| SG1995 a întrebat:

Nu e religia o dovada de grandomanie idioata, omul se crede cea mai importanta si perfecta specie din univers creata de un creator perfect.
Cum vedeti o astfel de mentalitate?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Seby isi pierzi timpul cu minti inchise,dogmatice e pierdere de timp,revenind la iahve ala are un singur popor cel evreu care a trait mult timp in bezna totala si a creat universul pentru un mic popor,a creat miliarde de stele asa ca decor,iahve nu e perfect e imperfect,are si el nebunile lui,iahve nu a avut nici un fiu nu a trimis pe nimeni sa se sinucida pe pamant, religia ofera speranta iar credinta nu cere gandire critica,rationala,suntem in ue si citesc ca uni cred in demoni,satana, rade europa de noi, uni merg pe marte noi evul mediu, vezi unde duce prostia, mai rau e ca astia au dreptul de a vota

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Psalmul 8:4 îmi zic: „Ce este omul, ca să Te gândeşti la el? Şi fiul omului, ca să-l bagi în seamă?"
Da, Dumnezeu a creat omul ca fiind cea mai importanta specie din univers, dupa cum scrie in celelalte versete din psalmul 8.
Dar omul trebuie sa stie ca nu are niciun merit pentru tot ce este. Omul nu este perfect, Biblia spune ca fiecare om este pacatos.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca nu omul, atunci ce? Ce specie din univers e mai complexa decat omul?

| SG1995 explică (pentru m1dn1gh7):

Pornesti de la premiza gresita ca suntem unici in univers, ce am zis grandomanie si stupiditate.

| SuNaM a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu fii asa convins pe această afirmație prietene.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru DracuIa):

Se considera ca exista si alte forme inteligente de viata in univers, fara a aduce nici macar o dovada.

| SG1995 explică (pentru DracuIa):

Uite sa o luam asa ABC: De este rasa umana cea mai speciala creatie? Conform Bibliei omul e mai preaus de ingeri si demoni fiind "cununa creatiei divine".

| SG1995 explică (pentru AC4S4):

Pe bune astepti sa dovesc o ipoteza, bravo, no pune exact aceleasi conditi religiei ce iese? In religi si in filosofie nu poti cere empirism si dovezi pentru ca nu se leaga de stiinta peer-see, dar voi inca luati mituriile unui popor primitiv drept adevar suprem. Si nu asta era ideea, ideea e ca afirmatia suprematiei umane e o tampenie, voi sunteti importanti, cununa creatiei, zeul vostru se sinucide pentru voi? Intelegi unde bat? Grandomanie si aroganta.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Nu asta trebuie să faci cu o ipoteză? Să o verifici și să vezi dacă e adevărată.
Nu vreau să dovedesc că Dumnezeu există. Când argumentez ceva care nu are legătură cu Dumnezeu cu un om care nu crede în Dumnezeu, atunci nu vin cu presupunea că Dumnezeu există.
Dar presupunerea că există și alte forme de viaţă inteligente se acceptă ca fiind adevărată din punct de vedere obiectiv, fără a se aduce dovezi.
Nu ar trebui să fie treaba ta în ce cred eu, chiar dacă nu am dovezi. Ar trebui să fie treaba ta numai atunci când vin într-o discuţie obiectivă presupunând că ce cred eu este adevărul suprem.

| SG1995 explică (pentru AC4S4):

Totusi ideea din intrebarea e aceeasi, pentru religios omul e cea mai speciala fiinta din univers.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru SG1995):

Nu, nu suntem unici. Mai exista si un extraterestru, Billy. Am si un squishy cu el.winking

| Logann a răspuns:

Eu cred doar in ce am in mana si, chiar acum, am adevarul zvacnind in mana.