| anonim_4396 a întrebat:

am cativa prieteni-atei. Nu mai suportau gandul ca am devenit o fanatica si mi-au recomandat sa citesc cartea "Ingeri rebeli" de Pavel Corut,deci daca nu era cartea aceasta eram pierduta si am redevenit atee. Vreau sa va recomand aceasta carte,este scrisa de un ateu si cuprinde:
-Enigmele Universului
-Miracolul vietii si nemuririi
-Cine l-a creat pe Dumnezeu?
-Uriasii din voi
-Constiinte de cristal
-Imaginatia,creativitatea si inventica
-Vointe de otel
-Motivatie si idealuri
-Organizati-va corect viata sentimentala!
-Formati-va personalitati de invingatori!
-Organizati-va destine pozitive!
Zburati, ingeri rebeli!
Partea amuzanta e ca autorul compara societatea din ziua de astazi cu o mlastina a ratatilor si indeamna adolescentii ( Ingeri Rebeli) sa zboare cat mai sus departe de aceasta mlastina in care se afunda Societatea Umana.Veti gasi informatii despre conceptiile pseudo-stintifice,conceptia geocentrica,Aristotel,Nikolai Kopernik,Galileo Galilei,Johannes Kepler.
Ca sa fie si o intrebare:
Cum comentati mitul cosmogonic de la baza religiei hinduiste care este integral fals si naiv dar care totusi a influentat gandirea multor filosofi mai recenti, datorita relatiei spatio-temporale pe care a introdus-o in creatie?

24 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

A ajuns Pavel Coruţ şi filosof? Nu ştiam!

| AnghelB a răspuns:

Pacat de hartia pe care s-au tiparit cartile lui curut securistul.
Mai ciupeste si el cate ceva din drepturi de autor, ceva din procesul cu Becali.
De cand s-a inchis OTV-ul este in criza de popularitate.

| Essencest11 a răspuns (pentru AnghelB):

De ce spui asta daca nici macar nu cunosti cartea si nu stii despre ce e vorba?

| AnghelB a răspuns (pentru Essencest11):

Cunosc autorul.
Ar scrie orice, bani sa iasă.

| Essencest11 a răspuns (pentru AnghelB):

Cum ti-ai creat aceasta parere despre el?

| KodrutZ a răspuns (pentru AnghelB):

Daca cunosti autorul, atunci ai sti si ca si-a finantat singur cartile si de multe ori a iesit in pierdere. Avind in vedere jobul lui anterior, nu crezi ca era mai simplu sa faca ce au facut Voiculescu, Niculescu si cu multi altii?

| Shammal a răspuns:

Am citit cateva carti de Pavel Corut e fain, iti recomand: Don Miguel Ruiz - Al Cincelea Legamant, Adrian Nuta - Ghidul Iluminarii Pentru Lenesi

| Geass a răspuns:

Sincer mai bine era să rămâii fanatică decât să "redevii" atee prin citirea unei cărţi atât de penibile.

Ce a încercat să facă Pavel ăsta, păi să facă un fel de ghid de viaţă pentru proştii care se cred inteligenţi.Practic acest om este genul tipic de ex-creştin care s-a documentat şi el în limitele lui mediocre iar acum ca mare ateu dă sfaturi extrem de penibile.Eu nu am nimic cu ateii fiindcă şi eu sunt agnostic dar când văd astfel de persoane ca autorul respectiv nu pot să spun că este cel mai bun exemplu de ateu.Acest om s-a văzut el puţin mai deştept decât mediocritatea (deşi nu este foarte departe de ea) şi a început să scrie cărţi cu sfaturi pe care absolut oricine le-a auzit vreodată de genul "Să gândeşti pozitiv asupra viitorului", să te crezi tu mai special şi sigur pe tine uitând că nu eşti cu nimic mai bun decât un cocalar de la colţul străzii că tu ai citit "Philosophy for dummies".

Am mai observat că Paul ăsta tot readuce aminte că vai ce inteligenţi vor fi ăştia care îi vor citi cartea şi vor fi oameni de valoare, oferind şi nişte exemple care arătau doar cât de penibil e, că Newton şi mulţi alţii au fost şi ei "Îngeri rebeli", poate or fi fost, dar ăştia nu au avut nevoie de un ghid.Am mai văzut că tot pune accent pe faptul că e bine să fii pozitiv şi să visezi până-n munţii aflaţi în vecinătate cu Narnia şi Mordor, ceea ce face el este ceea ce face întreaga societate de care el râdea, adica orice prost e optimist până-n pânzele albe.

Această carte mi se pare o mare prostie apreciată de semidocţi sau de "elitişti" aşa cum îi numea autorul, o adunătură de oamenii care au depăşit cu un centimetru pragul mediocrităţii şi au început să îşi acorde prea multă importantă.

| Essencest11 a răspuns (pentru Geass):

Parerea ta. Cunosti cartea, ai citit-o sau ai cautat pe net si ai vazut cateva detalii?

| Geass a răspuns (pentru Essencest11):

Am căutat detalii pe internet şi am citit şi câteva pagini cam de la fiecare început de "capitol". Nici nu cred că este nevoie să citesc această carte în întregime atât timp cât aceeaşi părere am avut-o din citirea câtorva pagini nu cred că se ascunde nu ştiu ce genialitate prin cuprinsul cărţii. Poţi să îmi accepţi părerea sau nu dar oricum mai bine rămâneai fanatică cum spui tu pentru că oricum tot la fel vei ajunge peste o perioadă pentru că tu de fapt nu ai fost niciodată atee ci doar ai avut ceva "rătăciri" la fel este şi acum, asta cred eu deoarece m-am uitat pe răspunsurile tale de-a lungul timpului şi se observă o schimbare de 180 de grade în numai câteva zile, numai o carte penibilă reuşind să îţi schimbe cu totul stilul de gândire.

| Essencest11 a răspuns (pentru Geass):

Ok bine, bine gandesti cum vrei! Parerea ta!

| HueyFreeman a răspuns:

Daca ziceai de "The God Delusion" atunci suna mai altfel intrebarea.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dupa cea ce ai spus deduc ca tu esti ateu doar pentru ca Dumnezeu nu ti-a oferit ceva ce tu vroiai.Ura nu trebuie sa influenteze asa gandirea ta nu crezi?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Esti sigur/a ai raspuns cui trebuie?

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asa cum sunt sigura ca Dumnezeu exista happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Atunci iti zic clar ca ai gresit persoana.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ba nu!"The God Delusion" remember?

Las-o balta...

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Merci dar de abia am mancat si ateismele nu fac prea bine dupa masa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca santeti atat de destepti si mentorii vostri la fel, cuum de va invata intai sa mergeti? si dupa aia sa zburati? ca icar asa a facut.el temerarul, rebelul, curajosul dar si inconstientul, a crezut in el insusi dar a crezut prea mult si stiti cea patit.corut va indeamna sa zburati.placut pentru cine pune botul. fiindca dreptu de a visa ca zbori nu ti-l poate lua nimeni.far in biblie este scris; visele se nasc din multimea grijilor iar prostia nebuniei din multimea vorbelor.nravo suflet nou.te nascusesi din nou, dar ai murit iarasi in adam.ti se pare ca traiesti dar ai pierdut lumina adevarata.lumina lumii suflete.pacat.mare pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suflete nou, din graba, efectuai multe greseli in esprimare, si de gramatichie.ce vream sa spun e ca; un proverb japochinezesc de prin artele martiale spune ase; invata intai sa merji, si apoi sa zbori.invata intai sa vindeci si apoi sa ranesti.corut asta sare direct la zbor.ca un avion care frumos pluteste dar urat se sfarama atunci cand aterizeaza fiindca nu are tren de aterizare.filozofia e frumoasa fiindca iti da o falsa impresie de superioritate dar modestia si smerenia, a batut cu mult mandria si egoismul.ca asa lasa bunul Dumnezeu; cele mici sa rusineze pe cele mari, in adanca sa intalepciune.

| sensualus a răspuns:

Una din cele mai usoare si banoase afaceri in America sunt cartile care vand "succesul".

| Ben00 a răspuns:

Daca te-a entuziasmat curut, cred ca n-ai citit prea multe carti.

| Strikey a răspuns:

Cartea aia as folosi-o pe post de hartie igienica.

Cum poti sa spui asa prostie?

IN ACEA CARTE SCRIE NISTE ABERATII SI NISTE PROSTII DE ZICI CA A SCRIS-O CINEVA DE LA SPITALUL DE NEBUNI.