| SelenaMe a întrebat:

Multi spun ca Dumnezeu traieste in ceruri. V-ati intrebat vreodata unde mai exact in ceruri? Ati primit raspuns si care este acela?

23 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu este vorba deloc despre cer. Oamenii au creat rachete si tot feluri de lucruri, cerul e infinit ca Dumnezeu sa fie acolo ar trebui sa fie peste tot.(si este)Deci nu e vorba decat de un cer spiritual, maretimea lui Dumnezeu este comparata cu cerul

| єχcєєℓ a răspuns:

S-a gândit cineva că poate el trăiește într-un univers paralel?
raised eyebrows

| NameoftheCentury a răspuns:

De fapt nu exista deloc.

| Mădă0611 a răspuns:

Alege:
1. alta dimensiune
2. alta planeta
3. alt Univers
desi, culmea, mai pe la inceput statea pe nori, ala fiind cerul, dar na, daca acum se stie ca cerul nu exista ca nivel solid, impingem basmul mai sus. Sunt asa amuzante povestile astea, ca si daca ar fi sa te repeti mereu, nu e stresant. laughing

| usuk a răspuns:

Cu siguranta deasupra romaniei; multi il vad, dar putini il inteleg

| AlexanderAdrian a răspuns:

Stiu si eu... poate pe stratu de ozon. Stii vorba aia "Dumnezeu e mare"? E acum stii cine a facut gaura in ozon.

| EllaLuna a răspuns:

Dumnezeu traieste in cer dar intr-un cer "pararel", un cer pe care noi nu il putem vedea decat la momentul potrivit, daca intelegi. happy

| milan9 a răspuns:

O alta dimensiune, exprimarea este pur metaforică. Ea sugerează transcendenţa, depăşirea limitelor de cunoaştere şi de existenţă umane. E o exitenţă fundamentată pe alte standarde...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Asta-i vorba batraneasca.

Acu' ceva timp, universul nostru era doar Terra. Traind in ceruri, sugera o alta dimensiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva.departeee,foarte,foarte departe, acolo unde vremea- ncearca in zadar din goluri, a se naste.acolo nu este hotar, nici ochi spre a conoaste.

| GodIsLove a răspuns:

Exista trei ceruri. Primul este acesta care il vedem noi.Al doilea este Universul, unde sunt stelele, planetele si al treilea este cerul in care vom fi si noi candva.
http://intercer.net/......-real.html
Acolo este Tronul lui Dumnezeu, dar Dumnezeu este pretutindeni.Te vegheaza mereu cu blandete si e langa tine.Desi tu nu crezi,zici ca s-a intamplat ceva rau, ca si cum ar fi un blestem din partea Lui, dar nu e asa. Dumnezeu e langa noi zi si nopate si ne iubeste :) El e acum cu mine, si stiu acest lucru. Ce mare Dumnezeu avem!
Cititi articolul, pentru ca e minunat.

| simioncucernicu a răspuns:

Dumnezeu traieste doar in "cerul" care se afla in haul imens dintre urechile celor care sunt prea slabi la minte sa se documenteze sau sa gandeasca!

| iuliaa9974 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Corect.

| danut a răspuns:

Biblia face referire in cateva locuri la o "zona" a cerului, Orionul. Din spusele astronomilor exista o "anomalie" a zonei respective, exista pe distanta a peste 14000 de ani lumina in dreptul constelatiei Orion a unui "culoar" liber de orice obiect cosmic. Nu-si da seama nimeni de ce si unde duce. Poate vom afla in curand.

| Rapplex a răspuns:

E vorba de proasta înţelegere a strămoşilor noştri, dar era normal pe atunci să nu înţeleagă. Da, "Dumnezeu" vine din cer (spaţiu), doar că este cu totul altceva!winking Mie încă îmi e jenă că nu suntem în stare să depăşim nivelul de înţelegere de acum mii de ani.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Am nevoie de o pusca... daca inca nu stiu pe cine sa impusc, pe mine sau pe tine. cred ca mai intai te impusc pe tine si apoi pe mine. deci cine are? pusca, pistol ceva... mitraliera

| Scarbo a răspuns:

Citeste Cartea lui Enoch si ai sa afli.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Sory name da poate nu ai destula credinta iel eczista

| HDeNiSaR a răspuns:

Biblia foloseşte uneori termenii "cer" şi "ceruri" cu referire la atmosfera din jurul pământului şi la restul universului fizic (Geneza 2:1, 4).
De vreme ce Dumnezeu a creat toate lucrurile, înseamnă că locuința sa există dinaintea întemeierii universului material.
Așadar, Dumnezeu trebuie să existe într-un domeniu diferit ca natură de cel fizic. De aceea, când vorbește despre cer ca fiind locul în care locuieşte Dumnezeu, Biblia se referă la un domeniu spiritual şi nu la un loc anume din cerul fizic sau din spaţiul cosmic.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă ai fi citit Sfânta Scriptură în loc să te bazezi pe cunoștințele generale pe care le au majoritatea oamenilor ai fi aflat că Dumnezeu Își are împărăția în Ceruri, dar în același timp în altă lume. Acestea le mărturisea Hristos în fața lui Pilat.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Univrsul e infinit :) Dumnezeu este energia, adica Universul. urmareste filmul asta ca sa intelegi mai bine: nu are legatura cu nici o secta, religie etc. e pur informativ asta asa ca sa nu ma credem indoctrinarile fanaticilor religiosi.
vizionare placuta!
http://www.youtube.com/watch?v=XMdAn5ZIFGY

| OOOLEOOO a răspuns:

''Iar pentru crestini Iisus nu se afla nici in ceruri nici pe pamant, el se afla in interiorul lor''

| CălinPL a răspuns:

Univers(lume) paralela cu lumea noastra.