| AdLV a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu, religie, biblie, biserică etc. sau orice fel de divinitate? (vreau să văd dacă există persoane cu aceleasi conceptii ca și mine)

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, eu cred in Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am credinţe iraţionale/religioase, credinţe în zei, dar religia şi biserica există, nu se pune problema de credinţă aici. Încredere - care mie în ele lipseşte - e altceva.

| danay72 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, iar Biblia e cea care ma ajuta sa il cunosc mai bine. Pe situl jw.org poti gasi articole utile.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ai pus intrebarea, se pare ca nu faci diferenta intre religie, biserica, divinitate si Biblie.
Este mult de studiat si cercetat.
In schimb ca ateu, trebuie sa memorezi doar 2 cuvinte :
Nu exista.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Salut.Dumnezeu exista.Dar e total diferit de biserica. Dumnezeu creeaza si atat.Nu se implica in cursul actiunilor.Dar unii si-au dat seama,asa ca au pacalit oamenii sa creada intr-un Dumnezeu fals.
Dumnezeu nu ajuta,nu pedepseste,nu ii pasa daca esti bine sau nu,ii este total indiferent daca faci bine sau rau,daca il iubesti sau il urasti, orice ar fi, pur si simplu nu se va amestca, a lasat liberul arbitru, ca atare nu il preocupa pe cine ucizi sau slujesti sau fu.tzi prin puscarii.Nu e nimeni de partea lui Dumnezeu, nimeni nu e impotriva lui Dumnezeu. Dumnezeu nu e cu nimeni, nu sustine nimic.

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

...şi o ştii de unde?

Teoria ta este la fel de lipsită de bază ca şi a celorlalţi credincioşi. Deşi sună ceva mai puţin bizar, este tot doar o fantezie.

| milan9 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dumnezeu nu este deloc ignorant asa cum Il vezi tu. Revelatia divina prezinta chiar interesul pe care Divinitatea il are fata de raspunsul de "colaborare" din partea omului...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Totul tine de perspectiva.Cand vei privi adanc structura materiei si calitatea ei,cat de bine este organizata,putine exceptii,evident create tot de oameni, atunci vei intelege ca am fost creati clar.
Iti vei da seama, indiferent daca vei fi atee sau nu, ca asa arata o lume construita cu intentie, ca este o lume ideala.Si nu zi ca e rau in lume,pentru ca oamenii au decis asta. Daca toti oamenii ar fi buni,pentru tine Pamantul ar fi locul ideal,n-ai mai avea nevoie de nici un Eden, crede-ma...Dar, asta e.
Oamenii nu se ridica la standardele lui Dumnezeu.Cei mai multi sunt prea prosti si usor de influentat ca sa o faca.E interesanta calitatea geneticii, de mii de ani s-a pastrat perfect genetica, foarte rar vezi malformatii.Ideea e ca unde nu s-a ca.cat omul totul functioneaza perfect.Gruparile,subgruparile biologice sunt organizate impecabil.Nimic nu e in plus, nimic nu e in minus.
Legile fizicii functioneaza impecabil dintotdeauna.Nici o abatere, mereu la obiect.O lege a fizicii daca s-ar abate de la curs, noi nu am exista.Intamplator intr-un Univers infinit in timp si spatiu Pamantul se roteste uniform in jurul propriei axe si in jurul Soarelui, ideal ca sa traim, sa se distribuie lumina eficient in toate partile lumii.Eu nu vad planete zburand ca rachetele.
Alta chesite interesanta e constiinta.Cine esti tu? Asta nu stiu, ideea e ca omul poate forma rationamente, el este cineva.Inca nu stim cine e in afara de corp.Fiecare este cineva, vrea ceva anume, sau nimic.Ei bine acel element e precis, clar, de nepatruns.E determinat de materie si reactii chimice.Totusi ceva este acolo. Daca nu am sti niciunul ce e cu noi,daca ne-am purta ca niste zombi,n-am putea uri,iubi, dezvolta empatii, antipatii, nici macar o noima comportamental, da as zice ca e o intamplare.Dar uita-te in jur.Analizeaza emotiile oamenilor.Cat de puternice si complexe sunt. Emotiile nu pot aparea din intamplare.Toti oamenii sunt cineva dpdv spiritual, pentru ca organismul lor functioneaza la cote decente.Insa ce se intampla cu sufletul tau cand ti se administreaza prea multe doze din anumite tipuri de hormoni, sau anumite parti ale creierului fiind explaoatate, ranite...sufletul dispare, nu?laughing Asta suntem noi.Sufletul e definit de materie.
Fizica de varf afirma ca totul e energie.Nimic nu se creeaza,nimic nu se pierde,totul se transforma.

Credinciosii ii spun suflet, yoghinii sinele Suprem, biserica darul de la Dumnezeu, ateii un impuls eletric, structura psihologica.Tot ce stim, este ca se numeste energie.Si cum fizica de varf afirma ca energia nu se pierde, se transforma, e un adevar in asta presupun...Constiinta e energie.E cea mai clara dovada ca suntem nemuritori. Legat de corp reactiile chimice care ne controleaza intr-o mare masura...ok, de acord.
Noi suntem fluctuatii ale reactiei organismelor noastre la mediul extern.Totusi,cine da comanda? Pana la urma tot noi decidem daca ne ducem in stanga, sau in dreapta, oricati hormoni de stres, sau dopamina ar genera organismele noastre.Totul e forta si inteligenta foarte bine concentrata.
Nu iti pot dovedi ca exista Dumnezeu, asa cum nici tu nu imi poti dovedi ca nu exista Dumnezeu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru milan9):

Omul a dovedit mii de ani dorinta de a-l cunoaste pe Dumnezeu, dand doavda de slabiciune crezand in acel Dumnezeu caruia ii pasa de el, il va ajuta si la bine si la rau.laughing Suna a casatorie daca ma intrebi...laughing
Multi oameni au fost ca.cati,luati la p.l si pisati intreaga lor viata,asteptand un Dumnezeu, care apropo, inca nu a aparut, dar ei inca nu si-au dat seama de asta, in ciuda faptului ca mereu au fost buni, si i-au repsectat "voia" care nu exista de fapt. Dumnezeu pur si simplu este.Cuvintele "bun" sau "raul",nu il pot defini. Dumnezeu este extrema neutra.
A dovedit-o mii de ani,in timp ce oameni nevinovati au fost ucisi in razboaie,amputati,executati,torturati de stapani(unde sunt sclavii pe care i-a salvat Dumnezeu?),chinuiti in lagare de concentrare,rapusi de oamenii din jur neavand putere asupra lor,dezbinati genetic, muritori de foame in Africa, muncind pe rupte pentru o bucata de paine prin mine, exploatati de marile corporatii, cateva mii de exemplare in cazurile mentionate de mine care apropo, pur si simplu nu au vreo vina.Nu au vreo vina, totusi, anii la puscarie inca le stau in spate.Acei oameni chinuiti degeaba, unii dintre ei, primind aceeasi rasplata cu oameni care chiar meritau ura, in timp ce unii hoti puneau bazele unui Dumnezeu in care sa creada populatia, sa aiba din ce castiga, sa ii poata prosti.Pentru Dumnezeu dreptatea e nula.Sa zicem ca un om nu poate ierta pe cineva ca l-a chinuit.Crezi ca ii pasa lui Dumnezeu? Pentru el sunt doar actiuni, care au trecut, prezentul e prezent.Indiferent daca este bun sau nu pentru oameni.Ei au creat basme si povesti despre Dumnezeu, mii de oameni au murit in numele lui Dumnezeu, au creat biserici, manastiri, si au decis sa traisca in conditii mizerii in numele lui, in timp ce nici macar nu ii pasa.laughing S-au chinuit degeaba.laughing Totul pur si simplu este.Viata nu are scop, omul nu are nici o menire, dar daca are un scop totusi si gresesc, scopul vietii este acela de a fi.Pur si simplu de a fi macar o secunda.Lucru ce nu mai conteaza, ca a fost indeplinit cu succes.Nimicul e esenta universala.Nimic nu e important, totul este.Dar asa e omul.Totul se invarte in jurul lui,nu?happySoarele, Dumnezeu, ingerii, dracii, toti la room-service in fata omului. Daca animalele ar gandi la fel? Stai, ca ele inca nu au spus o asemenea prostie.Nu exista divinitate,Dumnezeu nu e divin,nu are pregatit nimic pentru noi,Iisus nu a fost sfant,nu a murit pe cruce pentru nimeni,l-au pus la colt fariseii ca le punea in pericol mafiile, Iisus nu a fost si nici nu este fiul lui Dumnezeu, nu a inviat din morti, a fost un om ca oricare altul. Oricum, e logic ca fie daca murea sau nu, tot la fel de multe crime aveau loc.Nu s-a schimbat nimic dupa cum vezi.Nu exista rai, iad, toate astea sunt speculatii teologice din care se castiga sute de milioane de euro.Religia e total opusa lui Dumnezeu.Nu va fi nici o a 2-a venire a lui Iisus/Dumnezeu, indiferent de ca.cat.urile pe care le face omul. Faza cu cipurile cam pare adevarata insa, documenteaza-te daca doresti mai multe informatii.Trezirea omenirea trebuie sa si-o aduca, nu va veni nici un Dumnezeu sa ne aprinda becul. Iisus nici atat.
Sunt oameni bogati,care profita si sunt egoisti,rai,aroganti,sunt oameni vogati,care sunt buni, ii ajuta la greu pe cei din jur.Sunt oameni saraci care sunt buni, sunt oameni saraci care sunt rai.Nu e nici un Dumnezeu in toata chestia asta.Totul e intamplator.Sau definit prin actiunile noastre.

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dacă nu ai ţine să introduci în ecuaţie vreo zeitate, chiar şi deistă, aş fi de acord cu tine fără reţineri, căci în rest ai sens (la postarea adresată lui milan mă refer).

| AdLV explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Crede cineva in spiritualitate? I mean o energie care a creat totul, nu stiu cum sa explic. Meditatie, puterea mintii, semnificatia visurilor, peace etc?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru AdLV):

In mare, doar in Dumnezeu. Celelalte mi se par basme.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

NoName, am avut ceva discutii referitoare la existenta lui dumnezeu. Dupa 5 ani de dezbateri in care am filosofat, dezbatut in cea mai mare parte a timpului pentru a afla daca exista am ajuns la o concluzie:

Dumnezeu

NU exista %100 sigur!

Este imposibil! Total lipsit de logica si sens.

Prefer sa cred in euglena verde...

A da. Si ti-am zis
V-a fi un **** cu Iohanis ca presedinte: )

Pa

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

laughing 'neaţa!

Faza cu 100% sigur sună uşor arogant şi imprudent, însă tot te felicit, că ai mai scăpat de misticism şi iraţionalitate. Se vedea de la început că ai potenţial.

Cât despre politică, de fiecare dată când mă simt dezamăgită de Iohannis, îmi imaginez că e Ponta în locul lui şi-mi trece.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Secetele,inundatiile,furtunile,cutremurele,alunecarile de teren, eruptiile vulcanice, ciuma care a ucis 75 milioane de oameni si celelalte mii de boli, tot din cauza omului au aparut?
Legile fizicii au fost elaborate de om astfel incat sa nu aiba exceptii, deci cred si eu ca functioneaza.Sau vrei sa spui ca lumea n-are buguri?:))
Pentru cei care sustin ca Dumnezeu ne da libertate si de aici vine tot raul din lume ii rog sa imi explice si mie ce fel de libertate au cei care se nasc in Africa? Aleg ei sa se nasca acolo? Din cauza tantarului in Africa si Asia mor anual aproximativ 2 milioane de oameni, nu e doar o informatie, e ceva real care se intampla cand noi vorbim.
Cat despre malformatii, pe oamenii astia nu cred ca ii incalzeste cu nimic faptul ca boala lor e una extrem de rara https://www.youtube.com/watch?v=MQvbkivNu3g
Nu te gandi la ei ca la niste bolnavi, ca la niste cazuri, gandeste-te la ei ca la OAMENI cu familie, cu sentimente, gandeste-te ca puteai sa fi tu in locul lor.Imagineaza-ti cum ar arata viata ta de zi cu zi daca ai avea boala asta.
Asta e lumea perfecta cu toate puse perfect la locul lor?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele lucruri au fost scise in urma cu 2 ani.

Nu ii spunem "lume". Se poate referi la un grup de oameni.

Ii spunem ecosistem, sistem biologic, existenta, glob etc.

Si doar este. Existenta doar este.

Nu e nici buna nici rea, perfecta sau non-perfecta.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ma uit la clip... Inca incerc sa imi dau seama daca e fake... cum s-a ajuns la asta? E groaznicc

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu este fake, neorofibromatoza e o boala ...si asa se manifesta in cazurile mai grave. Poti cauta si pe google imagini cazuri similare.Nu cred ca as putea sa traiesc o singura zi in locul lor. Ei traiesc adevarate drame, zilnic lumea se holbeaza la ei, se sperie de ei. Doar un creator cu adevarat malefic ar putea sa faca asta unui om.
Bunii crestini indiferenti care se simt indignati ca le arati asa ceva si-au format o lume a lor, o lume in care astfel de lucruri nu exista.Pentru ei lucrurile astea sunt doar,, chestii de televizor'' si nu au nicio relevanta.
Crestinii care realizeaza ca lucrurile astea se intampla pun totul pe seama pacatului. Daca omul e asa din nastere,nicio problema,zici ca parintii lui au fost pacatosi. Pentru ca e usor sa numesti pacatos un om pe care nu-l cunosti, daca il numesti pacatos practic e vinovat, nu mai trebuie sa iti pese de el, nu?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia e un ca.cat. Citeste comentariile mele de aici. Sunt scrise acum 2 ani. Singura greseala, aparent greseala, ca de fapt nu este greseala, este ca am spus ca totul e perfect. Eu de fapt inclusiv atunci, in alte postari ma refer, afirmam ca totul este. Nu e nici bun, nici rau.

Cand am scris ca totul ar fi fost perfect fara greseli comise de om am fost subiectiv. Nu am considerat asta. A fost doar o opinie subiectiva pentru ca natura in sine mi se pare ceva tare frumos.

Indiferent de ce se va intampla nimic nu va fi bun sau rau.

Iaca de aici au si aparut nenorocirile. Omul deduce ca asta e bun sau rau. Si cand va avea vreo intentie de acele deductii va tine cont si ne ia lumea dracu' de tot de la reliigile lor.

Iti zic, cele mai tragice evenimente, inclusiv de actualitate provin din sustinerea religiei si politicii.

Era suficient sa nu vina cu dzeul si lumina lor ca nu era nevoie nici de mantuire...

Pe scurt, totul "provine" din minte. Daca era stearsa mintea omului disparea si iisus, si ingerii lui, iadul, raiul, mantuirea p.lii mele, si toate cacaturile astea de superstitii care imi "zgarie urechile" cand le aud.

Toate ca.caturile de la. "fa cruce cand trece o pisica neagra in fata ta" pana la "daca vei calca un rahat vei avea noroc". Sunt pur si simplu idiotici.

Cel mai bine ii descrie acest cuvant. Ei vad ca lumea functioneaza dupa criterii de logica, pe baze chimice, biologice, fizice, si ei viseaza la distorsiuni ale materiei, stafii sau demoni/ draci care pot muta tot dupa bunul lor plac, pot face pamantul in forma de cilindru sa zicem, sau sa joace fotbal cu soarele...

Daca vei citi despre religia lor vei observa ca ei chiar cred asta. Si daca nu poate diavolul poate dzeu deci am dreptate. big grin

E dovedit stiintific ca nu ai nevoie de suflet pentru a exista. Corpul tau deja intretine toate angajamentele. Sufletul daca exista e un moft. Organismul tau si mediul extern se ocupa de asta.

Esti ca o masinarie. Ghici ce se intampla daca ti se strica motorul... Si aici vorbim de inima sau cerebel. big grin

Asta e. Mori si p.l. Va fi ca si cum nici embrion nu ai fost.

Referitor la deism, chiar nu regret nimic si nu mi se pare stupid. E adevarat ca nici "Deist" nu mai sunt dar imi place coneptul.

Suna cu adevarat poetic din punctul meu de vedere.

Sa stii ca esti atotputernic si sa stai sa privesti oamenii cum sunt impuscati, decapitati in razboaie, torturati in cele mai cumplite feluri la zeci de m sub pamant luptand in numele tau...

Si mai presus de toate, cum acesti oameni traumatizati probabil ar fi fost sfinti daca traiau in conditii decente dar sunt niste criminali pentru ca s-au nascut in Iraq, si din aceasta cauza generatiile viitoare vor fi la fel de seci neavand putere de decizie.

Ca dzeu nu le spune ce sa faca. Ei fac ce vad. Sau ar trebui sa isi dea seama copilul singur... Pai cam greu. Dar nu si daca e un buddha.laughing

Holocaustul de ce a avut loc? Din cauza lui Hitler.

Macar stii ce viata a dus Hitler? Nu ai vrea sa fii o zi in locul lui apropo de ce ziceai...

Daca Hitler traia in conditii normale nu exista Holocaustul si nici atatea marturii induiosatoare din care sa castige companiile care le comercializeaza.

| AnotherNimrod a răspuns:

Sunt ateewinking