| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeți că filmele horror și cele pentru adulți au o influență demonică?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie imi plac cele horror si nu am mancat inca nici o cristinica dar poate ca o sa am pofta si te anunt atunci,cat despre cele adulte poate cauza dependenta,lipsa auto controlului,perceptia ca cristinika e un obiect sexual,mai ales daca dai peste o dezamagire si ai pus suflet,prefer horror pshiologic, nu ca unu omoara pe alti, e o prostie, imi plac povestile, misterul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Demonica? Nu. Nu exista demoni si alte lucruri de genul.
Doar Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ce fain ar fi fost să nu existe demoni... big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai chiar nu sunt big grin, asta este o idee platonica. Gandurile sunt demonii fiecarui om. Sunt sigur ca ai auzit de multe ori expresia "demons from my head".

Dar nu vreau sa impun nimic ^^

| Mosotti a răspuns:

Normal ca da, insusi faptul ca acelor oameni le plac horror, undeva ceva nu e in ordine la ei, e doar o parere dar poate gresesc, ei se cam regasesc acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Factorul decisiv este receptorul big grin.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Cum ar veni, un genocid (Potopul) e dumnezeiesc, iar sexul e demonic. Ciudate standarde mai aveti si voi...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu e demonic, e un dar de la Dumnezeu. Când e denaturat, da, atunci devine demonic.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, si Potopul, de care vorbeam, tot un dar, nu?laughing
Mare traznaie povestea asta a voastra.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

O pedeapsă.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca animalele ca la circ. Pedeapsa si recompensa, sau cum este dresat credinciosul de cei care conduc afacerile de profil. Macar la alea atat pedeapsa cat si recompensa sunt reale, pe voi doar va ameninta cu, sau va promit, niste chestii inexistente. Deci mai rau decat animalele de la circ...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tot ce este exagerat strica.

| Nemessys a răspuns:

De ce crezi ca filmele pentru adulți ar avea o influenta demonica?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Pentru dependența pe care o pot induce unor persoane. Și chiar mai simplu: pentru imoralitatea din ele...

Așadar cu ce am afirmat despre cele de groază ești de acord cu mine? big grin De ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Nemessys):

Cum zicea Khomeini: Satana intra in casele oamenilor prin antena de satelit.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai sa zici de la bun început ca provoacă dependenta, nu chestii demonice -_-

Într adevar, pot crea dependenta și pot afecta viata sexuala dacă sunt consumate în exces.

Cât despre cele de groaza treaba sta altfel. Noi oamenii vrem emoții la fel cum vrem și mâncare. Din când în când avem o pofta sa mâncăm și altceva, un anumit tip de mancare sau ceva dulce. Filmele horror îți oferă un sentiment de groaza, de frica, care vizionatotilor le place sa simtă acea emoție. Cum unii se uita la filme de comedie ca să rada, asa și unii se uita la filme horror pentru suspans și frica. Lor nu le plac filmele horror ci emoțiile oferite de acestea.

| Nemessys a răspuns (pentru doctorandus):

rolling on the floor))))))) prin cablul de la net ba și apoi apare pe ecranul tău.

| CostinAlamariu a răspuns:

Asta-i ca aia cu "muzica rock e demonica". Sincer nu cred ca e nimic mai demonic la filmele horror decat la comediile perverse sau orice fel de film care incurajeaza degenerare intr-un fel sau altul.
Apropo de filme demonice, ati auzit de filmul asta nou "Cuties" care e pe Netflix? happy
Ala e film demonic prin definitie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Acum am vazut ca ai zis si de filme pentru adulti. Acum daca filmele pentru adulti nu sunt denomice atunci nimic nu e demonic. Normal ca sunt demomice cpnm. Imi place ca vad coomeri pe-aici care zic ca "anumite filme pentru adulti" sunt rele ca si cum n-ar fi toate la fel de rele. Orice fel de degenerare ar trebui sa ne provoace scarba. Omul n-a fost facut cu demnitate doar ca sa degenereze la nivelul unui vierme scarbos si fara minte.

| Ineys a răspuns:

Influenta demonica? Ce e aia? Demoni? Ce-s aia? I-ai vazut tu pe undeva?

Filme horror? Adica daca e unu pictat urat pe fata... ce? Daca sunt niste CGI-uri, ce? Daca apare unu cu niste vopsea rosie pe fata, ce?

La fel si cu filmele pentru adulti, unde-i problema?

La fel cum zice si RKBlue, totul e o arta. Si muzica rock care e considerata satanista de anumite persoane incuiate la minte. Pai scuza-ma, cand ala iti baga o gama muzicala minora armonica, daca ai stii sa canti la vreun instrument ai recunoaste-o si ti-ai da seama ca aceeasi gama e folosita si in muzica clasica si in multe alte genuri. Nu-i nimic satanist. Doar niste ignoranti ar putea spune asta. E la fel si cu filmele horror. La privesti ca cineva din afara, nu ca cei care au muncit ore/zile/luni/ani pentru a le produce.

Paganini, cel mai mare violonist al tuturor timpurilor era considerat posedat de diavol pentru ca era prea virtuos si lumea credea ca un om normal nu poate canta asa la vioara. Vivaldi, un alt virtuos al viorii nu era considerat deloc asa. Niste idei tampite. Acum multa lume canta ce canta Paganini, sunt toti posedati de diavol saracii.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ambele tipuri de filme au adânci implicații în sufletele oamenilor...și rămân acolo undeva întipărite mai mult decât filmele obișnuite, n-ai cum să negi asta. Ele au ceva mai mult. Să nu mai vorbim de insomnii sau de căsniciile distruse, de soții în general care nu se mai simt iubite, prețuite chiar pentru corpurile lor...
Cât despre rock, părerea mea este că piesele rock au în general niște linii melodice extraordinar de frumoase...dar nu e aici problema, ci la acele răcnete și la acele voci răgușite, ce induc de multe ori spaima și răscolesc cele mai întunecate unghere ale naturii umane. De ce să răscolim întunericul, când putem primi Lumina în noi?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vad asta ca intuneric. In ce priveste muzica rock, nu e asa usor sa "racnesti" in felul ala. Incearca, o sa vezi ca te doare in gat 2 zile dupa. Cantaretii "racnesc" asa ore intregi fara probleme. Acei oameni depun efort ca sa se antreneze si sa capete anumite abilitati. Aceeasi oameni pot sa cante si "mai frumos" ( dupa parerea ta ) desi totul este frumos in muzica, dar pur si simplu nu vor. Mai intai trebuie sa stii sa canti "normal" ca sa poti canta in acel stil.

Am sa-ti dau un exemplu de o astfel de melodie, care mie personal nu imi inspira nici un pic de spaima, frica, intuneric, nimic. Ba chiar ma motiveaza, pentru ca de fapt asta e scopul cantecului, indemnul la lupta. E un cantec energic, vioi. Faptul ca solistul are o voce ragusita nu inseamna nimic:
https://www.youtube.com/watch?v=1zN7J64IeBo&ab_channel=NapalmRecords

Personal imi inspira mai mult intuneric si teama aceasta melodie:
https://www.youtube.com/watch?v=sCtixpIWBto&ab_channel=Rousseau

O melodie la pian, un instrument foarte frumos, nu? Iti da fiori din prima secunda.

Cand vine vorba de filme horror, acestea au un rating PG rating. Majoritatea filmeor sunt 18+ pentru ca intr-adevar sunt inspaimantatoare si pe copiii mici chiar i-ar speria rau. Cine nu respecta aceste rating-uri si este si slab de inger problema lui. Sa fim seriosi acum, nimeni nu respecta acele rating-uri, desi ele sunt puse cu un scop acolo. Tin minte ca eram foarte mic si ma uitam la filme/desene 12+ cu violenta si bataie etc etc. Totusi n-am fost traumatizat in nici un fel.
Acum nu sunt fan filme horror, chiar nu ma uit aproape deloc, dar apreciez munca pe care o depun oamenii din spatele filmului pentru ca e la fel de dura ca pentru orice alt film.

Cat despre filmele pentru adulti nu stiu exact ce sa zic. Daca anumiti barbati sunt atat de idioti incat sa-si compare sotia cu o actrica ce joaca in astfel de filme si sa aiba pretentia sa arate ca in ea... asta nu e problema filmelor pentru adulti, e problema lui pentru ca viseaza prea mult. Actorii care joaca in filme pentru adulti duc aceeasi viata ca toti actorii: Au bani, mananca bine/sanatos, petrec majoritatea timpului pe la sala/facand sport, etc. E stupid sa compari un actor cu un om obisnuit deoarece treaba actorului este in primul rand sa arate bine.
In schimb, nevestele ce fac? Se duc la munca, ajung acasa, trebuie sa faca mancare, sa aiba grija de copil, etc etc. Timp pentru ele cand? Ciuciu. E o comparatie nedreapta.

| xerxes1 a răspuns:

O influenta negativa au.
Persoanele care sunt dependente de asa ceva au ceva probleme la mansarda.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca anumite filme horror si anumite filme pentru adulti se duc prea departe si ar trebui interzise.
In general alea unde e implicat si consumul excesiv de droguri si alcool si scenele devin deja ceva inuman.
Nu am nici un fel de problema cu ce este natural si cine vrea sa se uite la astfel de filme, e strict treaba lui.
Dar, da, cred ca in industria filmelor astea sunt si oameni dereglati si ce transmit publicului sunt niste mizerii care iti otravesc constiinta.

| RKBlue a răspuns:

Filmele horror?
Nu, sunt o arta.Nu ma crezi?
Incearca sa faci un horror bun si sa-ti si iasa.Subiectul,chiar daca e un cliseu tot trebuie sa aiba ceva inovativ.
Filmele horror sunt de asemenea si interesante.
Nu am auzit de oameni care comit crime in numele sau din cauza filmelor(aici recoman filmul Scream.Are o parte fix cu tema asta)
Am auzit de oameni care fac lucruri rele si le motiveaza cu Biblia.
Filmele pentru adulti ar trebui restrictionate, categoriile ilegale ar trebui eliminate(caci, sunt si din alea...)
Nu poti le poti elimina, dar poti sa le restrangi la ceva mai normal (sau aproape de realitate) si sa aduci mai multa lumina asupra problemei dependentei.
Dar filmele horror sunt bune.Pe mine, de exemplu, ma relaxeaza, sperie si imi pun imaginatia in miscare.

| Onisim10 a răspuns:

Da, eu așa cred.

| anonim_4396 explică (pentru Onisim10):

Corect! Bate palma! big grin

| Onisim10 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| BecSpart a răspuns:

Nu, nu cred. De ce filmele de adulți ar avea o influență demonică?

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Am explicat mai sus. happy Am putea adăuga: prin ceea ce promovează de cele mai multe ori: o sexualitate denaturată...în care unul dintre parteneri este înjosit de exemplu, lucrul ăsta fiind privit ca normalitate.