| DanionM a întrebat:

"Libertatea este posibilitatea de a alege binele." (-Bernard Ştef-)

Se poate recunoaşte o astfel de afinitate specială între libertate şi... alegerea binelui?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este valabilă şi reciproca datorită faptului că omul are o înclinaţie nativă spre rău ( prin păcatul strămoşesc ).
De aceea se spune că un bine se uită uşor, un rău niciodată.

| costis a răspuns:

Cred ca si de a cunoaste, si de a te supune unui anumite ordini. Ma gandesc la oameni care nu au nici un acces la spiritualitate (nord coreenii, indopati cu tot felul de mesaje la difuzoare) sau care nu au acces decat la o spiritualitate in care e permis doar un bine superficial (musulmanii). Teoretic pot sa aleaga binele, practic cunosc putine lucruri despre bine si rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU