| RAY a întrebat:

Ce dovada exista ca exista un creator teist? Adica cum intervine Dumnezeu azi in univers? In lumea noastra prin ce modalitati?

Asta inseamna teism = un creator care intervine activ

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă că ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

5 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Nici una.Biblia e dovada ca si cartile cu Harry Potter, Moby Dick, Spider-man, Superman, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin oameni intervine. Unii oameni s-au nascut cu un asemenea dar si inzestrare pentru a sluji pe "Dumnezeu", a descoperi o divinitate creatoare.
Cum altii s-au nascut sa fie oameni de stiinta. Iar majoritatea alte chestii.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poti dovedi asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Si Albert Einstein/Tesla erau tot schizofrenici. Si au schimbat omenirea. Au avut un impact asupra oamenilor. Tu? Sau un simplu psiholog, nici nu o sa mai stie nimeni se ei dupã ce intra sub pamant.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Zbarci. Einstein nu a fost schizofrenic, iar Tesla a innebunit la batranete si in loc sa mai fie creativ isi pierdea vremea cu aberatii.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă că ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin