| CausingCatastrophy a întrebat:

Niciodata n-am inteles de ce crestinii tin neaparat sa se injure cu ateii.Pana la urma fiecare crede in ce vrea,de ce trebuie sa vina mereu un bun crestin,si sa jigneasca. Chiar asa mentalitate scazuta au unii? Daca eu cred in Sfantul Morcov,lasa-ma sa cred, chiar trebuie sa fim toti la fel trasi la indigo? Si asa isi dovedesc unii crestinismul? Prin a jigni si a incerca sa izoleze alti oameni doar pentru ca nu cred in ceva anume? Mie mi se pare prostie pura.

18 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

:)) E grele, dom'le, foarte grele, asa isi manifesta ei iubirea fata de...ei, ca de aproape nu. Hartuieste-i si tu cu sfantul Morcov.
http://i.imgur.com/0Pcrc.jpg

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aici pe TPU mi se pare că se întâmplă cu invers. Câteodată, în timp ce citesc întrebările îmi vine greu să găsesc ceva scris de un creştin, sau cel puţin de o persoană religioasă. Dar întrebări provocatoare din partea ateilor, câte vrei.
Mi se pare interesant două propoziţii scrise de tine: de ce trebuie sa vina mereu un bun crestin, si sa jigneasca. Chiar asa mentalitate scazuta au unii?
A spune despre cineva că are o mentalitate scăzută, nu crezi că este o insultă? Atunci cum poţi pretinde că eşti un promotor al bunelor relaţii?

| GRs a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Exista si atei cat si crestini care injura asa ca data viitoare te rog sa te informezi inainte sa raspunzi in numele tuturor.

| CausingCatastrophy explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ămm,n-am zis asta.Nu asta incercam sa evidentiez.Ideea a fost complet alta.Am intalnit de multe ori intrebari jignitoare la adresa ateilor, in care crestinii ii injurau de mama focului, ba chiar bunii crestini au facut si o petitie pentru inlaturarea ateilor de pe Tpu.Ba mai mult, chiar le bagau credinta pe gat, ceea ce nu mi se pare corect, ca daca tu nu crezi degeaba iti baga unu credinta pe gat.Pur si simplu crestinii nu tolereaza alte religii sau oamenii care nu cred in nimic.Nu tin cu ateii, nu tin cu crestinii, nu tin cu nimeni, doar ca mi se pare incorect din punct de vedere moral, ca niste oameni sa fie calcati in picioare doar pentru ca nu au aceleasi puncte de vedere.

| Danaberciu a răspuns:

Nici eu nu am înțeles prostia ateilor... știi tu de care vorbesc, de aceea pura!
Daca noi crestiinii nu va lasam in pace pe voi, atunci voi de ce nu ne lasati in pace pe noi? Hm....pare o intrebare grea!

| CausingCatastrophy explică (pentru GRs):

Exact.Eu una am vazut multe cazuri in care ateii doar isi prezentau punctul de vedere, iar crestinii au inceput sa-i jigneasca si sa le faca raporturi.

| Aneurysm a răspuns:

>Why do mean I don't believe in God?
I talk to him everyday.

Răspuns utilizator avertizat
| CausingCatastrophy explică (pentru Danaberciu):

Da,si voi crestinii sunteti de o inocenta pura.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Danaberciu):

Voi nu ne lasati, in plus observ ca esti impotriva exprimari libere

| Danaberciu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu e adevarat! Eu iubesc sa spun oamnenilor, totul in fata! Nu vb pe nimeni pe la spate, fara ca acea pers. sa nu stie!

| Danaberciu a răspuns (pentru CausingCatastrophy):

Si voi ateii la fel!

| CausingCatastrophy explică:

Sunt fata, si sunt destul de atenta.

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Danaberciu):

Tu ai spus ca daca te exprimi esti prost

| CausingCatastrophy explică (pentru Danaberciu):

Ok,ghici ce, nu-s ateita.Tu m-ai etichetat asa, doar pentru ca mi-am spus pur si simplu parerea. Poate in viziunea ta a fi crestin trebuie sa te ghidezi intr-un anumit tipar, adica sa ii injuri pe toti cei care-s diferiti de tine.Eu pot sa vad un om dincolo de religie.Nu am minte ingusta, ca voi, sa-l scuip pe om in fata doar pentru ca x-ulescu i-a pus o eticheta.Si imi e sila de crestinii ca voi, care injura ca la usa cortului, dupa parerea mea un crestin e acela care isi pastreaza credinta pentru el, nu se lauda pe site-uri, sau ii injura pe altii.

| CausingCatastrophy explică (pentru Danaberciu):

Te contrazici in ultimul hal.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru CausingCatastrophy):

Eu de exemplu am fost injurat ca la usa cortului de "Ateistul" si nu i-am raspuns cu furie.Depinde ce "crestinii intalnesti.De exemplu cand eu mi-am sustinu credinta ortodoxa au sarit ateii pe mine si au inceput sa zica ca sun "indoctrinat", ca nu traiesc pe pamant" etc.De asta ce parere ai. Oricum, parerea mea este ca un subiect sensibil ca religia nu se trateaza pe internet, ci fata in fata, cu argumentele si cartile pe fata.