| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca pana acum stiinta "s-a tot chinuit" sa gaseasca dovezi ca Dumnezeu NU exista si NU a reusit pana acum?

35 răspunsuri:
| Riker a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact știința nu poate explica tot și recunoaște asta, dar face eforturi utile și mereu a făcut, religia doar păstrează aceeași viziune îngustă asupra lumi și aceeași părere neschimbată deloc. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Riker):

"Man, când ai 400 de miliarde de stele și 100 de miliarde de planete în galaxie și 2 trilioane de galaxii în univers și în jur câteva octilioane de planete ar trebui să îți dea de gândit." - pai DA! "Cerul cerului este al Domnului, iar pământul l-a dat fiilor oamenilor." - Psalmul 113:24. "Oare adevărat să fie că Domnul va locui cu oamenii pe pământ? Cerul şi cerul cerurilor ( Universul ) nu Te încap." - 3 Regi 8:27. De aici reiese ca Dumnezeu Iah este mai mare decat Universul material adica existenta lui trece dincolo de marginile volumului Universului material si locuieste in spatiul vid care inconjoara volumul elipsoid al Universului material. La marginile volumului spatiului vid incepe nimicul permisiv. Universul material este loc de "joaca" pentru Dumnezeu Iah si ingeri.

"Nu, nu există dovezi că Dumnezeu nu există, la fel cum nu există dovezi că unicorni zburători nu există. Dar ai tu dovadă că el există? Nu, te folosești de propria credință personală că există fără să oferi o dovadă sau argument ce să susțină existența lui." - unicorni zburatori NU exista INSA exista ingeri zburatori. Ce au facut unicornii sau ce au zis unicornii? NIMIC! DAR Dumnezeu Iah a pus oameni sa-i scrie o carte pentru oameni pe parcursul a 1600 ani pe care apoi a distribuit-o prin oameni pe toata suprafata pamantului locuit de oameni. In 1600 ani s-au nascut si au murit 1600/30 ( 30 ani este varsta de procreere a umanoidului ) = 53 de generatii de oameni. In Israel majoritatea oamenilor erau foarte necredinciosi si desi vedeau fapte de putere imediat uitau si NU credeau in Iah si existenta lui si chiar Il batjocoreau si chiar pe patul de moarte NU credeau ca Iah exista din pricina problemelor vietii si a unor asa zisi carturari sau oameni de "stiinta" si erau ignoranti si faceau sex sub orice copac verde dupa placul inimii lor. In 1600 ani au fost razboaie, au murit multi oameni si multi au zis: "Ce multa suferinta si haos este pe Pamant! Daca Iah ar exista, ar interveni! Daca Iah ar exista, s-ar arata! NU EXISTA Dumnezeu Iah! Iah nu face nimic! Deci Iah nu exista!" DAR pe parcursul acestor ani s-au gasit niste oameni RAZLETI sa scrie o carte. DA! o carte cu de toate inclusiv cu profetii. Unele din ele se implinesc azi! Chiar e adevarat ca "Iah nu face nimic?" NU! Iah da hrana la tot ce e viu pe Pamant iar in Univers are grija sa nu-i scape nimic - Isaia 40:26. Iar daca "Ii scapa" intentionat un meteorit pe Pamant "nu-i bai asa mare" pentru ca totusi Pamantul l-a blestemat din cauza omului nerespectuos fata de El.

DAR NU am gasit nicaieri sa cada un meteorit pe capul unui om si sa-l omoare!

http://m.ziare.com/......re-1408237

DAR Iah NU se lasa: in viitor va repara si curata Pamantul de poluarea cauzata de omul lacom cu asa zisa "stiinta" a lui.

| Riker a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, cum crezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Riker):

OK, cum aleg eu si cum alegi tu. Credinta e o chestiune de alegere si NU de credulitate. Credulitatea se bazeaza pe ignoranta si NU pe cunostinta sau stiinta. Credinta se bazeaza pe cunoastere sau stiinta si NU invers: cunoasterea sau stiinta NU se bazeaza pe credinta.
Pentru ca stiinta NU a putut demonstra ca NU exista Dumnezeu, atunci este posibil sa existe Dumnezeu. Atunci speranta fiind posibila, este posibil ca viata omului sa aiba un sens mai profund. Necredinciosii asa zisi oameni "de stiinta" care ignora posibilitatea ca Dumnezeu Iah sa existe, sunt IGNORANTI fata de tot ce ar putea sa existe. Ori cunostinta sau stiinta exacta este INCOMPATIBILA cu ignoranta si deci in sens invers: ignoranta este incompatibila cu stiinta sau cu cunostinta exacta. O gandire corecta tine cont de tot ce exista si poate exista!

| 12Gabriela3456 a răspuns:

Da asa este!