| MarianGeorgeBumpy a întrebat:

Nimicul, zero materie, este in materie precum golurile dintr-un burete si asa omul poate sa aleaga liber, neuronii lui fiind inconjurati de goluri? Asa a creat Dumnezeu libertatea de alegere in om?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu pune înaintea oamenilor și binele și răul, și îi sfătuiește să aleagă binele, care este viața.
Posibilitatea de alegere înseamnă că deja există două lucruri care pot fi alese.
În fiecare clipă alegem. Chiar dacă Adam și Eva au ales greșit, totuși ei nu au ales să nu continue să meargă pe drumul greșit. La fel putem să facem și noi.
Totuși, este periculos să alegem mereu greșit cu gândul că într-o zi vom alege ce este bine; pentru că la un moment dat nu vom mai avea capacitatea de a alege bine. Ne vom pierde puterea, voința de a alege binele. Așa a procedat și Satana; pentru că și el se putea întoarce de pe drumul greșit; dar mândria l-a împiedicat să mai poată lua o alegere bună.
Oamenii mari sunt răi, pentru că în copilărie și adolescență n-au depus eforturi pentru a alege binele. Nu doar conducerea statului este formată din oameni răi. Ci dacă aceștia sunt așa, tot la fel este întreaga populație. Orice om se poate afla în știrile negative de la tv. Lipsește doar ocazia. Și asta pentru că respingerea continuă a binelui va fi ocupată de o continuă alegere a răului.

| Mayhem666 a răspuns:

Omul are libertatea de a alege pentru ca are un creier pe care sa il foloseasca si are constiinta, nu pentru ca un zeu imaginar a permis asta.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. E doar un personaj imaginar de poveste primitiva si absurda, deci nu se pune problema sa fi creat ceva.

| Floridori a răspuns:

Am avut ocazia sa studiez cateva creiere umane dar si animale, atat in intregime cat si lame de tesut, dar nu am vazut "neuroni inconjurati de goluri, precum golurile dintr-un burete". Sorry!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai stau mult la categoria religie o sa innebunesc.