| Inferno a întrebat:

Motivul biblic pentru care oamenii mor este bine cunoscut.
Dar care este motivul biblic pentru care mor restul animalelor?

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Motivul biblic pentru care oamenii mor este bine cunoscut...

Te rog sa-l reaminresti. Mie îmi scapă

| danut a răspuns:

"Dar care este motivul biblic pentru care mor restul animalelor?"
Sunt si ANIMALE care nu mor?
Animalele mor fiindca OMUL a adus MOARTEA pe Pamant prin pacat.

| SandraEve a răspuns (pentru sierra1):

Murim pentru a ne intalni cu Iisus... Pentru a ne bucura de viata vesnica alaturi de Dumnezeu. Viata aceasta este doar calea spre lumea cea mai buna, iar lumea cea mai buna este Cerul.

| SandraEve a răspuns:

Exact, cum a spus si Danut. Viata aceasta nu esre vesnica, nici pentru om dar nici pentru animale. Odata ce te nasti, vei si muri in mod absolut si incontestabil valabil

| sierra1 a răspuns:

Daca ''Viata aceasta este doar calea spre lumea cea mai buna, iar lumea cea mai buna este Cerul." atunci trebuie sa mergam dincolo cat mai degrabă?

| Inferno explică (pentru danut):

Deci Dumnezeu pedepseste alte fiinte nevinovate din pricina noastra. Asa functioneaza justitia divina?

Daca eu as pedepsi un animal pentru greselile cuvia ai spune ca subt nebun. Spre exemplu daca as incep sa torturez un cal pentru ca Gigel nu mi-a adus banii la timp.

| Inferno explică (pentru SandraEve):

Chiar nu pricep cum poti sa dai raspunsuri pe langa la o ibtrebare atat de evidenta.

Nu a intrebat nimeni daca restul animalelor mor, stiu si eu asta. Intrebarea era "de ce?".

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Cum adica de ce? Tie nu ti se pare ca suna putin absurd? tongue PE PAMANT NU ARE NIMENI SI NIMIC VIATA VESNICA. Indiferent ca e om sau animal....nu ti se pare logic?

| Inferno explică (pentru SandraEve):

"nu ti se pare logic?"
Conform crestinismului omul si restul organismelor aveau viata initial vesnica.

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Initial, dupa ce au fost goniti din gradina Raiului lucrurile s-au schimbat

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Vine este a noastra, din cauza noastra mor animalele nu a lui Dumnezeu, noi suntem raspunzatori pentru ele. Cumva nu ai citit Geneza?
Geneza 3, 17. Omului i-a zis: "Fiindcã ai ascultat de glasul nevestei tale, si ai mâncat din pomul despre care îti poruncisem: "Sã nu mãnânci deloc din el", blestemat este acum pãmântul din pricina ta. Cu multã trudã sã-ti scoti hrana din el în toate zilele vietii tale;

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Un mare bullshit toate astea, oricum spiridusul stia ca astia o sa manance, practic il blestemase dinainte, doar ca a dat o perioada de gratie. Nu mai punem la socoteala faptul ca spiridusul "blesteama" ca o baba nebuna. Dar e benefic pentru organizatiile care promoveaza povestile astea pentru a induce fraierilor ideea ca au o vina (imaginara bineinteles) si astfel a-i determina sa faca diverse tampenii in ideea ca vor fi iertati de spiridus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Exodul 23:12, Proverbele 12:10, Matei 10:29, Isaia 11:9.
Din nefericire, Adam s-a răzvrătit împotriva Creatorului. Acţiunea lui a avut consecinţe devastatoare asupra omenirii şi a tuturor formelor de viaţă de pe pământ. Creatorul însă a arătat clar cum trebuiau tratate animalele. Deşi i-a permis omului să le folosească drept hrană, dar şi în alte scopuri practice, Dumnezeu nu a aprobat niciodată tratamentul crud aplicat animalelor.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Spiridus", este evident ca trebuie sa intelegem cu foarte multa ingaduinta problemele tale de "nefraier". Succes intru gandirea ta "evoluata", tot inainte.

| mentholinks a răspuns:

Animalele au fost concepute de la inceput sa moara.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Din pricina ca D-zeu a blestemat Pamantul cand a pacatuit Adam si Eva.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu stia foarte bine ce are sa se intample(marul era pus in mijlocul lor, era evident), ce rost avea sa faca animale nemuritoare, sau mai bine zis, ce rost avea sa faca cu animalele ce a facut cu Ilie?

| 6684464 a răspuns:

Acum realizez eu ceva. Animalele nu sunt in Eden, nu? laughing

| Inferno explică (pentru 6684464):

De ce nu?

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Le-a facut pentru pamant(cap. 1), nu pentru Eden(cap. 2).