| iza4ever a întrebat:

Nu stiu ce am de la un timp. Tot am intrebari la care nu gasesc raspunsul. Asa ca va pun voua aceasta intrebare, poate voi ganditi altfel si puteti gasi un raspuns.

Sunt atatea institutii care sunt pentru salvarea animalelor si copiilor, pentru protejarea lor si a mediului. Donezi bani cu gandul ca ajuti pe cineva. Acum un an am participat la Let's Do It Romania si am facut-o cu drag, chiar daca pe urma am primit 3 de 10 la 3 materii. Cand m-am inscris nu am facut-o pentru notele alea, m-am inscris cu gandul ca fac un lucru bun pentru mediu si poate daca un grup de copii face asta asa ori incerca si altii si vom fi mai multi. Nu stiu cati romani au participat la Let's Do It Romania in 2012, dar stiu ca eu am facut-o si ca am preferat sa strang gunoaie o zi decat sa ii privesc pe altii cum le produc.
Cand donezi bani pentru mediu, pentru animale, pentru copiii bolnavi, saraci sau fara familie o faci pentru ca tu in sufletul tau simti ca faci ceva corect, simti ca poate banul oferit azi ii mai poate oferi acelui copil inca o zi in plus sa traiasca, sau inca o zi in care sa nu-si piarda speranta ca totul va fi bine.

Acum vine si frumoasa intrebare:
Cum ar trebui noi sa stim ca banii pe care ii dam ajung unde trebuie, la acele animale, la acei copii bolnavi, la acele parcuri neingrijite si pline de mizerie? Cum am putea noi sa stim ca gandurile noastre bune s-au indeplinit? Cum poti sa crezi toate astea intr-o astfel de tara unde nu te fura pe la spate, din contra te fura pe fata? Cum poti sa crezi si sa speri ca toate gandurile tale bune se vor indeplini, ca ceva rau se va schimba in ceva bun, sau ca macar exista sanse de schimbare? De ce toata lumea isi doreste sa fie mai bine, DAR NIMENI NU FACE CEVA? DE CE MAMA NAIBII TOTI SUNT MANATI DE FRICA?

Si dintr-o singura intrebare cred ca am ajuns la 10. Daca cineva se ofera sa raspunda sa raspunda serios, daca nu mai bine nu o mai face.

Răspuns Câştigător
| iMaDreamer a răspuns:

Si eu ma intreb adesea. Nu am participat la niciun concurs de genul, si nu am adoptat pe nimeni la distanta. Dar cunosc pe cineva care o face. Trimite o suma de bani pe luna in Africa, pentru un copil sau o familie, depinde, iar cand acesta/acestia nu mai au nevoie, sau si-au revenit cat de cat, iti vine acasa o scrisoare in care iti explica ce anume au realizat cu banii si niste poze cu el/ea/ei. Daca vor, se pot duce la agentia care se ocupa cu asa ceva si pot organiza sa le faca o vizita, sa vada cu ochii lor. Nu cred ca ar inscena totul...

Mai sunt volontari pe strazi care se ocupa cu donatiile. Acestia trebuie sa aiba un permis sau ceva care sa demonstreze ca au dreptul sa faca asa ceva, iar dupa ce donezi trebuie neaparat sa iti dea chitanta cu suma pe care ai lasat-o. Cu aia poti verifica daca a fost o pacaleala sau daca organizatia exista.

Daca tii asa de mult la chestiile astea, te-ai putea oferi chiar tu voluntar pentru a inmana banii sau pentru a-i strange. Ai putea sa te duci la un orfelinat, la un azil de batrani sau unde vrei tu si sa intrebi de ce anume au nevoie. In loc sa le dai bani ai putea cumpara ce ti-au zis ei happy
Stiu ca sunt multi care te fura chiar pe fata, dar sunt si persoane de treaba. Exact cum sunt cei care omoara tot felul de animale fara limita, doar pentru blana, sau alte scopuri rusinoase, dar sunt si cei care le salveaza, sau care renunta sa se mai hraneasca cu carnea lor.
Unora chiar le pasa, si merita sa mai credem macar pentru ei.

3 răspunsuri:
| iza4ever explică:

Asta am de gand dar dupa ce o sa am venit pentru ca momentan am 15 ani nici sa ma angajez nu pot.
Dar oricum ideea asta o sa o am mereu in cap. De asemenea respect total pentru persoana pe care tu o cunosti si face lucrurile astea. Asta era lucrul de care aveam nevoie sa stiu ca se poate. :*:*:* Sa ai o zi frumoasa, sau ma rog, noaptetongue

| BeStMaN a răspuns:

Si eu ma intreb adesea. Nu am participat la niciun concurs de genul, si nu am adoptat pe nimeni la distanta. Dar cunosc pe cineva care o face. Trimite o suma de bani pe luna in Africa, pentru un copil sau o familie, depinde, iar cand acesta/acestia nu mai au nevoie, sau si-au revenit cat de cat, iti vine acasa o scrisoare in care iti explica ce anume au realizat cu banii si niste poze cu el/ea/ei. Daca vor, se pot duce la agentia care se ocupa cu asa ceva si pot organiza sa le faca o vizita, sa vada cu ochii lor. Nu cred ca ar inscena totul...

Mai sunt volontari pe strazi care se ocupa cu donatiile. Acestia trebuie sa aiba un permis sau ceva care sa demonstreze ca au dreptul sa faca asa ceva, iar dupa ce donezi trebuie neaparat sa iti dea chitanta cu suma pe care ai lasat-o. Cu aia poti verifica daca a fost o pacaleala sau daca organizatia exista.

Daca tii asa de mult la chestiile astea, te-ai putea oferi chiar tu voluntar pentru a inmana banii sau pentru a-i strange. Ai putea sa te duci la un orfelinat, la un azil de batrani sau unde vrei tu si sa intrebi de ce anume au nevoie. In loc sa le dai bani ai putea cumpara ce ti-au zis ei
Stiu ca sunt multi care te fura chiar pe fata, dar sunt si persoane de treaba. Exact cum sunt cei care omoara tot felul de animale fara limita, doar pentru blana, sau alte scopuri rusinoase, dar sunt si cei care le salveaza, sau care renunta sa se mai hraneasca cu carnea lor.
Unora chiar le pasa, si merita sa mai credem macar pentru ei. big grin