| Amidepsi a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? sau in orice fel de zeitate

19 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Doar in Klepto, zeul ciudatilor, toti sfintii lui au in loc de aureole sanii imensi.

| Rapplex a răspuns:

Este imposibila existenta vreunei divinitati.Era doar explicatia pe care o intelegea toata lumea pe atunci, fara cunostintele in stiinta.Aristarh e primul care s`a intrebat daca exista vreo forta divina, el fiind si primul care a realizat cum au loc eclipsele, ideea ca Terra ar fi in centrul Universului fiind demontata de atunci, dar el nu a fost bagat in seama si totul s`a uitat.In anul 1609, o noua descoperire face valva, aceea fiind vechea idee ca Terra nu este centrul Universului, dar acum ea este initiata de catre Galileo Galilei, care a studiat cativa ani planeta Jupiter, observand ca satelitii se invart in jurul ei, astfel afland ca cel putin unele corpuri ceresti nu se invart in jurul Terrei.Stim cu totii ca presat de Inchizitie si acuzat de erezie, acesta si-a marturisit "pacatul", petrecandu`si ultimii 9 ani din viata in arest la domiciliu.Secole mai tarziu apare alt geniu care face descoperiri uimitoare cu privire la functionarea legilor din Univers, Albert Einstein.Si in final, dupa cel De`al Doilea Razboi Mondial, un alt geniu, S.Hawkings, afirma ca existenta vreunui zeu este imposibila, fara sens, din punctul de vedere al stiintei.

| Denisa444 a răspuns (pentru Rapplex):

Rapplex ai scris multa vrajeala aici dar ai putea totusi sa te mai documentezi spre exemplu in legatura cu conceptele lui Einstein despre Dumnezeu, just saying. Si in legatura cu felul in care ti.ai inceput argumentatia, aici nu e vorba de posibilitate imposibilitate e vorba de certitudini iar majoritatea persoanelor care au scris mai sus au oferit cate o certitunine si nu posibilitati. Si sincer filozofiile acestor personalitati pe care le invoci tu nu stiu pentru cata lume sunt suficiente pentru a demonstra existenta divinitatii din simplu motiv ca: daca nu experimentezi un lucru sau nu intelegi un lucru asta nu inseamna ca nu exista. Dumnezeu exista fie ca oamenii vor sau nu. Iar eu cred in El.

| Rapplex a răspuns (pentru Denisa444):

Ai putea sa-mi spui unde am spus ca Einstein e ateu?laughing"Dumnezeu exista fie ca oamenii vor sau nu. Iar eu cred in El. " Cred ca m`ai convins cu adevarat ca exista.Imi ataci replicile, dar ataca`le cu argumente.Tocmai despre posibilitati e vorba, fiindca prima oara trebuie sa aflam daca e posibil un lucru, ca dupa aia sa il dovedimwinking. Stiinta si-a argumentat spusele prin S.Hawking, religia e inca la stadiul de "please wait", si eu consider ca am asteptat destul.

| misterioaѕa a răspuns:

Da,cred in Dumnezeu.De fiecare data ne da indicii ca exista...

| Wehrmacht a răspuns:

Nu prea...si nu dati stupid la raspuns doar pentru ca nu sunt ca voi.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Da! cred in Dumnezeu si nu ma consider un sclav al Lui!

| soupflood123 a răspuns:

Cel mai bun exemplu de evolutie ar fi calculatoarele, dar din nefericire unii informaticieni (care sustin inexistenta inteligentelor creatoare) nu inteleg rolul inteligentei proprii in evolutia calculatoarelor.
Prin urmare, da, cred ca exista zeitati-altele decat oamenii.

| Graphee a răspuns:

- Normal că da.

| iFollowRivers a răspuns:

Da,eu cred in Dumnezeu

| InsanelyWicked a răspuns:

Evident!
Cineva tb sa ne fi creat, doar nu am aparut din nimic, duh ~

| GrecuCristi a răspuns:

Cum sa iti explic? Omul si Vietuitoarele sunt niste fiinte prea complexe sa se fi dezvoltat dintr-un atom. Si gandeste-te putin, cineva a creat tot ce vezi tu in ziua de azi, cineva cu o putere destul de mare, totul a inceput de la ceva, incearca sa te gandesti la primul lucru care a existat vreodata, nu poti, pentru ca exista posibilitatea sa mai fi existat ceva inaintea lui.Un exemplu mai concret ar fi ca I-phone-ul a fost creat de cineva, nu a aparut pur si simplu, acelasi lucru se intampla si cu aparitia globului. Oamenii de stiinta spun ca a fost un atom primondial. Bun, de unde a aparut acel atom? Sa spunem ca dintr-o gaura neagra, de unde a aparut gaura neagra? Si tot acest rand ce intrebari poate continua pana ajungi la concluzia ca cineva le-a creat. Sper ca te-am lamurit!

| ruxica a răspuns (pentru GrecuCristi):

Ai mare dreptate

| Rapplex a răspuns (pentru GrecuCristi):

Gaura neagra este neant(nimic), fara timp, legi fizice etc.Din moment ce timpul a luat nastere odata cu aparitia Universului, D-zeu nu ar fi avut cand sa faca Universul.Sa nu imi spui ca a existat dintotdeauna, fiindca termenul depinde de timp, fara timp neexistand nici totdeauna.winking

| CariocaAlba a răspuns:

Dumnezeu!

| zozole12 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu happy

| agent007madutzu a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu m-a ajutat mereu si mereu mi-a aratat ca este langa mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca nu de ce trebuie sa fim sclavi unei anume divinitati tu crezi ca unui zeu ar avea nevoie de niste sclavi cu care sa se joace? si care sal roaga tot felul de lucruri universul a aparut in urma big bangului rezultat acum 15 mld de ani chiar multi nu recunosc asta asa a fost si pamantul a fost plat in mintea crestinilo secole de ce sa ne miram ba chiar sunt oamenii care cand le intrebi ce e apa dumnezeu stie cu oamenii de astia omenirea a stat secole pe loc datorita stinteti avem tehnologia din ziua de azi a creat vreo divinitate internetul? tv? masina? a creat vreo divinitate ceva in istorie?

| MissL a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu!