| Xiaoh a întrebat:

Mai sunt si altii pe aici care au devenit atei dupa ce au inceput sa frecventeze acest site?

43 răspunsuri:
| alexandra2859 a răspuns (pentru tinerelul):

El nu este ateu.
el face pe ateul asa din plictiseala.

| UnOmGanditor a răspuns:

Mai sincer nu stiu, interesant e ca sunt oameni pe aici care spun ca trebuie sa n-ai caracter ca sa iti schimbi convingerile.
Pai hai sa-l scoatem pe dumnezou din discutie. Cum definesti o persoana care accepta totul fara a gandi prea mult si nu vrea sa-si schimbe mentalitatea?
Incapatanata? Si aia, insa mai e un element mult mai negativ pe care va las sa-l descoperiti voi.

Pai unii se mai convertesc incat au destul creier sa scape de convingerile altora, ca nu ne-am nascut credinciosi ci ne-au impus parintii asta. Parintii ti-au bagat multe in cap, ca exista Baubau, Mos Craciun si Nicolae, ca te-a adus barza...
Ete, multi trec peste faptul ca Mos Craciun nu exista pentru ca afla ca de fapt parintii pun cadourile, la fel si cu nicolae iar cu barza povestea cade pe la 8 ani+ cand afli de sex cel putin partial.
Uite ca unii sunt destul de CURAJOSI sa se lepade de dumnezeu si alte divinitati ca apoi sa vad "oameni cu caracter" cum zbiara ca noi suntem prostii.
Mi-e mila de faptul ca inca va duceti la biserica sa pupati icoane dupa ce le-au pupat inca vreo 20 de persoane si risti sa iei vreun virus.
Mi-e mila de faptul ca va duceti la biserica sa INGENUNCHIATI in fata popei si apoi ziceti ca NOI suntem lipsiti de caracter.
Mi-e mila de faptul ca voi considerati moral ce zice biblia si atat iar apoi ziceti ca noi suntem imorali ca nu avem un lucru ca sa invatam sa avem morala. Pai suntem noi fara caracter ca n-am citit o carte ca sa stim ce-i corect si ce nu pentru viata noastra? Suntem noi fara caracter ca incercam sa gandim cu creierul propriu si nu cu ceea ce ne-au stabilit altii?

Ma enerveaza astfel de discutii sincer...

| Xiaoh explică (pentru alexandra2859):

FUCK! Nu sunt crestin! Vroiam sa spun ca am devenit ateu vazand anumite chestii interesante (intrebari /raspunsuri)ce m-au pus pe ganduri...Sunt ateu convins!

| alexandra2859 a răspuns (pentru Xiaoh):

Aham,deci ai vazut niste intrebari si ai devenit ateu?
tu te gandesti inainte sa scrii?
adica vrei sa spui ca esti asa de usor de manipulat?
si vezi ca nu dovedesti nimic daca faci pe nervosul si scrii cuvinte in englezawinking

| Xiaoh explică (pentru alexandra2859):

Interpretezi raspunsul meu asa cum vrei tu... eu aveam inclinatii spre ateism, dar nu stiam ce este, daca mai sunt si altii si ce parere au oamenii ceilalti.
Prinzand ceva curaj din cateva chestii interesante de pe aici si multe pareri, am facut acest pas.
Tu cum ai devenit atee?

| alexandra2859 a răspuns (pentru Xiaoh):

Eu nu am devenit atee, am fost din totdeauna atee.
cum poti sa ai inclinatii spre ceva ce nu sti ce este?

| Zenit313 a răspuns:

Nu lua in seama robotii religiosi, ei nu inteleg niste lucruri esentiale pentru ca sunt indrumati de TEAMA.
Ei nu pot sa gandeasca liber, sunt fara culoare, logica, rationament..etc.

"Advevarul ramane adevar,chiar daca nimeni nu il crede/minciuna ramane minciuna chiar daca toti o cred! "

Nu conteaza UNDE,ce,cum,cat este spus adevarul,acesta ramane neschimbat!

Nu ii poti convinge cu argumente rationale pe oamenii credinciosi!
Cum poti sa vorbesti rational cu niste oameni care cred ca animalele si tufisuriule vorbesc, exista Mos Craciun si Bau-Bau.rolling on the floor)

Te admir pentru ca ai curajul sa lasi in urma teama, si poti sa gandesti liber, fara bariere religioase si frica!
Nu din cauza unui site iti schimbi parerea, ci din cauza ADEVARULUI!

Multa sanatate si respect! happy

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu din cauza unui site iti schimbi parerea, ci din cauza ADEVARULUI care este scris pe acest site!

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Otravesti mintile oamenilor si nu iti dai seama sad

Te-am rugat frumos sa citesti despre Efectul Placeboo!
Sunt explicate in mod clar si logic "revelatiile" si "intalnirile" cu Mos Craciun,Bau-Bau,Zana Maseluta,Dumnezeu,Zeus,Alah,Quetzalcoatl,Buda,Bakti,Yahew,Iisus,Shiva,Thod,Manu,Usranus, Gaia, Fartanul si Nefartatul, Zamloxe, Kali...etc.

NU ESTE NIMIC SPECIAL!

| EmaS a răspuns (pentru Zenit313):

Sa nu spui ca nu ai stiut!

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu acum stii adevarul si continui sa crezi in ceva ireal,nedemonstrabil,imoral,invizibil si ilogic!

Daca se intampla sa ai dreptate,asta e,imi asum responsabilitatea,pentru ca nu am avut nici o dovada! sad

Dar,deocamdata EU am dreptate din moment ce cred in lucruri reale,demonstrabile,vizibile si logice happy

Pana atunci, raman la convingerile mele, pentru sa sunt sustinute de realitate!
Chiar daca este demonstrat ca NU ai dreptate, continui sa crezi din cauza fricii, este mult prea tarziu pentru tine sa accepti ca toata viata ai trait o minciuna!

Multa sanatate! happy

| EmaS a răspuns (pentru Zenit313):

Asta crezi tu ca eu cred de frica? Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cred ca am trait o viata morala si nu prea am de ce sa imi fie frica.Prezenta lui Isus in viata mea mi-a adus bucurie si pace in orice circumstanta a vietii, am primit siguranta mantuirii si ma simt minunat sa traiesc cu scop.

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Da,iti este frica sa gandesti liber,sa deschizi ochii, mintea si sa accepti ca "trairile si vizunile " sunt doar niste stari mentale provocate de meditatie/rugaciune/credinta si NU au legatua cu realitatea sad

Nu avem nevoie de Dumnezeu ca sa ne explicam inceputurile si sa fim buni!
Sunt mai mic ca tine, dar am fost in situatia ta si mi-am deschis ochii, mintea, m-am documentat si am realizat ca totul a fost o minciuna!
Asta este a-3-a oara cand iti spun sa citesti despre Efectul Placeboo sad