| JulyDreams a întrebat:

Mai demult, la moartea vreunui pensionar, veneau sa ii cante cu tobe si trompete la bloc, ore in sir, dimineata. Apoi plecau asa cantand, cu dricul, si-l duceau pe ultimul drum. Asta era in copilaria mea, in provincie. Insa in Bucuresti nu am vazut asa ceva. Oare ce s-a intamplat cu aceasta traditie minunata? Nu a fost asa in Bucuresti niciodata?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Aceasta NU este o traditie romaneasca ci tiganeasca, mergi in Ferentari, Floreasca sau Colentina si vei avea ocazia sa-ti "regasesti" traditiile.

6 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nici prin Ardeal nu am vazut asa. Nici nu am auzit despre aceasta traditie.

| JulyDreams explică (pentru danut):

Adevarul e ca am copilarit intr-un cartier mai colorat laughing

| Steregoi a răspuns:

E inutil.

| Mircea08 a răspuns:

Daca traditia este ceva frumos si nealterata religios, in sensul ca sa-i dea o semnificatie religioasa, atunci merita pastrata. In orice caz circul religios de la inmormantari nu are nici un rost. Degeaba vor unii sa-si bage raposatul cu forta in rai fara macar sa il intrebe daca vrea asta, ca nu merge asa. Nu exista nici o informatie potrivit careia prin vointa apropiatilor toata lumea poate merge in rai

| Dandinelle a răspuns:

Nu mai ai voie sa tii mortul in casa. Trebuie sa-l duci la capela. De obicei il duci la capela cimitirului unde va fi ingropat, si nu se mai fac trambite si trompete pe drumul asta. Tinutul mortului in casa nu este igienic si indicat, iar dusul la cimitir cu trompete si alai intreg nu se mai practica deoarece blocheaza traficul.

| JulyDreams explică (pentru danut):

Am gasit pe net ceva info si se pare ca fanfara la inmormantare nu tine de ortodoxism asa ca funda. Tiganeasca nu stiu sigur daca e...