| petrisor23 a întrebat:

In universul nostru se poate observa ca exista doar 2 elemente : materia si ratiunea. Daca cineva crede ca mai exista si alte elemente sa le mentioneze.

Intrebarea este: materia creaza ratiunea ori mintea creaza materia?

Ce element se observa in zilele noastre : materie creatoare(daca da, unde? )sau minte creatoare(daca da, unde?)

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Si spatiul si timpul ce sunt? Materie sau ratiune?

| petrisor23 explică (pentru Inferno):

"Si spatiul si timpul ce sunt? Materie sau ratiune?"

laughing De fapt nu exista spatiu, exista campul quantic( o continua fluctuatie de quarci-gluoni)

De fapt nu exista timp la nivel de materie; atomii, quarcii nu au conceptul de timp., la nivelul fundamental exista doar o supa cuantica.
Timpul poate exista doar intr-o minte, deci intra la elementul ratiune. O piatra nu stie daca a trecut o ora sau 6.000 de ani, o minte da.

In concluzie, spatiul intra la materie, iar timpul intra la ratiune. Deci am dreptate ca exista doar 2 elemente in acest univers : materia si ratiunea.

| Inferno a răspuns (pentru petrisor23):

"Deci am dreptate ca exista doar 2 elemente in acest univers : materia si ratiunea."

Nu, nu ai.

| petrisor23 explică (pentru Inferno):

Tu ce ai folosit ca sa scrii mesajul asta? Ratiunea si materia.winking

| Inferno a răspuns (pentru petrisor23):

Folosesc si energie. Ai uitat de ea.

Trebuie sa fii intru totul deconectat de la realitate pentru a crede ca stii care sunt elementele fundamentale ale Universului. In prezent doar 5% din ce exista in Univers se regaseste sub forma materiei cunoscute. Restul este energie si materie intunecata.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno spune:"Folosesc si energie. Ai uitat de ea."

laughing Confunzi masa cu materia. Ai lipsit de la lectia asta?

Materia este alcatuita din masa si energie. Energia e o parte a materiei.

| Inferno a răspuns (pentru Gabrielll3):

Cum ai ajuns la concluzia ca le confund?

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Inferno):

N-ai grija. Nu scufunzi nimic.laughing

| Inferno a răspuns (pentru Gabrielll3):

Esti irelevant.

| Gabrielll3 a răspuns (pentru Inferno):

Pai chiar tu ai spus-o. Ai tinere de minte scurta.

| T0T a răspuns:

„In universul nostru se poate observa ca exista doar 2 elemente : materia si ratiunea."
The troll is back laughing

| relian a răspuns:

Astia is termenii folositi de tine, sau is termeni generali? Eu sincer nu stiu sa fi auzit de ratiune, cel putin la modul la care te referi tu.

Asa ca explica ce este ratiunea, sau pentru ce anume ai folosit acest termen, la ce faci referire mai exact?

Alte elemente, is alea din care e facuta materia elementele din sistemul periodic laughing
Deci cei aia ratiune? Spui ca ar fi element, cei ala element laughing intreb sa stie omu la ce sa se refere.

Cum am spus element se refera la cele din sistemul periodic, asa puteai sa mergi pe termenul componente ale universului laughing

| petrisor23 explică (pentru relian):

"Alte elemente, is alea din care e facuta materia elementele din sistemul periodic"

Elementele alea nu sunt materie?

"Deci cei aia ratiune?"

laughing E ceva ce eu am folosit ca sa observ ca e incorect gramatical ce-ai scris.
Gresit:"Deci cei aia ratiune?"
Corect:"Deci ce-i aia ratiune"

"Spui ca ar fi element, cei ala element Cum am spus element se refera la cele din sistemul periodic"

Daca-ti foloseai ratiunea ai fi aflat ca definitia cuvantului "element"
contine mai multe intelesuri decat intelesul de element chimic.

"Cum am spus element se refera la cele din sistemul periodic, asa puteai sa mergi pe termenul componente ale universului"

Element
Element, substantiv neutru
Sinonime: bază, noțiune, principiu, rudiment, mediu, anturaj, lume, ambianţă, societate, componentă, constituent, piesă; (element autohton) substrat; (chimie) corp simplu, pilă electrică; (element galvanic) pilă electrochimică; (la plural) cunoştinţe, (la plural) noţiuni; stihie.

Oamenii, de obicei, deduc intelesul corect unui cuvant in functie de context.

| relian a răspuns (pentru petrisor23):

Gresit, ratiunea te se pare duce lipsa de ceva, ori este slaba din fabrica laughing
Odata ce ai intrebat de materie de univers si ai folosit cuvintul element, la ce face referire, cumva la pizza? laughing cand vorbesti de materie de univers, elemente alea sunt, nu vorbesti de avioane si dai exemple de submarine laughing asa ca ratiunea ta sincer lasa de dorit, mai luctreaza la ea, mai cere creatorului sa faca ceva reglaje sa functioneze mai bine laughing

Exact, oamenii deduc intelsul unui cuvint din context, asa ca trebuie sa ti se faca ceva reglaje laughing Cind vorbesti despre univers, acolo este vorba de chimie si fizica, asa ca am dedus bine.
Dar nu ocoli, am intrebat, ce numesti tu elementu ratiune, cei ala? Sa poata omu sa stie ce sa raspunda.Asa ca nu nu te mai lua de rahaturi laughing cauti sa te legi de ce spune cineva, doar sa ocolesti balaria ce ai spus-o tu, ori ce nu stii sa explici.

Nu mai intreba chestii daca nu folosesti cuvinte generale, ori care se folosesc de regula in acel domeniu.Nu da bine, apoi toata discutia nu duce la nimic bun.

| petrisor23 explică (pentru relian):

Relian :"Deci cei aia ratiune?"

Relian, 5 minute mai tarziu: " ratiunea ta sincer lasa de dorit,"

"evolutia aia, nu se vorbeasste de chestii creeatoare,"

laughing Sigur ca nu vorbeste, se folosesc doar cuvinte care nu produc ateilor hiper-tensiune.

| relian a răspuns (pentru petrisor23):

Amice daca ai intrat aici sa arati cit de prost esti, se pare ca ai reusit de minune.
Daca esti un crestinoid din ala timpit, mergi la categoria ptrivita, nu mai cauta clienti pe aici, nu este nimeni curios de tine.
Intri pe aici prin intrebari legate de rahat, cautind sa afli cum il poti minca laughing
Asa ca nu te mai chinui, nu faci decat sa arati cit de idiot esti.

| petrisor23 explică (pentru relian):

"Amice daca ai intrat aici sa arati cit de prost esti, se pare ca ai reusit de minune."

Amice, dar ceva argumente in legatura cu intrebarea ai? Stii ce e un argument?
laughing Tipul tau de "argumentare" poate tine la tine la bodega, aici nu.

| relian a răspuns (pentru petrisor23):

Eu am spus, doar ca esti prost, dar tu esti chiar idiot dea binelea laughing
Sa raspund la intrebare, tu esti cu capu? Ai pus o intrebare, am raspuns, acum vii cu alte povesti, deci nu esti doar idiot esti si bolnav psihic.

Cind tu o sa vii sa arati cei elementu ala ratiune, atunci o sa raspund, pana una alta tu vorbesti rahaturi doar de tine stiute, asta arata ca esti bolnav psihic.

Daca intrebi ceva, intreaba folosind cuvinte ce le cunosc toti si care is clare, nu ce visezi tu in mintea ta bolnava.

Ai plecat de la elemente din univers, ai ajuns la aparitia vietii, laughing mergi si cauta un doctor, rezolva problemele mintale ce le ai, apoi discuta cu oamenii.

Sau poti cauta oameni ca si tine, de astia plecati de acasa, bolnavi mintal si poate reusesti sa comuncii cu ei.

| petrisor23 explică (pentru relian):

"deci nu esti doar idiot esti si bolnav psihic."

laughing Nu stiam ca ti-ai luat doctoratul in psihiatrie la carciuma din colt. Diagnosticul tau e neasteptat de corect, asa se intampla cand te uiti in oglinda, dar crezi ca ar fi altcineva acolo, dar esti chiar tu insuti. Nu mai consuma alcool ca ti-ai facut franjuri elementul numit ratiune.

Apoi, daca ar fi adevarat ca acest univers e aparut intamplator nu exista boli psihice sau sanatate psihica, nu exista sanatate sau boala ci doar manifestari ale atomilor care nu respecta decat legile fizicii.

| relian a răspuns:

Sigur or mai fi si alte elemente ce inca nu le stim, ma refer la elemente de astea din sistemul periodic laughing dar de elementul asta ratiune sigur nu am auzit.
Dar poate ca nu am citit eu, am ramas in urma laughing asta e, trebuie sa mai citesc.
Minte creeatoare, aia da, cei care inventeaza lucruri, asa is numiti sau asa se spune, ca au mintea creeatoare, fac lucruri noi, inventeaza.
Materie creatoare, o fi, dar e mai mutl folosita prin filmele alea SF laughing sunt si materiale asa creatoare sa le spunem, care revin la o forma initiala, daca intervii asupra lor, ele revin la cum au fost intial laughing

Ei uite ca am spus de toate, in afara de ratiune, de elemetul asta nu am azuit, poate o fi in alta limba laughing

Minti creatoare is peste tot, mai in fiecare tara a exista cate o minte de genul asta.

Chiar acu am citit ceva interesant, de o minte de asta laughing un roman care a facut prima masina aerodinamica, deci a fost roman, un roman cu minte creeatoare.Omu a murit, de prin anii 60 parca.

| petrisor23 explică (pentru relian):

"Materie creatoare, o fi, dar e mai mutl folosita prin filmele alea SF"

Raspuns foarte corect dar incomplet : In filmele SF si in evolutia darwinista. laughing

| relian a răspuns (pentru petrisor23):

Gresit, in ce spui tu evolutia aia, nu se vorbeasste de chestii creeatoare, ai gresit categoria, cu chestii de astea se ocupa religia, acolo gasesti creeatori si alte basme genul asta, deci in SF-uri si in religie, aia se pcupa cu chestii creatoare laughing

| Drake21 a răspuns:

Tu esti creatorul si creezi cu puterea mintii materia

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Materia care ia o forma in blocuri case altii creeaza bombe etc

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Cum? ce ai spus? Incep luptele spirituale?

| EliLeli a răspuns:

Wtf man? De unde ai picat? Cauta si tu despre univers. Chiar asa?

| petrisor23 explică (pentru EliLeli):

Ce anume sa caut despre univers? Invata-ma tu. Dar te rog frumos, sa nu contina, in locul evidentelor stiintifice, cuvinte de genul "se presupune","e probabil sa ","e posibil sa", "se crede ca", "e plauzibil".

Tu, cu siguranta, fiind expert, explica-ne cum apare materia din nimic sau dintr-un punct( singularitate) laughing, cum si cand apar legile fizicii si de ce au exact valorile care favorizeaza formarea galaxiilor sistemelor solare, planetelor, vietii, omului, ratiunii? Sunt prea multe mii de elemente ca sa existe coincidenta, toate interconectate impreuna, si reglate spre aparitia vietii.