| Kalla a întrebat:

Ma simt inchisa in doua personalitati.Intr-o parte sunt atee,liberala, de partea homosexualitatii si a puterii de a face tot cea ce vrei.De alta partea sunt fanatica si conservatoare.Cred in Dumnezeu si in satana si il iubesc pe Dumnezeu si nu vreau sa-L dezamagesc dar tot restul (biserica) nu stiu ce sa cred.Sunt total confuza.Cand aud de religie imi vine sa ma arunc de pe o stanca si sa nu gasesc nimic dupa moarte pentru ca nu vreau.Nu mai stiu ce sa mai cred.Cred ca incep sa devin atee.As vrea sa devin atee ca sa vad cum m-as simti.Cand ma gandesc la mine ca atee ma simt libera, cand ma gandesc la mine ca religioasa simt amaraciune.Cred in Dumnezeu dar nu vreau nici o religie.Nu vreau biserici,organizatii si doctrine,vreau doar credinta.Ce ziceti, mi-ar prinde bine o pauza de la religie? Crestini: as putea sa ma intorc la Crestinism in caz ca nu m-as simti bine la atei?

82 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Cred ca ti-a spart cineva contul."
Nu draga, a avut o revelatie pe 23 august cand a fost sfarsitul lumii. Cert e ca nu ea a conceput textul.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ce s-a întâmplat? Nu poți veni tocmai tu cu o asemenea idee nefondată. Nu cred că-i real. Întrebarea asta n-ai pus-o tu, Kalla. Am impresia că cineva ți-a spart contul, și exact asta s-a întâmplat.

| RaduMD a răspuns:

Problema credintei este o optiune fundamentala. Nu poti sa fii si credincioasa si atee in acelasi timp, deoarece nu poti avea doua optiuni fundamentale care se bat cap in cap.

Iar daca esti religioasa, nu poti sa fii contra nici a Bisericii, nici a doctrinei. Fiindca, citind Biblia, iti devine clar ca Domnul nostru exact asta a facut: ne-a lasat o Biserica si ne-a lasat o doctrina.
Care este acea Biserica si care e aceasta doctrina, asta, da, e o intrebare mai complicata. Dar, un lucru e clar: exista o Biserica a lui Cristos si exista o invatatura a Lui. Restul, e o problema de identificare. O problema la care unul sau altul dintre cei care doresc sa Il urmeze pe Domnul poate ca ti-ar da raspunsuri diferite, dar niciunul dintre ei nu-ti va spune ca nu exista nici o Biserica si nicio invatatura care de la El sa vina.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ti-ar prinde bine o pauza in care sa incerci sa il impaci pe Dumnezeu cu logica.
Cauta sa te informezi in acea pauza, sa stapanesti subiectul bine.
Dupa ce ai facut asta, hotaraste-te daca Dumnezeu exista sau nu. Bafta!

| Kalla explică (pentru EmaS):

Nu,Ema,chiar eu sunt.In acest moment ma simt putin confuza si nu cred ca o sa fiu chiar atee,ci mai mult agnostica.
Dar ce s-a intamplat cu tine? Acum cateva luni ai fi raspuns: Nu fa asta,Dumnezeu,Iisus, Maica Domnului, Biserica (citate, din Biblie, citate din Biblie...citate din Biblie). Parca erai si tu mai religioasa.Acum raspunzi cu aroganta.

| RAY a răspuns:

Ateismul nu inseamna libertate, ateismul e o lipsa chiar e asa greu de inteles asta? http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
la 14 ani ai tai cred ca sti ce e un minus, nu baga tu ateismul alaturi de libertate, fac ce vreau, homosexualitati etc
a fi ateu inseamna sa te duca capu fi fara griji nu esti tu genu sa fi atee

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

Cum poti cauta spirite din moment nu crezi in de astea?

| Kalla explică (pentru RAY):

De ce? Crezi ca nu pot sa fac fata la "nimic"?

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Nu spirite. Parca ateismul se referea la lipsa credintei intr-o zeitate, desi, mai nou ma identific ca agnostic. M-am downgradat, daca vrei. big grin

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada ateismul nu e convingere e o lipsa a teismului, nu poti fi convins de nimic, sunt convins ca nu am un miliard de teisti in fata mea

| Kalla explică (pentru ErrorFound):

Dupa ce ai plecat eu am devenit (cred, sunt inca confuza) un fel de agnostica si tu la fel, e o schimbare destul de ciudata pentru un ateu convins ca tine si o crestina convinsa ca mine.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Sincer nu cred

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

Da lipsa credintei nu afirmatia ca nu exita

| bogdanelme a răspuns:

Fa ceea ce simti tu ca este mai bine pentru tine, parerea celorlalti nu conteaza happy

| Scarbo a răspuns (pentru RAY):

Nu ai de unde sa stii ce e cu adevarat in capul fetei, ateu poate fi cine are chef.

| RAY a răspuns (pentru Scarbo):

Da desigur ca da

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Nu asculta ce spun ceilalti : Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci singurul. (Emil Cioran)

| casablanca40 a răspuns:

Exista o ramura a crestinismului fara biserica. http://www.scribd.com/......UNIVERSALA

| doctorandus a răspuns:

Despre Dumnezeu nu se poate sti nimic cu certitudine, nici cine este, nici ca exista, nici ca nu exista, asa ca in privinta asta toate opiniile sunt la fel de valabile, adica toate sunt arbitrare.

| PedoBarbie a răspuns:

Începi să te deştepţi.*în gândul meu: fă-te atee! ce aştepţi?*

| Kalla explică (pentru casablanca40):

Nu! Fara secte Doamne fereste laughing

| EmaS a răspuns (pentru Kalla):

Tot eu sunt, draga mea. Dar am obosit sa mai lupt cu atata necredinta si ignoranta. Fiecare alege locul in care isi va petrece vesnicia.,, Fara lupta nu-i cununa.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Emaaaa, fi barbata draga!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc, draga!

| SaveTheNature a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi pe nimeni. Viata te va convinge, asa cum ii va convinge pe toti.

| Zenithf a răspuns (pentru Kalla):

Religia cauta sa te inchida (intr-o doctrina), indiferent daca este ortodoxa, catolica, protestanta, neoprotestanta, etc samd.
Credinta adevarata te elibereaza. Experienta omului alaturi de Dumnezeu este unica pentru fiecare, pentru ca Dumnezeu vede in sufletul nostru si ne deosebeste unul de altul, pe cand pentru orice religie suntem doar oile dintr-o turma. Asa ca, cel mai bine ar fi sa faci cum fac toti, dar sa nu te opresti la atat, si sa cauti experienta personala cu Dumnezeu: "Veniti la mine toti cei impovarati..."

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Nu neaparat, eu nu caut o zeitate. Uita-te la activitatea mea din ultimele 2 zile(am fost intr-o mini vacanta), eu resping orice zeitate descrisa in tesim:omuleti cu barba, aripioare...
Nu mai stau sa-ti explic, dar cineva mi-a dat o altfel de interpretare a Bibliei, de aceea sunt agnostic. Sunt convins doar in cazul in care mi se spune ca Dumnezeu este un om barbos, care sta pe un tron si se uita din cer la tine. Idem pentru restul zeitatilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Si daca ai fost crestin, ca sa fii ateu ce iti trebuie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ridicol de normala.chiar ilara. kalla? si eu sant credincios, da cand ma rog zic si eu ca pacatosul cela din biblie; cred Doamne. ajuta necredintei mele.sa te simti bine la atei? glumesti? te vei simti bine la atei, cum te simti de rau in biserica fiindca biserica te pune fata in fata cu toate faptele tale, iar ateismul cu libertatea si ingaduinta de sine fara limite.ateismul nu cunoaste dreapta masura.credinta ti-o arata dar tie nu-ti convine. kalla? noi oamenii mai in gluma mai in serios spunem; ce e mult strica, ce putin nu ajunge. apai cea mai grea lupta este cea dusa cu tine insuti. daer tu vrei sa te simti bine? ori libera? vrei sa te pierzi? ori sa te desavarsesti ca creatura? fiindca si omida, e omida, isi face cocoon, se transforma in pupa apoi in fluture frumos.io am fost ateu cand eram tanar. daca ma simteam bine? exact ca astia de pe aici.radeam cu gura pana la urechi, ca blegul, si eram mare iubitor de stiinta si de descoperiri stiintifice, pana cand am observat ca acestea sant lucruri normale care vor merge inainte si dupa ce n-oi mai fi eu.si din ce in ce mai moderne si mai frumoase si mai utile.dar sant maeriale. avem o minte extraordinara.un creier nemaipomenit.dar nu eram liber.acuma sant crestin si sant liber kalla.si ma bucur de Dumnezeu si de ceia ce ne pune la dispozitie in zilele vietii noastre.si ma bucur de oameni kalla.de oamenii cu care traiesc aceste vremuri si timpuri. poti fi atee si sa-l cauti pe Dumnezeu asa cum am facut si eu.ca la 15-18 ani toti is atei.pana se plicti. dupa aia devin cautatori de Dumnezeu ori indiferenti ca niste legume.papica,bauturica,sex si nani.dar noi santem mult mai mult decat atat.si ca fiu/fiica a celui preainalt santem fii/fiice ale luminii.credema,daca nu pe mine, pe el insusi fiindca este scris.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Tot eu sunt, draga mea. Dar am obosit sa mai lupt cu atata necredinta si ignoranta."
Hai in jacuzii sa-ti revii caci nici nu stii ce pierzi, te voi mantuii si vei fi fericita in vecii vecilor, amin.winking