| Meme10Memu a întrebat:

Neexcluderea unei inteligente creatoare. ADN in universul fara inceput. ADN fara inceput. Cum comentati?

6 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Este vorba despre Designul intelligent
https://ro.wikipedia.org/wiki/Design_inteligent

| Meme10Memu explică (pentru Werrich):

E o explicatie cat se poate de simpla. ADN nu poate supravietui la calatoriile in spatiu datorita conditiilor extreme din spatiul cosmic. Viata pe pamant are un inceput pentru ca daca nu ar fi avut inceput solul ar fi trebuit sa fie plin de oase. Asadar admiterea unei inteligente creatoare care a creat ADN este cat se poate de rationala.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

ADN-ul n-a calatorit prin spatiu, a aparut pe pamant. De unde ti-a venit asta cu calatoriile prin spatiu?
"Viata pe pamant are un inceput pentru ca daca nu ar fi avut inceput solul ar fi trebuit sa fie plin de oase."
Fraza asta n-are absolut nici un sens.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Daca viata pe pamant ar fi fost dintotdeauna tot solul ar fi fost plin de ramasite de organisme moarte adica plin cu oase. Acum intelegi sensul?

De ipotetica panspermie ai auzit?

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar tu crezi ca oasele alea se pastreaza asa sute de mi de ani?
Oasele craniului sunt mai durabile si dintii. Restul oaselor se cam transforma in nimic in vreo 100 de ani sau pe acolo, mai ales daca nu sunt pastrate. Daca arunci un os in pamant peste 100 de ani iti zic eu ca nu-l mai gasesti.

Am auzit de ea, dar e doar o IPOTEZA, nu ipotetica atentie. In plus fata de asta, parca Dumnezeu a creat viata pe pamant, cum sa vina din spatiu? Ipoteza aia nu bate cu religia.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Atunci pamant plin de cranii si dinti. Oricum pamantul ar fi fost permanent suprapopulat.

Panpermia doar o ipoteza pentru ca mediul cosmic e neprielnic calatoriei ADN-ului in spatiul cosmic.