| EmaS a întrebat:

Ne confruntam cu atacuri demonice ale lui Satan impotriva Fiului lui Dumnezeu. Cum poate Soimos sa afirme ca Satan este una si aceeasi persoana cu Domnul Isus? Vedem ca Isus a fost ispitit de Satan in pustie. Voi ce credeti, cine este Isus, cine este Satan?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Iisus=personajul bun din Bibliei
Satan=personajul rau din Bibliei.

121 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Draga Ema, chiar nu ti-ai dat seama cine e Soimos?

| EmaS explică (pentru Esperança):

Ba da, inca din primele zile de cand si-a facut aparitia pe site.

| MortemAeternum a răspuns:

Isus saracu a fost un simplu om sau doar o legenda, iar acum este luat drept fiul lui Dumnezeu laughing.
Satan este creatia omului, reprezentand ce este mai rau in noi.
Imediat o sa aduci o exorcist pe site laughing ca sa il dea afara pe somios.

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Isus este Fiul lui Dumnezeu.El va judeca lumea.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Bine inteles, la fel cum Mohamed este ultimul profet si mesager al lui Allah.

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Isus este viu!

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Da bine inteles ca este viu, doar milioane de oameni il tin in viata.
Dar si Mohamed este viu, milioane de oameni il tin in viata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Jura-te tu asa.

| EmaS explică:

Vezi ca eu nu te-am jignit.Citeste-i raspunsurile si vei vedea ca nu ai dreptate.Si daca mai doresti sa ai acest cont, te sfatuiesc sa nu mai folosesti asemenea epitete.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Nu este voie sa te juri nici pe cer nici pe pamant.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma jur si pe pamant si o sa ma jur si pe cer daca o sa am ocazia sa merg cu avionul, asta inseamna ca o sa ajung in iad?

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Daca nu te pocaiesti de pacatele tale, da. De ce ai ales acest avatar, te reprezinta ca persoana?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Sa stii ca o sa-mi pierd viata prin biserici sau acasa rugandu-ma... Am fost toata viata om rational, acum n-o s-o dau pe vrajeli ( daca imi permiti sa folosesc cuvantul asta).

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Si ce vrei sa spui ca eu nu sunt un om rational?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce crezi in povesti, nu prea cred.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Dar acestea nu sunt povesti.Nu uita ca majoritatea romanilor sunt crestini. Vrei sa spui ca acestia sunt irationali?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nu uita ca majoritatea romanilor...stii si tu ca sunt vai de capu lor cu un salariu de 1000 de lei pe luna, tu ce ai vrea sa faca? Cel mai usor ar fi sa se roage la Dumnezeu pentru ca sunt slabi, cei mai multi crestini sunt prea slabi si de aia se roaga la Dumnezeu.

| EmaS explică:

Si tu esti satanist? Las-o mai moale cu amenintarile ca vei da socoteala in fata legii.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Este posibil sa traiesti fara Dumnezeu,sa mori,sa învii si sa apari înaintea scaunului de judecată al lui Dumnezeu.O cale lunga care duce departe de Dumnezeu! Soimos, alege totusi calea cea buna:,, sa se lase cel rau de calea lui...sa se întoarca la Domnul care va avea mila de el''...

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Vorbesti cu o doamna si cu o mama. Poate nu are nicio relevanta pentru modul in care i te vei adresa in continuare, dar macar te ajuta sa scapi de impresia ca vorbesti cu o persoana de sex masculin care inca nu si-a dat bacalaureatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ateu, nu satanist, dar pentru cretini e acelasi lucru. Cine ma, tu o sa ma denunti, sau ce? laughing Ba mortule, iti sparg fata aia de distrus daca mai comentezi! Te crezi in siguranta, ba? Nicaieri nu esti in siguranta, mortii matii de pocait!

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

"Diavolul intra in om prin religie, adica prin credinta ca el exista!
Eu sunt un ateu, asa ca nu pot fi nposedat de Diavol pentru ca nu cred in NIMIC!"
Pai intrii in contradictie aici. Spui ca esti ateu, dar in acelasi timp crezi si in Diavol? sau diavol are sens metaforic? Cum adica Diavoul nu intra in tine pentru ca esti ateu? Ar trebuii sa spui ca Diavolul nu te poate poseda deoarece nu exista.

| EmaS explică (pentru somios):

Biblia afirma ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu spune despre Isus:Acesta este Fiul Meu in care imi gasesc placerea.

| muffy1 a răspuns:

Serios? nu pe bune acu.atacuri demonice alu lui satan impotriva lu iisus? e unu care e ignorant si nu respecta credintele celorlalti.si cumva e un atac diavolesc?
inteleg faza cu bai e nesimtit, e prost, rasist, orice, si chiar pot intelege faptul ca astia fac un nume rau a tot ce inseamna omenirea si cei care nu au aceleasi credinte, dar, atacuri demonice? asta e o exagerare prea mare pana si pentru cel mai inrait crestin.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Oricum,ti-am facut reclamatie la contact. Oameni cu un asemenera limbaj injurios si agresiv nu au ce sa caute pe un site care se pretinde.Si nu te lasa inselat de avatar.Suntem sub protectia anonimatului.

Răspuns utilizator avertizat