| dany1988122 a întrebat:

La cine se ruga ''Dumnezeu'' in Gradina Ghetsimani?

46 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Se ruga lui Dumnezeu. Dumnezeu S-a întrupat și a luat asupra Sa fire omenească.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ce? Deci Jesus era Barbosul intrupat, nu? Sper ca stii ca tu afirmi ca Jesus era Barbosul pe Pamant, nu? rolling on the floor Si la cine se ruga Barbosul?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si un copil de 5 ani s-ar lua cu mainile de par auzind asta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Afirmația asta nu dovedește decât ignoranța ta în teologia creștină.
A doua persoană a Sfintei Treimi S-a întrupat, după cum afirmă Evanghelia: "La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. [...] Și Cuvântul S-a făcut trup..." (Ioan 1; 1 și 1; 14). Doar a doua persoană a Sfintei Treimi (formată din 3 persoane: Tatăl, Fiul și Sf. Duh) S-a întrupat. Sf. Duh S-a mai arătat de-a lungul istoriei sub diverse forme, precum limbi de foc la Cincizecime, iar Dumnezeu Tatăl nu S-a arătat deloc; de aceea Sinodul ecumenic din 787 a interzis reprezentarea Tatălui în pictură. Așa că faci o greșeală de logică numindu-L pe Dumnezeu "Bărbos".
În fine, ideea e că Dumnezeu-Fiul a luat asupra Sa fire omenească și voință omenească. Tatăl și Sfântul Duh, nu. Astfel, Iisus Hristos este atât Om desăvârșit cât și Dumnezeu desăvârșit, iar cele două firi ale Sale nu se amestecă. De aceea a putut Hristos să se roage lui Dumnezeu în Grădina Ghetsimani, El fiind atât Om cât și Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nici teologi creștini nu sunt de acord cu asta, nici primi crestini nu erau de acord

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ignoranta in povesti? Asta e tare. Teologia e vreo stiinta?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sa o luam pe afirmatia ta. Deci Barbosul era Jesus intreupat, nu? Automat Barbosul era Jesus incarnat. Si la cine se ruga Barbosul? Ma, tu ai vreun pic de logica? Tu afirmi ca Jesus era Barbosul, apoi o intorci ca Jesus nu era Barbosul.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ioan era analfabet. Cum de a scris acea carte? Mama ei de logica. Eu am auzit de oameni orbi care au scris carti, dar nu analabetii https://ro.wikipedia.org/wiki/Helen_Keller

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Hotaraste-te odata. Era Jesus Barbosul, sau nu? Daca zici ca era, atunci de ce se mai ruga la el, ca doar el era el, si daca zici ca era fiul sau, atunci de ce va mai inchhinati la Jesus, ci nu la Barbos. Au, mama. Acum imi dau seamna. Tu crezi ca erau 3 persoane separate? Stai asa. Ba zici ca erau separate, ba ca erau 3 in 1. rolling on the floor Cum erau pana la urma? Stii ca e rioficola afirmatia asta, nu? ''În fine, ideea e că Dumnezeu-Fiul a luat asupra Sa fire omenească și voință omenească. Tatăl și Sfântul Duh, nu. Astfel, Iisus Hristos este atât Om desăvârșit cât și Dumnezeu desăvârșit, iar cele două firi ale Sale nu se amestecă. De aceea a putut Hristos să se roage lui Dumnezeu în Grădina Ghetsimani, El fiind atât Om cât și Dumnezeu.''.Te doare capul. Stiio macar ce e aia logica? Nu ai ce sa faci cu cei care habar au ce e aia logica. Voi va contraziceti chiar cu voi. Ba, era Barbosul, ba era fiul sau, si invers. rolling on the floor Asta face ''spalarea pe creier''. Si de ce va inchinati la Barbosul fiul? Deci sunt mai multi zei? rolling on the floor Si apropo: Unde era Barbosul cand se inchina Jesus la el? In cer?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ce inseamna ''El fiind atât Om cât și Dumnezeu.''? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ma, tu vrei sa zici ca Barbosul era mut? Ca doar zici ca Jesus era cuvantul rolling on the floor Si ce facea Barbosul fara voce cand era Jesus pe P:amant? rolling on the floor E ridicol sa iei o figura de stil pe post de adevar.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Adică, atunci când Dumnezeu-Fiul S-a întrupat, El a luat asupra Lui fire omenească. Adică a devenit Om, dar a rămas în același timp Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Bun. Deci. Jesus era atat om, incat si zeu. Si la cine se ruga acest zeu-om? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ori e fiul sau, ori e chiar el?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Dumnezeu e format din 3 persoane, trei ipostasuri: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Dumnezeu-Fiul este fiul lui Dumnezeu-Tatăl.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai ce facem? Nu mai e Jesus Barbosul, ci fiul lui?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Tu ai inteles ce ai zis? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ia fa-mi un desen si explica.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sa te iau altcumva. Cine e Jesus? Fiul Barbosului? Adica Barbosul fiul?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ma, tu vrei sa zici ca Barbosul e un nimic fara ceilalti doi? Adica Barbosul e o parte din intreg? rolling on the floor Toti acestia il formeasa pe Barbos? Deci o amestecatura? Parca Barbosul era perfect, nu? Si de ce va inchinati la partea Jesus?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Un nimeni*

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Despre ce "Bărbos" vorbești?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Zeul iudeo-crestin-musulman, cu care o arzi si tu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Nu există un "zeu iudeo-crestin-musuman". În primul rând, zici zeu când vorbește de divinitatea unei religii politeiste. În al doilea rând, iudaismul, creștinismul și islamul sunt trei religii diferite, așa că alege una. În al treilea rând, nu văd ce treabă are Dumnezeu cu cuvântul "Bărbos".

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Or fi, dar adeptii lor cred in acelasi zeu

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ia vezi ce zic mulsumanii despre Jesus. Stai, ca stiu. Zic ca Jesus era profetul lui Allah, si ca Jesus a facut minuni, pe cand Mahomed nu. Si ca Jesus era musulman

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu vi-l imaginati voi ca pe un batran?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Uitai sa zic ca islamul si crestinismul sunt secte iudaice.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Nu. Hristos e înfățișat în toate icoanele ca un bărbat tânăr. Sf. Duh e înfățișat ca porumbel sau limbi de foc iar Tatăl nici măcar nu S-a arătat sub formă fizică, de aia sinodul ecumenic din 787 a decis să interzică reprezentarea Tatălui în imagini.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si de ce va inchinati la fiul sau?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru dany1988122):

Dumnezeu-Fiul e tot Dumnezeu. Sunt trei persoane, dar o singură ființă.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu merge. Ziceti ca Jesus era pe Pamant, la fel si Barbosul, ca doar erau 3 in 1. Deci la cine se rugau acestia 3 in 1?

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Trei persoane? Atat. Deci l-ati facut pe Barbos fiinta umana. Dupa chipul si asemanarea voastra. rolling on the floor

| fllu07 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Fals. Deuteronomul 6:4 spune că Dumnezeu este o singură persoană. Atotputernică. Isus Cristos este fiul lui Dumnezeu, deci a fost creat de el (Coloseni 1:15) este o persoană inferioară si distinctă de Dumnezeu. În prezent Isus Cristos are misiunea de a duce omenirea la perfecțiune, si de al distruge pe Diavol si lucrările lui. În plus, când acest obiectiv va fi fost împlinit, însuși Isus Cristos se va pleca si se va închina înaintea lui Dumnezeu. 1Corinteni 15:26-28. Doctrina trinitații este o doctrină falsă, care nu apare în Biblie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru fllu07):

"Cred... întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Carele din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut iar nu făcut;" (Crezul de la Niceea, 325 d.Hr.)
Iisus Hristos este născut din Dumnezeu Tatăl, nu făcut. El nu e creat, nu e creatură. Chiar și versetul pe care mi l-ai dat spune foarte clar "născut": "Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.". E folosit cuvântul grecesc πρωτότοκος care înseamnă "născut înainte (de)".
Hristos nu e creat, ci e născut de Tatăl, mai înainte de toată creația, inclusiv de timp. E o naștere atemporală, duh din duh.

| fllu07 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Spune-i cum vrei: Născut, creat, nu asta contează, ci principiul din spate: acela că a avut un început. Pe când despre Iehova Dumnezeu se spune că nu are nici început nici sfârșit. Dar despre Isus Cristos se spune că a fost creat, făcut, născut, a fost un moment ca nu a existat, apoi Iehova Dumnezeu a făcut ca Isus Cristos sa existe. Si de acolo încolo au apărut toate celelalte lucruri create. Asta spune Biblia. Mai departe, chestiunile ilogice din doctrina voastră nu ma interesează atâta timp cât resping logica si rațiunea.

| dany1988122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Vezi ca primul nascut e poporul lui Israel. Citeste Biblia. Nu e Jesus.

| dany1988122 explică (pentru fllu07):

Arata-mi unde scrie ''fiu biologic''. Ca si voi va considerati fii ai Barbosului

| fllu07 a răspuns (pentru dany1988122):

Si daca ți-aș arăta nu ai crede. Tu esti setat pe modul gică contra. De mi-aș pierde timpul cu tine? Mai bine arunc orzul la gâște.; P

| dany1988122 explică (pentru fllu07):

Arata-mi. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru fllu07):

Si Barbosul nu exista, ca daca exista, astia dispareau. Un popa zice clar ca ei poarta aur, au aur pe vase, etc https://www.youtube.com/watch?v=jEx-lTkqvpU&t=4s&ab_channel=doxologia.ro

| fllu07 a răspuns (pentru dany1988122):

Vai de mine, stăpâne. Iartă-mi nemernicia. Acu. Las tot ce fac si imi pierd timpul cu un taie paie care o reneagă si pe mă-sa. A se observa ca am pus cratimă.

| fllu07 a răspuns (pentru dany1988122):

Sigur. Dumnezeu e chelnerul plătit de tine, sa execute ce comanzi tu.
Sau lăutarul la care îi lipești bani pe frunte sa zică în microfon de cine vrei tu. Cam mult tupeu ai, nu crezi?

| dany1988122 explică (pentru fllu07):

rolling on the floor

| IceRope a răspuns:

La nimeni. Doar medita.

| Lenuța123cute a răspuns:

Domnul Isus Hristos se roagă lui Dumnezeu Tatăl.