| DaReZon a întrebat:

La aceasta intrebare vreau doar sa imi raspunda credinciosii. Am un prieten care este insurat cu o fata. El are pofte sexuale dar nu isi doreste copii deocamdata. Cand ai gandul asta ca nu iti doresti copii, vine primul pacat. Daca folosesti prezervative vine al doilea. Ce ar putea face in privinta asta?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Martin Luther a zis ca intotdeauna crestinul trebuie sa-si urmeze constiinta. Propria constiinta, nu constiinta altora, de ex. a popilor, pastorilor sau teologilor. Asa ca numai el insusi poate gasi solutia la aceasta dilema, deoarece constiinta lui este doar a lui, personala, strict individuala, nu este si constiinta altora.

| Mikhtarian a răspuns:

Aici crestinismul ajunge la extrem la unii.
Dumnezeu stie tot ce gandesti, tot ce vrei si vei face, si te iarta daca chiar iti doresti sa te ierte.
Daca nu vrei sa ai copil momentan, foloseste prezervativul, important e sa nu se ajunga la AVORT!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ce ma amuza cum privesc unii crestinismul. De ce ar fi un pacat?
Sexul este un dar de la Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci mai nou esti si obligat sa faci copii? Da, multa libertate! In curand va fi pacat si sa existi.

| sabrina103 a răspuns:

Prietenul e credincios sau sotia?

| RAY a răspuns:

Si eu ma intreb care e credincios de pe TPU?

in fine inseamna ca o sa arda vesnic in iad ca nu vrea sa faca copii ca doar de aia s-au casatorit sa faca ceva, eu cred ca e frica de resposabilitate sau lipsa fianciara, daca folosesti perzevativul omori viitori copii deci i pacat, acuma daca faci copii si mor de foame nu-i pacat

| milan9 a răspuns:

Sa se fereasca de avort (desi chiar si multe anticonceptionale sunt avortive)
sa se gandeasca la prioritatile vietii lor, in care copiii ocupa un loc central...

| Masculin98 a răspuns:

Parerea mea este sa isi gasesca un duhovnic.