| Kalla a întrebat:

Ma simt inchisa in doua personalitati.Intr-o parte sunt atee,liberala, de partea homosexualitatii si a puterii de a face tot cea ce vrei.De alta partea sunt fanatica si conservatoare.Cred in Dumnezeu si in satana si il iubesc pe Dumnezeu si nu vreau sa-L dezamagesc dar tot restul (biserica) nu stiu ce sa cred.Sunt total confuza.Cand aud de religie imi vine sa ma arunc de pe o stanca si sa nu gasesc nimic dupa moarte pentru ca nu vreau.Nu mai stiu ce sa mai cred.Cred ca incep sa devin atee.As vrea sa devin atee ca sa vad cum m-as simti.Cand ma gandesc la mine ca atee ma simt libera, cand ma gandesc la mine ca religioasa simt amaraciune.Cred in Dumnezeu dar nu vreau nici o religie.Nu vreau biserici,organizatii si doctrine,vreau doar credinta.Ce ziceti, mi-ar prinde bine o pauza de la religie? Crestini: as putea sa ma intorc la Crestinism in caz ca nu m-as simti bine la atei?

82 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca ti-a spart cineva contul. Nu poti sa fii tu, Kalla.

| HueyFreeman a răspuns:

Cine te opreste?

| Mădă0611 a răspuns:

laughing crezand in dumnezeu n-o sa fii atee oricat ai vrea, ateismul e o convingere, nu o vointa, si apoi, cine a zis ca ateii sunt "liberali", "de partea homosexualitatii si a puterii de a face tot cea ce vrei"?

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

In sfarsit suntem de acord, Ema.

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

Vezi?

| LordBolton a răspuns:

Devino atee.

p.s. cineva a spart contul tau

| Lizzu a răspuns:

Daca vrei sa continui sa crezi in dzeu atunci crede,iar daca urasti religia, atunci inceteaza de a mai avea contacte cu biserica, preoti, moaste, icoane si tot felul de detalii...

Atee devii cand incetezi sa mai crezi in dzeu si nu altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru beautifulhouse):

"aMANDOUA SUNT NISTE PROSTII ORICUM SA FII ATEU E O PROSTIE SA CREZI IN DMN. E O PROSTIE. "
-- pai si atunci ce sa fii? in viata? cum poti fii in afara lor? daca nu crezi nici intr-un dzeu si nici ateu nu esti atunci ce specimen esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

Buna Kalla.
"Ce ziceti, mi-ar prinde bine o pauza de la religie? " Mersul la Biserica ar trebui sa ofere mai mult o liniste sufleteasca bazata pe sfaturile duhovnicesti ale preotului.
"Crestini: as putea sa ma intorc la Crestinism in caz ca nu m-as simti bine la atei?" Trebuie neaparat sa-ti gasesti locul intr-o "tabara"? Fi libera. Este dreptul tau sa cercetezi, dreptul tau de opinie, dreptul tau de a alege si nu trebuie sa fi fortata de anumite circumstante ( si-asa am intalnit non-religiosi/religiosi care au dat dovada de o mare grandomanie, idiotenie si prostie insultandu-i pentru decizia in ceea ce priveste credinta fiecaruia).
O seara frumoasa.

| Lizzu a răspuns (pentru beautifulhouse):

Ok, asta mi-a iesit din calcule.

| Inferno a răspuns:

Traind in voluptatea prostiei...

| Inferno a răspuns:

Oricum,ti-am anticipat intrebarea.

| Scarbo a răspuns:

Crede-ma ca vei deveni ateu, in curand, acesta este drumul pe care trebuie sa-l parcurgi, o partea din tine vrea sa crezi, alta ar vrea sa renunte la acest lucru din cauza unor dubii. Nu mai este mult si nu vei mai crede in Dzeu, chiar daca ai vrea. Continua sa-ti pui intrebari si vei cunoaste adevarul despre multe lucruri, sau renunta si intoarce-te sa fii sclavul unei false sperante.

| Scarbo a răspuns (pentru Lizzu):

Mai exista si allah si ghenesha si multe alte personaje happy.

| Inferno a răspuns (pentru BlackSulphur):

Cand un om se descrie pe el ca fiind fanatic este fie comediant, in cazul de fata troll, fie prost.

| lolium a răspuns:

Inteleg ce spui pentru ca am simtit si eu asta. nu ma pot supune toata viata unor reguli pe care nu le inteleg in totalitate, nu-mi pot controla reactiile pe motiv ca fac pacate, nu pot inceta a mai fi eu. biserica cere post, iertare (pe care nu o pot oferi oricui ), evlavie, departare de majoritatea obiceiurilor pe care le au oamenii astazi.
acum cateva luni as fi putut jura ca nu as fi renuntat la ideea de dumnezeu niciodata, dar in momentul in care am constientizat ca religia si toate regulile ei imi fac rau, ca ma incatuseaza prea tare mi-am dorit sa ma indepartez de tot.

fac ce vreau fara sa ma gandesc ca cineva din cer s-ar supara pe mine, spun ce simt chiar daca e gresit (dupa parerea altora), mananc ce vreau, am planuri si dorinte proprii.
problemele mele au inceput in momentul in care am simtit ca nu sunt acceptata de unii oameni. asa am ajuns sa ma rog, sa vorbesc cu dumnezeu ca si cum ar fi fost o persoana care statea langa mine, sa merg la biserica ca si cum m-ar fi asteptat acolo persoana care ma iubea cel mai mult pe lume. si iti spun sincer ca acea liniste care ma urmarea pretutindeni nu se compara cu niciun alt sentiment.

avand tot mai mult in minte ideea ca dumnezeu exista am inceput sa-mi controlez fiecare gand despre care as fi stiut eu ca nu e bun. lucrul asta m-a cam obosit.

nu am sa resping niciodata ideea ca dumnezeu exista, pur si simplu imi doresc sa fiu un om normal, cu pacatele pe care le savarsesc in mod constient.

imi este imposibil sa fiu un model, si nici nu imi doresc sa ajung asa.

| ErrorFound a răspuns:

Te-am lasat o saptamana si acum te-as lua in brate. big hug
Uite ce e, daca te simti bine ca ateu, ar trebui sa incerci.
Nu ar trebui sa ai remuscari fiindca te simti libera.
Daca ateismul nu este "calea ta", banuiesc ca te poti intoarce oricand la crestinism. In fond, se convertesc la crestinism si oameni de 50-60 de ani, dupa o viata de crima. happy Tu nu esti nici pe de parte asa de rea, deci nu cred ca nu te-ar primii inapoi.

Orice ai face, te rog, priveste lucrurile obiectiv si vezi cum iti este mai bine.
Daca devi ateu, te rog studiaza spiritualitate, nu are legatura cu religia dar este un inlocuitor pentru protectie si poate fi chiar mai buna.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E o stare normala, mai ales la varsta ta! Confuzie, indecidere sau agnosticism!
Nu intra in panica, nu te grabi si nici nu te gandi prea mult! Usor-usor vei alege calea corecta pentru tine.

| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie sa ceri nimanui permisiunea sa fii atee, sau macar sa incerci pentru o perioada. Doar ca aici nu-i asa simplu, acuma esti la crestini, apoi "treci" la atei brusc, si iar treci la crestini. Astea se fac treptat de obicei. Si ca sa devii atee iti trebuie un motiv clar, cum ar fi pasiunea pentru stiinta sa zicem. Trebuie sa se bazeze pe ceva ateismul ala. Altfel nu va tine.

| Lizzu a răspuns (pentru Scarbo):

Da, stiu, dar m-am referit la termenul de "dzeu" cuprinzator al tuturor acestor "personaje" happy, nu am crezut ca e important sa specific...

| Mădă0611 a răspuns (pentru beautifulhouse):

Pai mai casuta frumoasa, daca tu crezi in satan-fara-a, nu crezi si in dmn? Daca basmul original e dmn = baiat de gasca si satan-fara-a baiat ne de gasca, nu e o prostie sa il inversezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru beautifulhouse):

Nu fumez, omule, nici nu consum alcool, intrebam, folosind un limbaj de-al casei, daca nu cumva crezand in satan crezi si in dumnezeu. Nu sunt la curent cu toate povestile, dar din cate stiu, dumnezeu l-a creat pe satan, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa nu uiti sa redeviicrestina, dracul e viclean de- abia asteapta sa incerci ateismul ca pe urma sa revii nu te mai lasa

| Mădă0611 a răspuns (pentru beautifulhouse):

Pai atunci luciferul tau e dumnezeul crestinilor, doar ca l-au interpretat, sau inteles, altfel, asa ca e o prostie.
Povestea asta n-o stiu thinking cum au aparut oamenii si de ce exista rau in lume, boli?

| anonimg a răspuns:

Cred ca acelasi sentiment l-a incercat si pe fiul risipitor din parabola Domnului Hristos. A simtit nevoia de libertate, si s-a luat dupa... simturi.
Libertatea adevarata este doar in Hristos, dupa cum El Insus a spus: "Veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi." (Ioan.8:32)

Sfatul meu este sa nu te grabesti in a lua decizii pripite. Citeste de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Tragedia veacurilor". Vei cunoaste adevarul, si-ti va schimba viata. Iti va da din nou bucuria de a sluji in continuare lui Dumnezeu.
Citind cartea recomandata vei vedea care este adevarul intre biserica si religie. Vei vedea de ce religia este atat de repingatoare. Vei vedea ca tot ce este respingator nu este de la Dumnezeu. Si, fiindca este o carte inspirata, cu siguranta ca te vei simti atrasa de Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru beautifulhouse):

"Satan/Lucifer in asta cred"
Crezi pe dracu' vrei doar sa pozezi importeişăn.