| Exilee a întrebat:

Cine a spus ca religia contrazice stiinta?

"Oamenii de ştiinţă ruşi au dovedit experimental proprietăţile miraculoase ale semnului crucii şi al rugăciunii. "Am stabilit că obiceiul facerii semnului crucii deasupra mîncării şi băuturii, înainte de masă, are un profund sens mistic. În spatele lui este un folos practic: mîncarea este purificată efectiv instantaneu. Este un mare miracol, ce se întîmplă fizic în fiecare zi", a declarat fizicianul Angelina Malakhovskaya, citat de Agenţia Interfax. Malakhovskaya a studiat puterea semnului crucii timp de 10 ani. Ea a descoperit, în special, proprietăţile bactericide unice ale apei după ce este binecuvîntată cu o rugăciune ortodoxă şi cu semnul crucii.

Oamenii de ştiinţă au studiat impactul rugăciunii "Tatăl nostru" şi al semnului crucii asupra bacteriilor patogene. Mostre de apă din diferite surse – fîntîni, rîuri, lacuri – au fost folosite în cercetare. Toate mostrele conţineau anumite bacterii. S-a observat că dacă se rosteşte rugăciunea domnească şi se face semnul curcii asupra apei, numărul de bacterii dăunătoare scade de şapte, zece, sute chiar mii de ori. Experimentele au fost făcute astfel încît să se excludă posibilul impact al sugestiei mentale. Rugăciunea a fost spusă atît de credincioşi, cît şi de necredincioşi, iar numărul bacteriilor, indiferent de mediu, a scăzut. Oamenii de ştiinţă au mai dovedit efectul benefic al rugăciunii şi al semnului crucii asupra oamenilor. S-a stabilit că presiunea sîngelui tuturor celor supuşi la teste s-a îmbunătăţit. S-a mai observat că dacă semnul crucii este făcut neîngrijit, şi fără să atingă punctele corespunzătoare – centrul frunţii, centrul plexului solar şi umerii – rezultatele pozitive ale testelor sunt mai slabe sau chiar absente."

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Biblia se impleteste cu stiinta.
Conţine afirmaţii ştiinţifice exacte despre lucruri pe care cercetătorii le-au descoperit doar relativ recent
Originea universului: Gen. 1:1: „La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul". În 1978, astronomul Robert Jastrow a scris: „Vedem acum că astronomia ne conduce spre adoptarea punctului de vedere biblic despre originea lumii. Amănuntele diferă, dar descrierea făcută atât de astronomie, cât şi de relatarea biblică din Geneza este în esenţă aceeaşi: lanţul evenimentelor care au dus la apariţia omului a început pe neaşteptate şi brusc, la un moment precis, într-o străfulgerare de lumină şi de energie". — God and the Astronomers (New York, 1978), p. 14.
Forma Pământului: Is. 40:22: „El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului". În vechime se credea, în general, că pământul este plat. Doar după mai bine de 200 de ani de la scrierea acestui text biblic, o şcoală filozofică grecească a ajuns la concluzia că pământul este, probabil, sferic şi, după alţi 300 de ani, un astronom grec a calculat cu aproximaţie raza pământului. Dar nici atunci ideea că pământul este sferic nu era general recunoscută. Abia în secolul al XX-lea a fost posibil ca oamenii să călătorească cu avionul, iar mai târziu în spaţiul cosmic şi chiar pe Lună, şi să vadă astfel clar ‘cercul’ orizontului pământului.
Viaţa animală: Lev. 11:6: „Iepurele-de-câmp... este rumegător". Multă vreme această afirmaţie a fost contestată, dar, în cele din urmă, în secolul al XVIII-lea, englezul William Cowper a ajuns la concluzia că aşa stau lucrurile. Modul neobişnuit în care rumegă iepurele a fost descris în 1940 în Proceedings of the Zoological Society of London, vol. CX, seria A, p. 159–163.

25 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Poate isi bat joc bacteriile de ei.
Chiar si daca ar ucide bacteriile parerea mea ramane aceeasi : cand ai cu adevarat nevoie de ajutorul unei fiinte supranaturale nu se intampla nimic.

| KodrutZ a răspuns:

Daca apa e in vase de argint, poti sa faci si semnul triunghiului isoscel ca tot va fi purificata...

| Inferno a răspuns:

Religia e stiinta, ai dreptate. Ai ajuns la o concluzie uimitoare. Te felicit. Dumnezeu sa te aiba in paza.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Marele om de stiinta Angelina Malakhovskaya NU EXISTA decat cu aceasta stire. Un om de stiinta normal are tot felul de lucrari publicate, tratate si alte asemenea. Nu si Angelina, ea a publicat "informatia" asta stiintifica si atatica."

http://dumnezeueateu.wordpress.com/......-crestine/

NOname
| NOname a răspuns:

VreauSaZborCatreStele: "Cine a spus ca religia contrazice stiinta?"

Orice om cât de cât raţional, neorb şi neipocrit.

VreauSaZborCatreStele: "Ce parere aveti?"

Că e un bullshit propagandistic creştin-ortodox.

Urât mod de a exploata ştiinţa şi de a se semna cu ea în josul aberaţiilor şi fanteziilor sale obsesive.

Dacă vrei să fii măcar vag credibil, exile, prezintă-ne surse, documentaţii şi reale studii ştiinţifice ale mai multor oameni de ştiinţă, adevăraţi, nu a unui fanatic religios, care a văzut ce a vrut să vadă, sau un articol oarecare, în care se putea afirma orice tâmpenie, oricât de absurdă şi falsă.

Eşti chiar atât de naiv încât să crezi tot ce citeşti (cât timp îţi susţine dorinţele şi fantasmele)?
De fapt, nu ştiu de ce mai întreb, doar o iei pe Biblia de bună.

| Dandanache a răspuns:

мιнaɛℓa34 a facut o observatie pertinenta. Aceasta Angelina Malakhovskaya nu apare decat pe siteuri si in publicatii mistice si pseudo-stiintifice. Nu i-as da prea multa incredere "stirii".

| RAY a răspuns:

Uite cum facem mergem noi doi cu crucea prin spitale si vindecam pe toti bonavi si atunci voi crede in basmele tale, saracu papa se zbatea in operatie de 16 ore nici crucea nu la salvat, daca episcopul se imbolnaveste nu se duce in spital? nici macar biblic crucea nu are vreo relevanta sfanta, iisus nu a vindecat prin cruce mai citeste biblia, crucea e un simbol pagan nu crestin, apa sfintita da e buna pentru ca argintul ucide bacterile plus ce se mai baga in ea

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor) pai parca in nu stiu ce apa sfintita au gasit oamenii bacterii fecale. Stii din cauza carei boli au murit multi oameni in trecutul destul de apropiat si care era cauza acelei boli? smug

| sublime89 a răspuns:

Alte basme rusesti.

Iti dai seama sper, ca daca cu o cruce s-ar rezolva absolut toate problemele, nu s-ar mai imbolnavi niciodata nimeni, nu ar mai fi nevoie de doctori si spitale pentru nimic. N-ar mai fi fost nevoie de spirt medicinal, de exemplu. Ai fi facut o cruce si gata, ar fi murit toate bacteriile. Ar trebui sa incerce asta medicii rusi, sa vedem daca functioneaza. Sa vedem cum il protejeaza ei de infectii pe un pacient in urma unei operatii doar facand semnul crucii.

| Exilee explică (pentru sublime89):

Basme etc. Vreau sa-mi demonstrezi DUMNEATA MIE, EMPIRIC, cum ca acele rezultate sunt false.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Mai bine faci tu un experiment?

Ca vorba aceea "mîncarea este purificată efectiv instantaneu."
Deci, arunci putina apa sfintita in vasul de toaleta, faci semnul crucii de mai multe ori ( ca sa fii sigur), spui Tatal nostru si bei de acolo.

P.S. Sa bei cu paiul!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Nu-mi da bre, eronat...De ce?hee hee
Daca tu crezi cu tarie ce spun oamenii de stiinta rusi, ar trebui sa n-ai teama de nimic. Si mai ales daca spui rugaciuni.
Ai ajunge celebru, cine stie...Numele tau va aparea alaturi de cel al Angelinei Malakhovskaya.

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Eu sa-ti demonstrez ca acei asa zisi oameni de stiinta abereaza? Dar tu cum demonstrezi ca nu abereaza? Cum demonstreaza ei ca nu abereaza? Ti se pare ca asa zisele lor descoperiri au fost acceptate de comunitatea stiintifica internationala? Nu-ti dai seama un astfel de "experiment" cum au facut ei, poate face oricine in lumea asta? Daca ar fi adevarat, crezi ca europenii, americanii sau chinezii n-ar putea sa deduca acelasi lucru? Experiementul asta se poate face la orice laborator. Sa vad eu cu ochii mei o filmare facuta intr-un astfel de laborator in care anumite bacterii observate la microscop se imputineaza si mor dupa ce omul de stiinta a facut semnul crucii deasupra lor. Daca imi arati o astfel de filmare, atunci te cred.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Aaa ok am trecut de la cercetatorii britanici la cercetatorii rusi. Eu nu cred asa ceva. Se spun multe prostii cu intentia de manipulare a maselor iar in cercetatorii rusi aflati sub papucul lui Putin n-am incredere nici o boaba.

| LegionarulRoman a răspuns:

L-am vazut acum mai multa vreme. Demonstreaza ceea ce stiam deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi isi flutura mainile prin fata haotic, incat numai cruce nu pare.cine stramba chipul crucii stramba totul in creatie, in viata, si in tot ce atinge. daca o faci, fa-o cum trebuie. daca nu? no problem.nu o face.nu esti obligat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca tot timpul argumentele voastre incep cu "oamenii de stiinta rusi" sau daca nu sunt rusi, tot timpul sunt "oamenii de stiinta". Atat. Fara detalii prea multe.

"rugăciune ortodoxă"... deci nu rugaciune crestina. Nu, rugaciunile crestine facute de celelalte ramuri nu funtioneaza. Doar cele ortodoxe. Clar. Deci celelalte 40999 ramuri din crestinism sunt degeaba.

Poti sa dai mai multe detalii legate de acest mare savant? Stii tu, detalii gen credibilitate in stiinta, premii castigate, locul publicarii, critici, etc.

Un mic "hint" pentru tine : cand vezi chestii gen "oamenii de stiinta rusi" urmat de "au dovedit religia X", sa stii ca e BULLSHIT.

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

SI uite ca totusi stiinta a reusit cat de cat sa se agate unpic astfel incat sa explice aceste lucruri. MInunile se savarsesc numai cu ajutorul lui Dumnezeu. NUMAI EL le savarseste. Cum dar, vrei tu sa intelegi ceva ce este mai presus de natura, cand pur si simplu esti ignorant? Doar pentru ca stiinta a enuntat niste legi cu privire la natura si la legile fizicii, nu inseamna ca nu pot fi inlaturate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Deci eu iti cer sa-mi dai detalii legate de acel savant si de experimentul respectiv iar tu imi zici "uite ca totusi stiinta a reusit cat de cat sa se agate unpic astfel incat sa explice aceste lucruri" si alte aiureli de genul?

Vorba unui mare filozof : Spiciles LOL si WTF.

"nu inseamna ca nu pot fi inlaturate."... indiferent ce vrei sa faci, 2+2=4 (asta daca intelegi ce vreau sa zic).

" Vreau sa-mi demonstrezi DUMNEATA MIE, EMPIRIC, cum ca acele rezultate sunt false"

Vorba unui mare filozof : Spiciles LOL si WTF.

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

Chiar si natura sfideaza matematica.
De exemplu, in relatia de simbioza, unde tehnic vorbind 1+1=1 este ilogic si totusi exista ( la asa-zisii licheni).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Matematic vorbind, 1+1=1 contine o greseala in formula (stii macar unde se afla greseala?). Si in cazul cu simbioza, tot nu e vorba de 1+1=1. Trebuie sa observi acea mica "eroare" din spatele ecuatiei.

Totusi, observ ca nu ai inteles ce am vrut sa zic prin 2+2=4.

Suntem multi aici care ti-am cerut sa oferi mai multe detalii legate de acel savant si de acea descoperire. De ce eviti sa o faci?

| celmaibun1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uiiiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vedeti voi ca nenorocitii astia credinciosi vor cere guvernelor sa mute banii de la ministerul apelor, de la purificare mai exact, la ministerul culturii, al cultelor mai exact, al neculturii, si cica nu va faceti griji de purificare ca trimitem noi acuhsica vreo 3 ierarhi preafericiti si va purifica aia tot hahahahha.

| Rührselig a răspuns:

Deci să-nţeleg că nu mai e nevoie să-mi dezinfectez toaleta. De-acum fac corect şi drept semnul crucii ortodoxe deasupra colacului şi pot mânca de pe el.
Interesant articol, cel mai mult îmi place la el complexitatea şi multitudinea de dovezi ştiinţifice aduse să susţină ipoteza.