| xerxes1 a întrebat:

Majoritatea ortodocsilor au obiceiul de a taia motul copilului la un an.
Oare stiu ca este de fapt un obicei pagan,care nu are legatura cu Biblia?
Daca eliminam practicile pagane din religia ortodoxa, mai ramane ceva?

http://adevarul.ro/......index.html

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ar fi bine sa fie preocupati sa respecte biblia, nu tradiția

| T0T a răspuns:

Dacă le eliminăm vom vedea o religie la alt pol față de ortodoxism. Trist e că majoritatea nu au puterea să recunoască numeroasele obiceiuri păgâne.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ramin mertzanele de sute de mii de euro si catedrala bintuirii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi da, mai rămâne strict Biblia și învățăturile ei.
Am încercat să discut cu oamenii religioși pe tema asta, dar n-ai cu cine, cu oameni care dau ochii peste cap sau schimbă subiectul. mai bine mă lipseam.
Cum să-i explici ''lu' tanti Leana şi lu' nea Marin'' că nu are sens sau vreo legătură cu religia ortodoxă creștină '' căratul a nuşcâte găleți de apă, cică pentru a avea apă pe lumea cealaltă, ce dracu', omule.
Dar eh, atâta timp cât nu ne afectează direct, nu ar trebui să ne îngrijorăm
Dar cum noi suntem oameni dăştepți, fromoşi și buni, noi ne gândim la ei, la timpul și mai ales la banii lor pierduți, poate și cine stie, s-ar economisi mult și bine în lipsa acestor prostii.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Acei,,ordocsi" pacatuiesc crezand in superstitii. Nu e o practica crestina.

| Teffan a răspuns:

Obiceiurile pagane incontestabile.
De ani de zile tot incerc sa le luminez mintea(de parca e foarte greu sa iti dai seama ca ouale si iepurasul nu au legatura cu Hristos sau cu Iehova)

Este extraordinar cum ca domnul Milan incearca din rasputeri sa sprijine aceste obiceiuri pagane dar sa le puna eticheta crestina.
Tipic lor.Intotdeauna au fost cuceritori si hoti.