago due to the lyrics in Stories, mainly in Trouble when we hear the vocalist sing "I know that there's-a plan that goes way beyond mine...". He answered with "I wouldn't say i'm religious, but there is definitely some searching going on in Stories!"

1 răspuns: