| 667Pestilence667 a întrebat:

La religie am invatat ca exista o singura divinitate, Dumnezeu. Atunci Satana ce e?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei este dumnezeul acestui sistem. 2Corinteni4:4

| EmaS a răspuns:

El este dumnezeul acestui veac, dar la sfarsit el va fi aruncat impreuna cu cei care au facut voia lui in iazul de foc si pucioasa. Dumnezeu este singurul Dumnezeu adevarat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este personajul legendar care primeste vina pentru tot cea ce nu convine crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal minciunii.

| William a răspuns:

Tu ai pus intrebarea asta fara sa stii ce inseamna divin. Divin inseamna ceresc, dumnezeiesc, sfant, care provine de la Dumnezeu. Acum te-ai lamurit?

| IAmAFreak a răspuns:

Un nimeni...

| M25M a răspuns:

Inca o entitate inventata pentru a plasa responsabilitatea actiunilor noastre asupra lui.

| SindyR a răspuns:

Diavolul (Lucifer) este personajul negativ sa spunem asa! El a fost un in ceata de ingeri din inceputul veacului si voind sa fie mai mare decat insusi Dumnezeu a cazut! El nu este divinitate este doar o creatura care este menita ca incerce pe credinciosi (si ispitele pe care le da oamenilor sunt date cu voia lui Dumnezeu).

| georgeceltoma a răspuns:

Satana este un fost inger de a lui Dumnezeu, care l-a tradat pe urma!

| ILoveMoon a răspuns:

E cel pe care da toti crestini vina atunci cand se intampla ceva rau happy saracu.

| dracu14 a răspuns:

Satana e inamicul lui dumnezeu avand in comun faptul ca amandoi sunt inexistenti, e ca in spiderman, inamicul sau fiind venom si nici unul nu exista in realitate.

| GRs a răspuns:

O scuza pentru faptele oameniilor.

| danielaaleinad a răspuns:

Satana nu este o divinitate pentru ca el provine dintr-o divinitate al Lui Dumnezeu dupa cum cred ca sti el era un inger numit Lucifer care nu a ascultat de poruncile Lui

| Miauti a răspuns:

Uite ca majoritatea nu pre au citit sau nu si-au pus mintea in functiune.

Pe cale religioasa logica:
Daca Satan e rau atunci Dumnezeu este creatorul raului. Iar daca Dumnezeu este bun inseamna ca poate sa-l distruga.

Nu vi se pare ciudat faptul ca Dumnezeu nu l-a distrus pana acum?
Raspunsul e simplu si logic! Satan e chiar un inger trimis de dumnezeu avand ca scop sa incerce rasa umana. Si exista in scrierile ebraice astfel de raspuns ".

Deci dracu chiar indeplineste ordinele lui dumnezeu.

P.S. da! ai dreptate! aici e inca o dovada in care biserica nu stie cum sa o explice deoarece ar putea da peste cap credinta. deci biserica MINTE!

| Ebixa a răspuns:

Pentru mine este un Nimic.0

| crestiniromani a răspuns:

Satana a fost inger care a vrut sa fie in locul lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu l-a dat afara din rai, impreuna cu cei care au fost de partea Satanei. SATANA E UN 0