| ROBERT89 a întrebat:

Lipsa afecțiunii din partea părinților, poate duce in timp la ateism?
Am obervat ca mai multe prietene atee, au probleme serioase cu parintii.
Parinti iresponsabili, lipsa, alcolici, etc.

31 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este un mare DA
Daca privim in regnul animal o sa vedem o mare grija pentru pui.Ex pisica se joaca cu pisoii ei deci petrece mult tim cu pisoii. Pisica la o anumita virsta incepe sa ii invete pe cei in formare mestesugurile pisicesti. Daca privim in natura vedem ca vietatile ne cam dau lectii.Ce face omul modern alearga dupa toate cele, copii nu mai au cine stie ce legatura cu parintii, ba mai au si cite o bona musai asiatica ca asa este mai cool, Citeam un sondaj citi copii mai servesc masa impreuna cu parintii si cam ioc.Din pacate familia care era considerata nucleul societatii este demontata si totul este centrat pe individ.Barierele puse de religie care erau acceptate de legile statelor au fost trintite jos una cite una folosind niste argumente stiintifice rolling on the floor de toata jena Ex homosexuali, avorturi, lesbiene etc.Biserica nu a desfiintat barierele si a devenit in ochii celor scapati din staul "veche si cu limbaj de lemn". Cool este sa incepi viata sexuala la 11-12 ani sa iei pastila de a doua zi, sa pui belciug in nas ca in ritul porcului la tara, sa atirni zurgalai ca la lighioanele din batatura taranului.Astazi avem drogati,consumatori de etno, parade de tot felul, este normal ca din punctul lor de vedere Biserica sa fie troglodita si cu limbaj de lemn.Astazi tinerii in formare au ca model nu parintii si bunicii nici personalitatile Romanesti, ci pe daniela crudu si pepe si alta liota de desfrinati si nelegiuiti hoti pungasi tilhari batausi.Astazi este cool sa stii joace sa fi tare in metin sa stii setarile telefoanelor mobile. Cool nu este sa cunosti ce au facut inaintasii.cool nu este sa cunosti istoria neamului ca esti european si faci ce zice ue, Cool nu este sa citesti o carte de literatura cool este sa citesti carti cu liota de vampiri riiosi si sa vezi filme cu zombi si alte dracii care sunt plasmuiri ale mintii omenesti. Cool este sa nu mai gindesti si sa iei informatia de la tv comentata cum vor ei, nu sa ostenesti mintea sa ai propriul punct de vedere.Cool este sa nu gindesti si sa iei referatele de pe clopotel si sa vii cu temele la Conversatii ca milogul. Este adevarat parintii au o mare vina ca nu stau suficient timp cu copii sa ii invete ce este bun si ce este rau.Copii lipsiti de educatia parintilor in special cei 7 anisori de evolutionism in cadrul familiei, se iau dupa altii mai n,,,,, ca ei si raul in mintea lor devine bun si invers. Apoi ce se intimpla parintii culeg ce au semanat, mai vine fetita de 14 ani cu burtica la gurita mai un avort (18-19 mil in 22 anisori), Mai vine ala micu ca telefonul luat acum 3 luni ca nu mai este la moda si vre altul, calculatorul vechi de 7 luni nu mai face doi bani ca nu mai merg joacele cele mai cool, Bunicii care au avut grija nepotilor o mai iau pe circa de la cei mici ca dar de multumire avem cazul in batatura (jelli =atee=fara Dumnezeu ca toti ateii care se respecta). Concluzie umbla vorba prin popor "semeni vint culegi furtuna"

| MMihai a răspuns:

Eu am devenit ateu pe la 9 -10 ani după ce am citit Biblia Creștină cu Potopul Mondial, cu Cartea Exodul și și cu multe alte prostii și cu texte de tipul acesta :

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/4/

10. Cand a fost singur, cei ce erau in jurul Lui impreuna cu cei doisprezece L-au intrebat despre pilde.
11. "Voua", le-a zis El, "v-a fost dat sa cunoasteti taina Imparatiei lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sunt afara din numarul vostru, toate lucrurile sunt infatisate in pilde;
12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele."

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=4

11.
Şi le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
12.
Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi să fie iertaţi.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/13/

11. Isus le-a raspuns: "Pentru ca voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat.
12. Caci celui ce are, i se va da, si va avea de prisos; iar de la cel ce n-are, se va lua chiar si ce are.
13. De aceea le vorbesc in pilde, pentru ca ei, macar ca vad, nu vad, si macar ca aud, nu aud, nici nu inteleg.
14. Si cu privire la ei se implineste prorocia lui Isaia, care zice: "Veti auzi cu urechile voastre, si nu veti intelege; veti privi cu ochii vostri, si nu veti vedea.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=13

11.
Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat.
12.
Căci celui ce are i se va da şi-i va prisosi, iar de la cel ce nu are, şi ce are i se va lua.
13.
De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
14.
Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea"

Am fost mai mulți ani ateu și în perioada 1990 -1994 am citit despre diverse religii, și am devenit credincios, după 1994, dar evident, că nu am avut, cum să fi aderat la creștinism.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred sa aiba vreo legatura. Parintii mei, de pilda, erau crestini. Evident, pentru ei insisi, moderati. Au avut insa intelepciunea de a ma lasa pe mine sa aleg, atunci cand am avut destul discernamant, si mi-au respectat alegerea.
Iar afectiunea din familie nu a scazut in niciun fel atunci cand eu am ales ateismul.
Nu cred ca religia/faptul de a fi credincios are vreo influenta asupra afectiunii dintr-o familie. E valabila si reciproca.

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

Faci ateismul sa para o boala...

| Hombre a răspuns:

Nu are nicio legatura afectiunea parintilor cu religia, ateu esti din convigerea inexistentei divinitati, iar cine este ateu doar pentru ca e la moda este la fel de fatarnic ca un credincios cand isi face cruci sa nu fie prins la furat.

| Rapplex a răspuns:

Ceea ce duce la ateism este cercetarea.Una e sa fi ateu contestand ideea unei forte divine prin stiinta si alta e sa fi genul ala de ateu care are o problema(moarte in familie, maltratare etc.) si devine dupa aia un mare depresiv care zice ca nu exista D-zeu fiindca pe el nu l-a ajutat.Repet, sunt 2 chestii TOTAL DIFERITE

| KodrutZ a răspuns:

Hai ca mi-a placut asta. Educatia corespunzatoare poate duce in timp la ateism, budism, orice altceva decit barbaria asta de crestinism. Sint nascut in 1980, asta ca sa fac o paranteza, si s-a incercat indoctrinarea mea religioasa, doar ca nu a functionat. Am citit biblia din proprie initiativa, am ris copios. "Moda" nu are nimic de-a face cu asta - e pur si simplu vorba ca, de la un anume nivel de cultura generala si inteligenta, e absolut natural ca majoritatea sa devina atei/agnostici.

| DorelSudoru a răspuns:

Pai trebuie' afectiune si la la d-zeu nu? WTH! schimba te rog poza aia

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns:

Nu, citirea bibliei ca pe o simpla carte si nu ca una autoritara duce la ateism. Lipsa dovezilor existei unui dumnezeu duce la ateism. Cautarea explicatiilor stiintifice si logice cand ne lovim de superstitii si gandirea rationala duce la ateism.

| ShowTim3 a răspuns:

Nu cred, eu am multe probleme cu parintii, da nu ma afecteaza, cel putin pe mine happy am invatat ca trebuie sa te duci pe cursul raului nu impotriva lui ca sa iti iasa ceva, cu cat te impotrivesti mai mult cu atat e mai greu big grin daca intelegi ce vreau sa zic.
PS: TE IMPLOR SCHIMBA POZA AIA CA IMI ESTE RAU CAND O VAD! ma ia ameteala

| PinkPanther a răspuns:

Nu are treaba una cu alta. E vorba doar de mentalitatea fiecaruia si cat de mult vrea fiecare sa isi scoata capul din "cutie". Problemele din familie nu au treaba, poate doar o anumita educatie religioasa pe care nu au primit-o, asta ar fi singura legatura.

| ForJesus a răspuns:

Lipsa afecțiunii are efect asupra copiilor, mai devreme sau mai târziu!

| iEmonel a răspuns:

Cel mai important factor e moda.
E cool sa fii ateu cum e si cu dubstep.
Sincer sa fiu nu ma deranjeza ca unii nu vor sa ma imi recunoasca divinitatea.
Eu v-am creat, eu va nimicesc. Asta cand vreau eu...

| Coconutz a răspuns (pentru iEmonel):

Stai stai inteleg ca e cool sa fii ateu dar dubstepu ce treaba are? Eu ascult dubstep.

| iEmonel a răspuns (pentru Coconutz):

E la moda cum era house-ul acum ceva timp. Pana si cocalarii erau house-ri, iar acum sunt cu dubstepul si ei.
Inteleg, sunt unii carora le place si asculta din acest motiv, dar sunt mii de ratati care fac asta ca e cool. Asa si cu ateii, sunt unii care asta cred ei si sunt altii papagali, inapti sa creada singuri ceva si sunt si ei atei [ asa era si cu crestinisumul ].
O lume plina de esecuri xerox.

| Coconutz a răspuns (pentru iEmonel):

Ok ai dreptate. De curand am fost la un eveniment unde se asculta dubstep. Si am ramas pur si simplu dezamagit. Nu pot sa iti explic de fel de oameni erau acolo ca nu am cuvinte. Asa e si cu atei. Sunt unii care au argumente logice dar sunt unii care sunt degeaba in conversatie.

| Rapplex a răspuns (pentru iEmonel):

laughing))Patetic

| iEmonel a răspuns (pentru Rapplex):

Daca tu spui... Cerceteaza tu comportamentul uman si vei vedea cat de penibili sunt oamenii.

| Rapplex a răspuns (pentru iEmonel):

Si de aceea trebuie sa ii bagi pe toti in aceeasi oala? Da.la cei care te referi tu sunt niste ratati care copiaza totul neavand habar nici macar ce inseamna acel cuvant.doar pentru ca e cool in viziunea lor.Ateismul nu e cool, e adevarul(realitatea) si se bazeaza pe oameni care au ceva in cap nu orice bou care se sparge pe manele in week-endwinking

| iEmonel a răspuns (pentru Rapplex):

"Asa si cu ateii, sunt unii care asta cred ei si sunt altii papagali, inapti sa creada singuri ceva si sunt si ei atei [ asa era si cu crestinisumul ]."
Nu bag pe toti intr-o oala.

| sorinL1 a răspuns:

N-are treaba lipsa de afectiune cu religia cu religia.

| DianaScorpio a răspuns:

Nu au legatura una cu alta. Fiecare simte, gandeste si se comporta intr-un anumit fel. In functie de asta unii sunt atei si altii nu. Totul tine de felul de a gandi, de a vedea lucrurile si de a le simti a fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-au legatura una cu alta. Ochii ii deschizi datorita inteligentei, nu a lipsei de afectiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uni isi regasesc acea afectiune in crestinism / alti accepta realitatea ca viata e un iad nu un paradis devin atei sau mai era la moda emo / hai sa ne taiem ca avem prea mult sange cam asta era sigla lor

| nosferatu a răspuns:

Ce treaba are ateismul cu lipsa afectiunii din partea parintilor? Nici eu nu am avut parte de afectiune din partea parintilor si inca nu am nici acum si nu sunt ateu.si cunosc foarte multi in aceeasi situatie ca mine. nu vreau sa par invechit. dar numai la copiii nascuti dupa '97-'00 ba sunt satanisti ba isi taie venele ba nu mai stiu ce. noi astia care ne-am jucat cu cornete si luam bataie de la parinti ca ne prindea fumand pe la colturi nu mai suntem atei si nu mai stiu cum.

| AneeM a răspuns:

Acestea au treaba una cu alta. Copilul are o minte foarte fragila si ma refer copii si dupa 18 ani. Daca a fost invatat sa creada in Dumnezeu, asta a si facut si probabil s-a rugat ca parintii lui sa se schimbe ceea ce nu s-a intamplat asa ca ii pune la indoiala existenta. Dar pana la a spune ca este ateu a mai intalnit si "curentele"(moda). prietenii si personalitatea.

| Lightbeeing a răspuns:

Intr-un oarecare fel au legatura una cu alta, dar nu complet. Atunci cand unul sau amandoi parintii sunt mai... "indiferenti"- sa zicem... copilul este fortat sa se maturizeze pentru a face fata situatiei. Invatand de mici ca D-zeu este buna si ca ne ajuta, o data ajunsi la maturitatea respectiva te intrebi: De ce un D-zeu asa de bun ma ignora complet? si de acolo la a spune ca acea divinitate nu exista este doar un pas mic.
Dupa cum spuneam nu la toate persoanele se aplica faza unii pur si simplu isi pot schimba religia in cautarea unui zeu care sa le raspunda macar partial nevoilor.