| Fetitsa123 a întrebat:

Multi dintre voi de ce nu credeti in Dumnezeu? Care este dovada voastra ca nu exista? Cine va impinge de la spate sa nu credeti in el?

69 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Dovezi ca nu exista Dumnezeu sunt foarte multe, daca vrei iti fac o lista.Ratiunea ma impinge de la spate sa nu cred.

| IQ156 a răspuns:

Pai,cei care nu cred in Dumnezeu sunt in primul rand putin mai rationali si mai inteligenti si aceste doua lucruri ii fac sa se gandeasca, ca nu exista Dumnezeu.

| ROB3RT89 a răspuns:

Eu credhappyDar hai sa te iau pe tine altfel...Dovada ta ca exista care e?!

| Vladuthz a răspuns:

Hai sa o luam in felul urmator: tu cand erai mica credeai in Mos Craciun? Da, credeai. Dar de ce credeai? Care era dovada ca Mos Craciun exista? Dovada era ca gaseai cadouri sub brad, iar parintii iti ziceau ca exista. La fel si cu Dumnezeu.,, Dovada" ca el exista sunt bisericile, iar preotii ne zic ca exista. Insa o dovada clara asupar existentei lui nu avem. La un moment dat e timpul sa ne trezim si sa constientizam adevarul si sa vedem lumea asa cum este ea. La fel de bine as putea eu sa te intreb pe tine ce dovada ai ca zeul Anubis (zeu egiptean) nu exista? Numai bine happy

| EvangelineLovin a răspuns:

Ala rau sad

| IQ156 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ai foarte mare dreptate.

| WoaDmulL a răspuns:

Pai e simplu:de ce nu a fost vazut niciodata, de ce mereu daca exista un personaj bun trebuie sa existe si unul rau(Dumnezeu---Satana), de ce neaparat trebuie sa murim sunt atatea chestii care te fac sa nu crezi... adica de ce neaparat daca era pamantul cum a aparut si celelalte planete care nu ne ajuta cu nimic deci= noi existam din totdeauna

| YumeHime0 a răspuns:

Nu sunt in putere sa spun categoric daca exista sau nu, dar gandeste-te putin: sunt si au fost atatea religii in lumea asta, e imposibil sa existe mai multi dumnezei; concluzia: ori Dumnezu nu exista, ori Adevaratul Dumnezeu este undeva intre dumnezeii tuturor religiilor

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandra9595 a răspuns (pentru DomineRex):

Lasa tu logica si ratiunea si toate argumentele facute de satanisti sau masoni ca nu ar exista.du-te in 3 duminici la biserica,dar nu cu gandul ca nu exista, incearca sa te concentrezi la ce se intampla acolo, apoi roaga-te in 3 seri dintr-o carte de rugaciuni si iti spun eu ca o sa iti dai seama ca exista,lasa smecheria la o parte ca nu te prinde.winking. apoi punete pe studiat biblia, si o sa ai si argumente rationale ca exista.happySfatul meu, treaba ta daca o sa tii cont

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

Bai da ce logica ailaughing. Cati ani ai draga, Vladuţ? trebuie sa mai cresti sa iti dai tu seama care e treaba.

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Ce amuzant cand vine cate un pustan sau o pustoaica de asta si se crede foarte matura laughing. Eu ti-am prezentat un argument valid, tu daca poti prezinta-mi un argument contrawinking. De crescut mai trebuie sa cresti tu, dar cred ca degeaba.

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Foarte inteligent raspuns i-ai dat lui DomineRex, n-am ce zice, oricum de demonstrat mi-ai demonstrat tu mie ce mintisoara ai, si de acum nu-ti mai zic nimic ca e in zadar, e ca si cum mi-as pune mintea cu un hipopotam.

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

E momentul tau de glorie cand vorbesti de maturitate sau cum? Stii ce a spus Albert Einstein :"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in legatura cu primul."Sunt foarte multe argumente in care iti dovedesc ca exista Dumnezeu, foarte multe.Ia biblia citeste-o, apoi vb cu un teolog care sa ti-o interpreteze corect nu cum incearca satanistii.

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Bai tata, ca un prost sa-si dea seama ca este prost trebuie sa aiba putina minte. La fel de bine pot scrie si eu o carte, sa o ingrop, si peste 2000 de ani sa o gaseasca cineva si sa creada ce scrie acolo. Eu sunt 100% convins ca tu nu ai citit biblia. Si nu toti care nu cred in Dumnezeu sunt satanisti. Eu nu sunt satanist.

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Nu e momentul meu de glorie, asta crezi tu, probabil din simplul motiv ca stii cat esti de mica. Bai tata, ca un prost sa-si dea seama ca este prost trebuie sa aiba putina minte. La fel de bine pot scrie si eu o carte, sa o ingrop, si peste 2000 de ani sa o gaseasca cineva si sa creada ce scrie acolo. Eu sunt 100% convins ca tu nu ai citit biblia. Si nu toti care nu cred in Dumnezeu sunt satanisti. Eu nu sunt satanist.

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

N-ai cum sa intelegi daca nu lasi acest orgoliu sau mandria la o parte. Uite citeste cartea Doua milioane de kilometri in cautarea Adevarului de Klaus Kenneth.Omul asta a studiat toate religiile posibile, si a ajuns la ortodoxie.

| RummyOficial a răspuns (pentru DomineRex):

Multe minuni a facut Dumnezeu, de exemplu oamenii care aveau cancer si s-au dus la o gramada de doctori (din tara si din afara ei), iar toti spuneau ca nu mai au ce face, iar ei au tinut post si s-au rugat si s-au vindecat.Alt exemplu e singura femeie din Romania care a nascut prin cezariana 4 copii, si ea era sotie de preot cu buna credinta.
Eu m-am rugat de sute de ori la Domnul si de fiecare data nu m-a dezamagit.N-am uitat sa-I multumesc, si acum am o viata frumoasa.Mai multe exemple iti vor spune preotii, daca te intereseaza.
PS: Degeaba te conving ceilalti ca El exista, daca tu nu-L iubesti.
PENTRU TOTI CEI CARE VEDETI ASTA, GANDITI-VA LA CE AM SCRIS!

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

Esti ateu. Stii orice om e facut sa creada in ceva,mai grav e cand nu crezi in nimic, nu e din nestiinta, e din mandrie. Sper sa te lumineze Dumnezeu sa iti dai seama ca acum nu ai dreptate.happy

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Nu e nici un orgoliu, doamne iarta-ma, asa ti se pare tie, din simplu motiv ca te simti inferioara. Daca ii zici unui credincios si ii aduci argumente valide ca Dumnezeu nu exista, el crede ca ateul are orgoliu. Mda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar tu esti... cine?

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

Ai incercat sa zici :"bai ia sa vad eu daca exista!?"Sa lasi tot ce stii la o parte si sa pornesti de la rationamentul ca poate exista,sa incerci sa faci ceea ce fac credinciosii, sa studiezi biblia asa cum facem noi si apoi cu ceea ce stiai inainte apoi sa iti dai seama exact.Nu n-ai facut asta, ai aflat 3 prostii le-ai studiat tu tare, si ai zis :"Ba nu exista ".Si acum ca sa pari smecher mi le bagi mie in fata smug.

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Alexandra9595):

Eu nu am spus ca imi esti inferior pentru ca inferioritatea nu sta in argumente sau pareri ci sta in capacitatea gandirii, am spus ca esti imatur pentru ca compari niste chestii serioase cu Mos Craciun thinking

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Doamne iarta-ma, dar tu chiar esti batuta in cap rau de tot. Eu pana la varsta de 15 ani am fost credincios si mi-am dat seama ca nu exista. Cum, nu-ti zic deoarece n-ai capacitatea mentala de a intelege, si nu vreau sa par smecher, asa iti par tie deoarece esti tu proasta (scuze de jignire dar chiar esti laughing )

| Alexandra9595 a răspuns (pentru Vladuthz):

Acum ma jignesti fara sa ma cunosti.Si acum 16 ani nu?smug.Nah ce sa zic m-am lamurit, un om care nu are putere in argument ori injura ori jigneste.

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Pai am comparat pentru ca era de comparat happy. Pentru bibilica aluia care a pus intrebarea am facut comparatia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si El exista pierzi totul.'(F.Dostoievski)

| Vladuthz a răspuns (pentru Alexandra9595):

Pai am comparat pentru ca era de comparat happy. Pentru bibilica aluia care a pus intrebarea am facut comparatia asta. La fel cum copii mici sunt invatati sa creada in Mos Craciun, la fel si voi credeti in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si El exista pierzi totul.

Răspuns utilizator avertizat