| Kalla a întrebat:

Ma simt inchisa in doua personalitati.Intr-o parte sunt atee,liberala, de partea homosexualitatii si a puterii de a face tot cea ce vrei.De alta partea sunt fanatica si conservatoare.Cred in Dumnezeu si in satana si il iubesc pe Dumnezeu si nu vreau sa-L dezamagesc dar tot restul (biserica) nu stiu ce sa cred.Sunt total confuza.Cand aud de religie imi vine sa ma arunc de pe o stanca si sa nu gasesc nimic dupa moarte pentru ca nu vreau.Nu mai stiu ce sa mai cred.Cred ca incep sa devin atee.As vrea sa devin atee ca sa vad cum m-as simti.Cand ma gandesc la mine ca atee ma simt libera, cand ma gandesc la mine ca religioasa simt amaraciune.Cred in Dumnezeu dar nu vreau nici o religie.Nu vreau biserici,organizatii si doctrine,vreau doar credinta.Ce ziceti, mi-ar prinde bine o pauza de la religie? Crestini: as putea sa ma intorc la Crestinism in caz ca nu m-as simti bine la atei?

82 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"acuma sant crestin si sant liber"
Ha ha ha he he he hi hi hi si cand erai ateu sclavul cui erai? Esti fatarnic bai combinat siderurgic, de fapt visezi la marea fericire dupa viata fizica si tie frica ca daca o fi si-o fi ceva dupa, ti-o da in freza.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu doar m-am referit ca ateismul nu inseamna libertate, fac ce vreau si altele

| usuk a răspuns:

Emancipare intelectuala, prin asta treci tu acum; nu stii in ce sa mai crezi? ia-o usor; googaleste despre DEISM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce-ar fi sa incepi cu ceva mai usor pentru tine, de pilda desimul afirma credinta rationala intr-un zeu care a creat universul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Corect, acum cateva luni si eu eram asa, insa acum am trecut cu bine peste tot ceia ce semnfica religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai conform mitului Universul a aparut natural, iar Satan si demonii sai sunt o rasa extraterestra ce traieste in centura Orion, acesta a cautat aur si a venit pe pamant unde a gasit nu doar aur si o specie de primate, se pare ca a prin ingineri genetic cica satan ar fi evoluat rasa umana de la homo erectus la homo sapiens facandu-i slavii in mine, intre timp el si inca cativa s-au casatorit cu pamantece, evoluand iarasi rasa umana la stadiu de homo sapien sapiens si creand atunci totuna sufletul uman pana atunci neexistand suflet.Totusi o mare parte de rasa lui satan (nephilimi) nu au fost multumiti de ceia ce au facut si atunci au intrat in legatura cu reptilieni, acestia au venit pe Terra si au creat si ei o rasa (adica i-au creat pe evrei), in acele secole infime s-a purtat un razboi mare pe Terra de unde satan si demonii au fost exlati iar umanitatea a pierdut foarte mult. Evrei atunci cand demonii au plecat au creat tactici de manipulare in masa, creand diverse mituri, si corupand miturile originale. Conform doctrinei sataniste toate miturile in afara de cele iudeo-crestino-islamice sunt alegori pentru ceia ce se numeste Magnum Opusum, iar crestini si evrei prin genocid au distrus toate artefactele si informatiile sacre pentru implinirea Magnum Opusum (Marea Lucrare) inclusiv biblioteca din alexandria.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru beautifulhouse):

Ma baiatule,ca sa atragi atentia asupra ta,o poti face si n alte feluri,nu prin a deveni penibil.
Acum ca am invadat subiectul fetei, o intrebare pur personala, ce pnm faci tu ca sa impresionezi pe tatal tau creator, cum iti arati credinta fata de el? fara bla bla uri ca l promovezi pe aici, am vazut ce citate dai pe la subiecte.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce treaba are dracul cu ateismul?

| 1DeadMemories a răspuns:

Daca crezi ca d.zeu exista, n ai cum sa devi ateu.
"Cred in Dumnezeu, dar nu vreau nici o religie" cine te tine sa crezi in el? cine te pune sa aderi la o religie? Fa ti propria religie si ghideaza te dupa ceva care te face sa te simti bine.

Frazele tale n au logica, te simti libera ca atee, cum? in gandire sau libera sa faci tampenii, stiind ca nu te trage nimeni la raspundere.Eu una asa inteleg din ce bajbai pe aici, ca om religios ai ceva retineri cand faci fapte rele, gandindu te ca te vede al de sus si ti o iei.

Cine stie ce o fi in capul tau, ideea e ca om rau poti fi si ateu si crestin, dar in acelasi timp poti fi si un om bun ca ateu sau crestin.

Explica detaliat ce te deranjeaza, noi intelegem ce vrem.happy

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru Kalla):

Intai si intai nu este o secta. doar ti-am spus ca aceea filozofie se potriveste cu convingerile tale, indiferent daca tu nu te vezi ca facand parte din ea. Daca vrei sa cunosti mai multe poti sa te documentezi si singura.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ce imaginatie au aia care inventeaza astfel de povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Biserica, cea construita din caramida, nu are nicio legatura cu Dumnezeu. Chiar Iisus Hristos spune ca: ''unde sunt doi sau mai multi in numele meu acolo voi si si eu, cu ei''. Nu stiu daca spune chiar asa, oricum, e ceva de genul. Dar hai sa terminam cu citatele. Iti pun o intrebare simpla: daca Dumnezeu e omniprezent, de ce sa ne inchinam si sa ne rugam intr-un loc fix?
2. Stiu ca mi-ar sari toti atei in cap, dar imi asum acest risc, oricum, nu-mi prea pasa ce cred ceilalti (aici ma refer in general, nu doar la atei sau crestini). Eu cred ca nu exista atei, ci doar oameni care sunt suparati pe Dumnezeu.
3. Biserica nu-ti ofera liniste, asa cum au spus unii. Nu am vazut niciodata pe nimeni intorcandu-se schimbat, in sensul bun, de la biserica. Caldura pe care ti-o ofera este rece, n-o sa te incalzeasca niciodata.
4. Vei avea o libertate limitata indiferent daca esti atee sau crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cu atentie.

http://www.aimee.ro/evolutie-spirituala/povestea-celor-doi-lupi/

| Rapplex a răspuns:

Ai o impresie greşită asupra ateismului. Trăieşti cu impresia că dacă ateii neagă existenţa unei forţe divine/superioare, ei pot face orice. NU, raţiunea e cea care face un ateu să fie un om civilizat, nu frica, cum e în cazul credincioşilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hombre? sant cinstit cu mine insumi.stiu ca n-o sa vad raiul fiindca sant pacatos.dar nici in iad nu m-as duce.visele se nasc din multimea grijilor.aseara puteam sa nu mai fiu.dar m-a ratat.la milimetru.de ce crezi ca mi-e frica? deja e treia oara.doar trag nadejde.e rau? doar stii ca speranta e mare javra.toti traiesc cu ea.sclavul cui eram? al minciunii si tatalui ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cea care a creat religia, a fost sotia unui parlamentar neo-nazist american, totuna pana sa-si deschida propria secta, a facut parte din religia lui LaVey

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"doar stii ca speranta e mare javra.toti traiesc cu ea.sclavul cui eram? al minciunii si tatalui ei."
Asta imi place, tare de tot. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce religie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Religia lui LaVEy satanism modern, iar asta a creat satanism spiritual

| CristiB93 a răspuns:

CHiar ca o pauza nu ar strica, toata ziua citesti pareri ateiste si pareri crestine, de la un timp o iei razna.