| Justmeale2345 a întrebat:

Mi-am dat seama de ceva timp ca nu cred neapărat in Dumnezeu. Exista cumva vreo religie care crede si in bine si in rau, si in Satana si in Dumnezeu si in zei si in toti ceilalti potentiali creatori sau protectori ai lumii?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Poti crede si in minciuni daca vrei.

Exista un singur Dumnezeu adevarat care a creat tot ce se vede. Numele acestui Dumnezeu "El face sa devina tot ce isi propune". Legea timpului cu sens unic trecut-prezent-viitor si nu invers.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Politeism dual = multi zei rai si buni

| anonimg a răspuns:

"Nimeni nu poate sluji la doi stăpîni. Căci sau va urî pe unul și va iubi pe celalt; sau va ținea la unul, și va nesocoti pe celalt." (Matei.6:23)
Ori trăim în ascultare totala de Dumnezeu, ori nu.
Nu există cale de mijloc. Satana acceptă o inimă împărțită, pentru că știe că o astfel de inimă este în totul a lui.

| anonimg a răspuns:

Cu toate acestea fiecare trebuie să ia (și va lua) o decizie în dreptul lui.
Cea mai bună alegere este să ne găsim în planul lui Dumnezeu pentru salvarea omului. Orice nu ne place la Dumnezeu este spre binele nostru. Nu zic că este ușor; dar este cel mai bine, cel mai sănătos. Iar viața veșnică nu poate fi pusă alături chiar dacă am avea toate bogățiile pământului.
Viața aceasta pe care o trăim acum nu este decât un timp de probă -asa cum a avut Adam și Eva. Este și un timp în care putem să ne formăm caractere pentru cer, pentru veșnicia care nu va mai fi întinată de nicio plăcere și nicio dorința de rău.
Dacă nu avem gusturi sănătoase, atunci trebuie să le schimbăm. Cum? Chiar și în mod forțat dacă nu din plăcere. Dar niciodată nu trebuiesc forțați alții. Dar fiecare în dreptul lui este dator să facă la fel ca apostolul Pavel:
"Ci mă port aspru cu trupul meu şi-l ţin în stăpânire." (1Corinteni.9:27)
Repet: când Dumnezeu ne spune să renunțăm la un lucru, la un obicei, la o plăcere, este pentru binele nostru.
Plăcerea este de la Dumnezeu. Dar ea poate fi pervertită, transformată în ceva ce ne face rău.
Gusturile nu se discută; dar ele se pot schimba dacă nu sunt sănătoase.
Faptele repetate formează obiceiul; mai multe obiceiuri formează caracterul -pentru cer sau nu. Este deci alegere, și nu soartă.
"Şi dacă nu găsiţi cu cale să slujiţi Domnului, alegeţi astăzi cui vreţi să slujiţi: sau dumnezeilor cărora le slujeau părinţii voştri dincolo de Râu, sau dumnezeilor amoriţilor în a căror ţară locuiţi. Cât despre mine, eu şi casa mea vom sluji Domnului." (Iosua.24:15)

| RobertMoon a răspuns:

Ateismul e singura soluție, îți oferă libertatea de care ai nevoie (nu cred că îți place să respecți o anumită zi și să faci ceva anume doar că așa îți impune religia), pur și simplu nu te lua după religie, este o prostie care înrobește lumea și otrăvește mintea, omul are nevoie de libertate. Daca exista bine și rău pe lume nu înseamnă că Dumnezeu este binele, iar Lucifer/Satan este raul, este greșit. Binele și raul sunt rezultatele a ce face omul pe pământ sau pur și simplu al naturii care își urmează cursul, acum nu mai stau sa explic multe, dar cred că ai prins ideea mea, urmează ce dorești, dar niciodată nu îți lăsa condusă libertatea de diferite regului spirituale.

| chuckmanson a răspuns:

Credința Baha'i