| Nicux1 a întrebat:

Masturbarea este pacat? Si daca este de ce?

Răspuns Câştigător
| Anonymus314 a răspuns:

Este, se numeste desfranare.

14 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Este,si cred ca toti am facut asta, inclusiv eu. Dupa un timp mi-au aparut ceva probleme...
E o pofta carnala.Nu e buna, incearca sa te lasi, si sa vezi ca nu vei mai avea nevoie de asta.Crede-ma ca merge! O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Biblia nu mentioneaza in mod specific masturbarea ca fiind un pacat sau nu!
Asta nu inseamna ca este un lucru bun!
Biblia ne spune sa evitam orice fel de necuratie si imoralitate sexuala.(Efeseni 5:3).Sunt multi oameni care se contrazic foarte mult pe acest subiect, unii zic ca e pacat, altii ca nu e pacat.
Parerea mea, vizavi de aceste interpretari, este ca trebuie sa fim rezervati atat in recomandare, cat si in incriminare.Sunt sigura ca cei care sunt chinuiti de vina practicii masturbarii sunt oameni sinceri care Il iubesc pe Dumnezeu si se lupta cu ei insisi ca pofta sa nu stapaneasca peste ei.
Aceasta este atitudinea pe care o recomand tuturor!
Te pup!

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Pe scurt: Relatiile sexuale au fost create de Dumnezeu exclusiv pentru repoducere nu pentru placere. Cum te inmultesti cand tu iti oferi placere? plus ca este si egoist iti satisfaci placerea proprie. Relatiile sexuale au si scopul ca cei doi soti sa isi manifeste iubirea unul fata de celalalt prin intermediul lor. Prin masturbare te unesti cu diavolul.

ai aici 12 articole pe tema asta:

http://ortodoxiatinerilor.ro/......stazi.html

| Crissxxx a răspuns:

Da aveti dreptate, trebuie sa ardem in iad pentru ca facem sex si ne masturbam, don't worry god is fakewinking

| Nicux1 explică (pentru anonim_4396):

Da dar este desfranare o porunca a lui D-zeu.Asa caa este pacat mare.A avut dreptate speeder.

| Nicux1 explică (pentru anonim_4396):

Da mi-am dat seama de multe multumesc tuturor.

| Încrucişătorul a răspuns:

Din punct de vedere religios, da.
Din punct de vedere rational si logic, nu.

De ce "nu"? Adolescentii si adultii, mai ales baietii/barbatii, au tensiuni sexuale. Aceste tensiuni NU inceteaza (sunt la fel precum menstruatiile, doar ca sunt frecvente) si ca sa nu riste posibilitatea unei situatii de a ramane gravida sau de a avea un partener, fie ca esti duduie sau barbat, cu totii depindem de o 'laba' din cand in cand ca sa mai eliminam din tensiunile pe care le acumulam sau depresiile.
Este normal si sanatos sa te masturbezi, nu s-au raportat cazuri in care poti sa suferi de o boala din punct de vedere fizic sau psihic.
Este o etapa si e normal.
Treaba asta va inceta atunci cand esti mos/baba.

| doctorandus a răspuns:

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality.".

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, banuiesc ca neoprotestantii romani ar fi sarit de mult in put. Asa e cand te iei de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

| Nicux1 explică:

M-am spovedit si am spus asta preotului si a zis ca imi bat joc de samanta pe care D-zeu mi-a dato(fie ca spermatozoizii se fac mereu)D-zeu a creat organele sexuale pentru reproducere...deci am aflat ca o sa cad in cazanul cu smoala daca nu ma las.

| KubetiiOO a răspuns (pentru Nicux1):

Serios? Acum pe bune.Asta ti-a zis?

| Nicux1 explică (pentru KubetiiOO):

Da de ce?

| KubetiiOO a răspuns (pentru Nicux1):

Credeam ca-i la misto.nu te-ai speriat cand ti-a zis asta?

| Nicux1 explică (pentru KubetiiOO):

De ce sa ma speri? Daca m-am spovedit pacatul ala s-a anulat.

| ClaudiuGoosty a răspuns:

Mai din cate stiu eu desfranarea inseamna prostitutie sau ceva de genu, cum ar fi sa iti placa de o fata azi maine de alta!