| mODIN a întrebat:

Deci,Dumnezeu a creat universul fara probleme,dar are nevoie ca voi, muritori de rand sa va rugati la el.Cum comentati?

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Astazi am trecut prin zona cu marea slujba de sf parascheva ma-si ca aveam treaba fix acolo si nu m-a dus capul ca nu o sa am loc sa trec cit de lat e bulevardul ala nenorocit. Daca as fi dumnezo', cu siguranta n-as avea nevoie de filme porno. Gramezi de imbecili rugindu-mi-se in grup ar fi suficiente.

| Musique a răspuns:

Fac pariu că Dumnezeu nu are nevoie de mine sau de rugăciunile mele.

| sublime89 a răspuns:

A vrut si el saracu' sa se distreze un pic cu niste muritori de rand. Era prea plictisit.

| Lizzu a răspuns:

Eu una nu comentez.
Tocmai zilele trecute ma gandeam cum se duc turmele de oameni sa se roage la niste moaste pentru oprirea cutremurelor, de parca acel ceva daca exista i-ar ajuta pe ei in problema cutremurelor si nu pe milioanele de oameni saraci si fara mancare,care mor de foame si boli,de exasperare si de singuratate,uitati de toata omenirea.

Cum pot gandi asa? cum se poate gandi cineva ca el e mai special decat oamenii care chiar au nevoie de ajutor,de care le depinde viata cu adevarat?

Se duc cu copii mici in frig,sa stea la cozi kilometrice, sa ajunga si sa pupe niste moaste despre care nici macar nu stiu daca apartin acelui sfant sau nu.

Mi-e mila de tara asta si de oamenii din ea.
Sau poate ca tocmai speranta ca cineva din cer ii va ajuta cand le e greu, asta ii mai tine in viata.
Populatie indobitocita ani la rand, zeci de ani la rand de societatea in care isi duce zilele.

Scuze de off topic, nu m-am putut abtine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Sunt aproape sigura ca toate credintele in supranatural au aparut din cauza instincului de supravietuire, apoi necunoastere. Observa-i cum atunci cand isi simt viata in pericol se pocaiesc, la propriu sau la figurat, majoritatea cerand sanatate, sau iertare cu gandul la sanatate, adica sa mai traiasca, desi cica scopul lor e sa ajunga langa dumnezeu, deci cainta sincera e suficienta.

http://i.imgur.com/rLkJrjO.jpg :>

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica.femeile si modul lor de a fi declanseaza cutremurele...
Misogin mai mare nu am vazut laughing pe bune...

Ce nevinovati mielusei sunt barbatii happy imi place aceasta gandire de rang inaltwinking

| Kalla a răspuns:

Cine a zis ca Dumnezeu are nevoie de noi? Dumnezeu ne tine in viata si permite celor ca tine sa existe din iubire neconditionata.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Comunicarea dintre părinţi şi copii le este de folos în primul rând copiilor, dar şi pentru părinţii iubitori este o plăcere să discute cu odraslele lor.

Aplicarea cred că o poţi face singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu are nevoie ci noi avem nevoie sa ne rugam.

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

Nu mai fa pe Yoda si raspunde la intrebare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Am raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit un prost care mai era si politician, spunand; romanii de RAND.tu nemuritorule? esti un nemuritor de rand? ori unul, de care? ca nu am reusit sa prind intalesul, intre un om de rand si unul de, ce?

| dragos38 a răspuns:

Nu are nevoie de rugaciuniile nimanui, daca vrei sa te rogi bine daca nu iarasi e bine, biblia si religiile ne-a bagat in cap chestea aceasta, cum, ca, daca nu te rogi l-a Elohim s-ar putea sa te trezesti in iad. apropo era sa uit, microorganismele au devenit mai inteligente ca fiintele umane, de exemplu S.I.D.A.(microorganism)in momentul in care simnte ca este atacat de anticorpi isi modifica structura/si culmea nu are nevoie de rugaciuni.pt.a putea evolua.se pare ca microorganismele sunt prefetele lui Elohim, daca stai sa te gandesti bacteriile, virusii, e.t.c. au fost primele forme de viata aparute pe planeta aceasta.deci zeul tribal ajuta microorganismele fara sa se roage l-a el.ciudata viata

| dragos38 a răspuns:

Tot ceea ce trebuie sa facem este sa traim in armonie cu tot ce ne inconjuoara asa cum a spus si Isus acum 2000 de ani iubesteti aproapele ca pe tine insati, in biblie nu este vb de adevarata divinitate ci de un zeu tribal cu insusiri antropomorfice. unii oameni de stiinta spuneau ca religiile autentice de pe glob, cele aparute cu mii de ani i.e.n. contin informatii codificate pe care oamenii le vor intelege atunci cand vor atinge un anumit grad de cunoatere si evolutie spirituala.dar deocamdata dumnezeul l-a care ne inchinam noi este banul, si cand te duci la biserica sa te spovedesti trebuie sa dai un ban caci altfel dumnezeu nu-ti iarta greselile.hm

| XatomisX a răspuns:

Frate numai cauta explicatii intelege ca nu exista Dumnezeu e doar in mintea oamenilor happy

| mODIN explică (pentru XatomisX):

Eu nu cred in nici un dumnezeu.Asta e o intrebare pentru credinciosi.

| Generalul a răspuns:

Nu e adevarat, toata lumea stie ca Inorogul Roz si Invizibil a creat universul! happy

| tasmania a răspuns:

Unde scrie ca "are nevoie"? Sau ca ar avea nevoie de ceva anume de la noi? Puneti intrebari dupa ce cititi vreo carte despre subiect sau numai vreti sa vi se raspunda la toate ineptiile pe care le visati noaptea?

| Mămăligă59 a răspuns:

Nu El are nevoie de noi.
noi avem nevoie de el, dar unii pur si simplu nu vor sa accepte.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Mămăligă59):

Noi avem nevoie de el. Suntem dependenti de el. Nu suntem liberi.
Te rog explica-mi cum dumnezeu ne lasa "liberi" in ciuda acestui rationament.

| mODIN explică (pentru Mămăligă59):

Tu de ce o accepti pe zana maseluta in sufletul tau?
Care e diferenta?

| Mămăligă59 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Daca iti explic, o sa zici ca-s nebuna, sau in cel mai "fericit" caz, proasta. stiu cum sunteti voi.
eu nu vreau sa-ti schimb mentalitatea, nici nu as putea. nici n-am sa incerc.