| IoanieCriminalul a întrebat:

Cum ati devenit atei? Eu am devenit ateu citind biblia!

20 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Cred ca tu ai citit Dumnezeiestile Scripturi in dunga sau de la dr la stg.

| Thunderstruck a răspuns:

Din cauza unor crestini.

| RAY a răspuns:

Eu am devenit prin stiinta
cand eram mic si auzeam ca exista dumnezeu, fantome,ingeri,monstri etc mi-am pus intrebarea dar de ce nu poate exista un univers fara supranatural,fara creator, fara fantome, ingeri, un univers unde totul poate fi explicat prin ratiune, inca ceva faza cu 6 zile,mereu am crezut ca totul a evoluat lent pana in prezent de la ceva simplu la cea ce e in prezent,cand am vazut ca se confirma cea ce credeam am devenit ateu,nu am citit biblia,decat niste versete online cand am vazut cei cu vt ma convins,faza e ca eu nu cred in nici o interventie cat de mica din partea unui creator am exclus desimul, panteismul, Agnosticismul
inca ceva eu cred ca nu exista adevarul absolut mereu e ceva de descoperit asta ma atrage la stiinta ca e mereu ceva nou de descoperit, nu revendica adevarul absolut, nu te trimite in iadul vesnic daca o contrazici
isi recomand din cand in cand sa mai vezi un documentar sa citesti o carte stiinta e frumoasa, nu-i adevarat ca nu o poti intelege ba oricine o poate intelege e logica, rationala si o intelegeti asta e cel mai important sa intelegeti cea ce cunosti nu sa tocilesti si sa nu ai habar de nimic

| RAY a răspuns:

AmaterasuAndTsukuyomi
n-am auzit de ateism decat de 2 ani de cand am net

| martzian a răspuns:

Biblia ne spune ca: "Credinta vine în urma auzirii. „Astfel, credinta vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos." Romani 10: 17

Prin urmare este "the other way around".

| Miauti a răspuns:

Si daca citeai coranul sau tora mai deveneai ateu?

| Kabuto79 a răspuns:

Cel mai evident lucru este faptul ca cand vorbesti despre un crestin despre asa ceva parca esti ATACAT.
Nr 1 crestini spun ca teoria ateilor cu big bang n-are nici o logica o prostie... dar dumnezeu lor cum a aparut? O.o a aparut un aladin cu o lampa din care a iesit un duh si a creat pamantu?
Nr 2 Toti crestini incearca parca sa oblige pe toti sa fie cu dumnezeu lor
Nr 3 Nu poti avea o discutie normala cu un preot. Daca cumva i pomenesti ceva de stiinta turba.
Parerea mea este ca religia are un rol destul de important chiar daca este o prostie are rolul ei. Gandeste-te. daca ar recunoaste acum la biserica ca nu exista viata dupa moarte tot pamantu s-ar panica. Si religia are un rol ca macar ii fraereste pe animalele proaste. sunt cuminte sa nu ma bata dumnezeu

| Purec a răspuns (pentru Kabuto79):

Unul ca tine nu am mai vazut in viata mea. Esti un adevarat monument de inteligenta

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kabuto79):

Nr 1 : Ateii nu au o teorie, a fi ateu inseamna sa nu crezi in divinitate, nu sa crezi in T.Big.Bang-ului sau T. Evolutiei.
Nr2 : Aici nu te contrazic, pana si Iisus zice "cine nu e cu mine e impotriva mea"
Nr3 : Si aici ai dreptate, crestinismul contrazice toata biologia/fizica/chimia, dar cei care nu vor sa-si dea seama, nu-si dau.

| emignon a răspuns:

Religia și credința legată de ea este o poveste susținută de legendele israeliene.
Fiecare popor își are legendele și poveștile lui.
Astfel a apărut iudaismul,iar mai apoi creștinismul.
Se bazează pe legende și povești scrise după eliberarea iudeilor din Babilon.
Bineânțeles,au adus și din Babilon povești și legende și le-au integrat alături de legendele și poveștile lor.
Cum au și românii povești și legende.
Numai că,unii evrei cultivați au făcut din asta o religie, din dorința avidă de câștig și de dominație asupra altora cu orice preț.
Atunci au fost redactate poveștile cu nemurirea, viața după moarte, învierile, etc.
Exista însă și o religie mai rațională, ai cărei membri nu credeau în înviere.
Dar credeau în războaie și participau cu zel și înflăcărare la fiecare luptă și își ucideau dușmanii fără să se uite la rațiune!
Din legende și povești a apărut religia datorită cărții de legende și majoritatea povești pe care oamenii care au inventat religia ca instrument de manipulare în masă i-au pus bazele.
Povești și legende inventate!
Asta văd să fie majoritatea lucrurilor în legătură cu religia!
Un mijloc de dezbinare și de manipulare în masă, pentru câștigul celor mari din religie care trăiesc în lux prin banii credincioșilor!

| Sterian_Ilie_Marius_1988 a răspuns:

E imposibil sa citesti biblia si sa devi ateu, un ex un canibal sau un o persoana care nu a cunoscut civilizatia nu a fost in contact cu alte persoane tot crede in ceva supranatural ceva peste puterile lui. si inca ceva DACA nu exista Dzeu nu pierzi nimic daca crezi dar DACA exista si nu ai crezut ai pierdut totul jajaja e simplu

| GRs a răspuns (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

"E imposibil sa citesti biblia si sa devi ateu" si de ce nu ar fi posibil? Biblia se contrazice de una singura si multe dintre povesti sunt false si nu au nicio logica.Plus ca a fost scrisa de oameni, majoritatea oameniilor spunand minciuni ca sa-si imbogateasca scrieriile.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

Ba nu, te inseli, biblia e o carte care te face sa-ti pierzi credinta daca o citesti cum trebuie si nu pe sarite.Si de unde stii tu ca (,) canibalii aia cred in ceva superior? Iti dai si tu cu parerea. Teoria care zice ca nu pierzi nimic daca crezi e complet gresita, Dumnezeu zice sa credem cu toata inima, nu doar pentru a nu ajunge in iad.Asta se numeste ipocrizie. Oricum, gandeste-te ca mai sunt alti 2799 de zei, daca tu crezi in Dumnezeu si dai peste alt zeu?

| IoanieCriminalul explică (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

Uite ca e posibil! Cand am vazut ce scrie pe acolo am ras

| 2k a răspuns (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

Tu cand citesti o carte cu Fat Frumos pe urma crezi in ea? Sau o culegere de basme de a lui Petre Ispirescu? Aceeasi poveste e si cu Biblia. Daca vrei crezi, daca nu, nu!
Legat de partea a doua a comentariului tau: Pariul lui Pascal nu are nici o relevanta atata timp cat poti inlocui pe Dumnezeu cu Zeus/ Ra/ Buddha/ Bula/ Gheorghe/ Zana Maseluta etc.

| Sterian_Ilie_Marius_1988 a răspuns (pentru GRs):

Uite cum facem sa nu mai fie vorba numai despre cuvinte si pune asta in practica dc nu il pui la incercare ca dzeu ne spune punetima la incercare in nevoile voastre. cerei un lucru lui dzeu la orice problema a ta si ai sa vezi ca iti reaspunde si ai sa-ti dai seama ca e adevarat.

| Sterian_Ilie_Marius_1988 a răspuns (pentru 2k):

Prietene nu numai ca crezi trebuie si sa simti. u vezi aerul crezi ca exista, dar il inspiri. pune-l la incercare in viata ta cerei ceva ce numai u o sa stii si ai sa vezi...

| 2k a răspuns (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

Crede-ma m-am convins cat de mult ma ajuta prietenul imaginar la nevoie. Decat sa ma rog orbeste pentru ajutor divin mai bine nu imi irosesc timpul degeaba si pun eu osul si ma descurc de unu singur (sunt mult mai castigat). Am vazut numai la mine in familie destule cazuri in care "au fost ajutati" de Dumnezeu...

| Sterian_Ilie_Marius_1988 a răspuns (pentru 2k):

Sti ce se intampla u iei totul prea superficial dar in fond nici nu prea iti pui interesul nu cu vorbe se rezolva probemele tale ci cu fapte.fa lucrul acela sp LUI si te va ajuta

| 2k a răspuns (pentru Sterian_Ilie_Marius_1988):

Rugaciunea = simple vorbewinking Nu vorbele conteaza ci faptele! daca ai inteles ideea bine daca nu, same s**t.