| grigor3 a întrebat:

Dupa parerea voastra exista o divinitate, nu neaparat dumnezeu din religie, intreb asa o divinitate? si daca da spuneti-mi cum a fost ea creata? ca n-are sens! e mai simplu sa crezi ca ne-am format dintr-o explozie care na nu pare ceva imposibil ca doar nu suntem oameni de stiinta sa stim exact totul decat sa credem ca o divinitate a facut totul! cum a putut? cine l-a creat? ce si cum...

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E normal ca n-are sens. Pentru ca iti permit sa pui intrebarea cum a fost creata divinitatea. Nu e nici un cum. Pentru ca nu a fost creata. Creerea unui lucru determina pozitionarea lui in timp, a fos tun timp cand nu a existat, si un timp in care a existat si exista. Ori, timpul e o caracteristica stricta a creatiei, a Universului. Ideea e ca atunci cand intrebi cum a fost creata divinitatea, tu o reduci la ceva ce tine de creatie, strict la Universul nostru, ori ea este in afara lui. E ca si cand ai intreba ce nuanta de albastru au razele X, cand de fapt, stii si tu probabil, razele X sunt in afara spectrului vizibil al ochiului uman. Nu poti reduce razele X la spectrul vizibil uman, la fel nici divinitatea nu o poti reduce la timp intrebind cum a fost creata, sau raportind tot ce tine de ea la timp. Ea este in afara timpului, si atunci doar exista si atit.
Mie mi se pare mai simplu sa cred in divinitate. Nu poate o explozie la intimplare, din nimic, sa creeze ordinea extraordinara ce guvernezeaza intreg Universul. E la fel ca si cand as arunca cateva galeti cu nisip pe o plaja si ar iesi instantaneu un frumos castel de nisip. E mai hilar sa cred asta decat ca o "mina" inteligenta a creat totul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O forta superioara, lipsita de atributele puse in circa lui dumnezeu in biblie, exista. Religia e o forma de manipulare a maselor, nu incearca sa te apropie in vreun fel de divinitate. Legat de aparitia vietii pe pamint si a universului... avem doar TEORII. Nici una nu e irefutabila.

| cristimihailov a răspuns:

Prietenas... tu ai o problema. Si grava. Si tine oarecum de divinitatea ta.

Nu iti traiesti viata. Iti pierzi timpul aiurea. Divinitatea se afla in tine. Afl-o si vei reusi sa intelegi un pic din tot. Si chiar si asa nu va conta prea mult.

| Caro34 a răspuns:

Daca te gandesti ca nu exista D-zeu, atunci arunca o privire si in trecut la oamenii care L-au cercetat pe D-zeu si L-au gasit in toate! Sunt pe net studii de la diferite universitati renumite despre: credinta, apa sfanta, Maica Domnului, Tatal Ceresc etc. Ma gandesc ca aia toti, din diferite parti ale lumii, nu au fost toti nebuni si noi suntem normali. Cititi, cititi, cititi... Apoi chiar si marele Einstein, care la inceput L-a contestat pe D-zeu a ajuns sa creada in El mai mult ca noi si chiar i-a si lasat fiicei lui o scrisoare exceptionala despre Iubire, Credinta etc. Prieteni, mai trebuie sa si citim cate ceva si nu numai sa fim aici pe TpU. Aici e dragut, dar scoala ne cheama, parintii ne asteapta, timpul trece si trece in defavoarea noastra, luptati, invatati, aveti credinta, iubiti si totul va fi altfel in viata voastra! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, logic ca nu are sens.
Gandeste-te ca cineva te-a pus aici fara sa iti zica nimic.
Iar tu iti pui intrebarile astea? Logic ca nu are sens.

| Blastphemy a răspuns:

Contează ce credem? Contează ce crezi.

| Sandor12921 a răspuns:

Exista o divinitate, desigur, dar nu neaparat cea care ne-a creat, ci cea care ne calauzeste pe drumul nostru in viata. Cea care ne ofera succese, realizari, oportunitati. Ca sa stii doar, toti oamenii de succes cred intr-o divinitate, fie Dumnezeu, univers, alta parerte nevazuta, etc... Crede-ma de cand am inceput sa cred in divinitate am primit doar binecuvantari, afacerile in care ma implic merg spectaculos de bine, am realatii superbe, pot face ce doresc.

| adeadeliina a răspuns:

Bai. Stii vorba aia din religie, crede si nu cerceta, stiu, pare imposibil sa crezi ceva ce nu ai vazut. Din punctul meu de vedere imi este greu sa cred in alta varianta in afara de Dumnezeu, probabil pentru ca asa mi-a fost impus de cand eram mica, dar si prin faptul ca se intampla lucruri in viata mea care mi-au demonstrat ca exista, si nu sunt coincidenţe, oricum, acum fiecare cu parerea lui.

| Daniel_Marius_2000_JRo0 a răspuns:

Intrebarea ta este extrem de proasta, si totodata fara logica.
"A fi creat" este un verb aplicabil numai creatiei, nu si Creatorului. La fel si timpul si spatiul. Dumnezeu/Divinitatea nu a fost creat, EL ESTE. E transcendent, dincolo de spatiu si timp. Nu are inceput si sfarsit.