| M25M a întrebat:

Jainism : Textul sfânt Mahapurana solicită fiecărui om să respingă ideea de zeitate supremă cu puteri demiurgice și să-și pună următoarele întrebări: "Dacă Dumnezeu a creat lumea, unde era El înainte de a o crea? [...] dacă spuneți că este transcendent și nu avea nevoie de ajutor, unde este El acum? [...] Și cum poate un Dumnezeu imaterial să făurească o lume materială? Dacă Dumnezeu este de-a pururi perfect și complet, cum a putut să-i apară dorința de a construi?" (sursa wikipedia)

Budism: Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.

In unele religii, actiunea de a te indoi, de ati pune intrebari este promovata, este sugerata si acceptata.
Crestinismul pe ce pozitie se afla cand vine vorba de acest fapt?( a te indoi de existenta unei divinitati)

37 răspunsuri:
| M25M explică (pentru tasmania):

Inteleg aluzia insa jainistii cred in unele divinitati insa nu in cea creatoare si atotstiuitoare. Intrebarile din acel context dat in postarea mea erau un exemplu a faptului ca unii isi pun intrebari nefiind numai atei.winking

| tasmania a răspuns (pentru M25M):

Ei, am incercat sa mai destind atmosfera.
E cam nonsens sa crezi in mai multe divinitati - cum ar putea face ele lumea sa mearga inainte? Daca au interese deosebite? Daca au metode deosebite? Daca au viziuni ale lumii deosebite? Ca in mitologia greaca sau in cea romana. Nu ar fi mai logica existenta unei unice divinitati atotstiutoare din punctul asta de vedere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cercetati toate lucrurile si alegeti ce este bun.cautati imparatia lui Dumnezeu in voi insiva. logica imi spune sa nu cred in idoli de piatra sau de lemn fara nici o putere, ci in Dumnezeu cel viu si vesnic.

| M25M explică (pentru tasmania):

Nu prea este irelevant numarul zeitatilor, in antichitate fiind un echilibru intre atributiile lor. Cu timpul acele atributii au fost plasate unui singur zeu.
Logic ar fi daca exista unul nu avem nici un alt motiv pentru care sa credem ca altul nu ar exista.

| M25M explică (pentru tasmania):

Ei, am incercat sa mai destind atmosfera. ---Imi cer scuze, inca nu mi-am baut cafeaua si sunt mort la deductie laughing

| M25M explică (pentru invicta):

Te mai intreb odata, imi explici si mie ce nu am inteles?
Si inca ceva, de unde stii tu ca nu ar fi prima data daca abia iti facusesi cont?!? Old friend or old foe?

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Din pacate, marea problema este ca oamenii sunt confuzati de cei care ori nu isi cunosc propria credinta, ori ofera informatii nefondate. Ma refer nu la tine, ci la cei de mai sus si mai jos - mai exact la cei care abereaza.

Oamenii nu "mor degeaba din vina pacatului stramosesc". Ei de fapt se nasc cu o natura deja pacatoasa - da, urmare a pacatului stramosesc. Nu exista, totusi (apropo de faptul ca Dumnezeu este drept) nici un om care sa nu fi pacatuit si totusi sa fie pedepsit. Dar, daca suntem sinceri, cati suntem fara pacat? Raspunsul e niciunul.

Iar, in situatiile exceptionale (bebelusi care au murit de mici, oameni cu deficiente mentale - Dumnezeu NU isi va incalca statutul de judecator DREPT!

Totusi, fiecare dintre noi are posibilitatea de a rupe acest cerc vicios. Hristos a platit in locul nostru. Pace in inima si o zi frumoasa!