| AlinOftu a întrebat:

Salut am o intrebare importanta
Iisus Hristos este Dumnezeu sau
Dumnezeu este Iisus Hristos
ca nu inteleg
pai eu am crezut ca exista doar o singura divinitate in acest univers si acesta este DUMNEZEU
FUNDa

Răspuns Câştigător
| ZeHelp a răspuns:

Dumnezeu este tatal Domnului Iisus Hristos, dar nu biologic, ci spiritual.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divinitatea este una singura, doar ca aceasta se oglindeste in Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul Duh. De aici vine si "Sfanta Treime".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.

| DangerG a răspuns:

Dumnezeu-cel care a creat universul si pe noi

Iisus Hristos-fiul sau, nu biologic ci spiritual.El a fost trimis pe pamant pentru a veghea asupra oamenilor si sa-i invete cum sa-si recastige locul in Rai.Cel putin asa stiu de la orele de religie, nu sunt un mare credincios