| SaveTheNature a întrebat:

Dovezi Stiintifice ca Dumnezeu exista.
Pentru cei ce spun nu cred pana nu vad.Si pentru cei ce cred doar in stiinta, iata ca sunt si dovezi stiintifice ca Dumnezeu exista.
http://www.dumnezeuexista.ro/

91 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Raţiunea (sau mai degrabă lipsa ei) celor mai mulţi agnostici şi atei când vine vorba despre demonstrarea existenţei lui Dumnezeu este următoarea:„Nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu (cu atât mai puţin eu), prin urmare nu există!".Întrebarea lor este: Poate cineva să demonstreze că există Dumnezeu? Răspunsul este: Da! Iată câteva dintre ele:

1. Argumentul cosmologic, face referire la faptul că fiecare lucru cunoscut din univers are o cauză, de aceea, logic ar fi că credem că universul însuşi are o cauză, iar cauza unui univers atât de mare trebuie să fie numai Dumnezeu. Ateii spun că Dumnezeu nu există şi, prin urmare, universul a apărut la întâmplare. Însă probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine. Probabilitatea ca ceva fizic să fi apărut din nimic, fără intervenţia cuiva din exterior este zero. Nu se cunoaşte nicio stare fizică, observabilă care să fi apărut din nimic. Ştiind lucrurile acestea, trebuie să admiţi că îţi trebuie mai multă credinţă să nu crezi în existenţa lui Dumnezeu decât să crezi. E mult mai simplu să crezi decât să nu crezi.

2. Argumentul teleologic, este, de fapt, o subcategorie a primului argument, şi se concentrează asupra ordinii şi armoniei din univers. Totul este atât de bine aranjat în univers încât doar o fiinţă infinit de inteligentă ar fi putut să facă lucrurile în felul acesta. În antichitate, David a spus: „Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui" (Ps. 19:1). Pur şi simplu, nu te poţi uita la frumuseţea şi complexitatea universului fără să te gândeşti la un Creator inteligent care să-l fi făcut. Când vezi o clădire frumoasă nu poţi să nu te gândeşti că nu a răsărit peste noapte acolo, ci un constructor inteligent a proiectat-o şi construit-o. Când te uiţi la un tablou nu poţi să nu te gândeşti că un maestru l-a pictat, şi nu a apărut la întâmplare. Când citeşti un poem te gândeşti la cel care l-a scris şi ştii că nu a putut să apară la întâmplare. Petre Ţuţea cred că a spus odată că dacă iei un milion de maimuţe şi le dai un milion de ani la dispoziţie nu vor putea scrie nici cea mai proastă piesă a lui Shakespeare. Nu te poţi uita la frumuseţea şi armonia pământului şi a întregului univers cu miile de miliarde de planete fără să te gândeşti la Creatorul lor.

3. Argumentul ontologic, face referire la necesitatea de a exista o fiinţă mai mare decât ceea ce nimeni nu-şi poate imagina. Suntem tentaţi ca oameni să comparăm lucrurile sau oamenii: care este cel mai cel dintre cei mai cei. Ducând un astfel de argument la maxim, trebuie să recunoşti că exită cineva mai mare decât orice altceva şi decât oricine altcineva. Este Dumnezeu.

4. Argumentul moral se bazează pe sentimentul pe care omul îl are despre bine şi rău şi argumentează că trebuie să existe un Dumnezeu care este sursa binelui şi cel care va pedepsi răul. Fiecare popor din istorie a avut o formă sau alta de norme sau legi. Toţi au avut o percepţie asupra binelui sau răului. Crimele, minciuna, hoţia şi imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu răul. De unde am putea să avem acest simţ al binelui şi răului dacă nu de la un Dumnezeu Sfânt?

5. Argumentul sentimentului religios prezent la toţi oamenii din toate culturile, derivat oarecum din cel de-al patrulea. De-a lungul istoriei, există dovezi că omul, oricât de primitiv ar fi fost, a crezut într-o fiinţă mai mare decât el, şi s-a închinat înaintea ei, pentru că în fiecrae om, aşa cum spune Solomon în Eclesiastul 3:11, Dumnezeu a pus gândul veşniciei, adică un sentiment religios de a se gândi dincolo de el, dincolo de viaţa aceasta. Acest sentiment te urmăreşte şi nu-ţi dă pace, pentru că Dumnezeu te caută. Filosoful Malcolm Muggeridge scria: „Aveam impresia că într-un fel sau altul, în îndelungile mele căutări, eu eram cel urmărit." C. S. Lewis îşi amintea: „…noapte de noapte, ori de câte ori îmi luam gândul de la munca mea, chiar şi pentru o clipă, simţeam apropierea constantă, neostoită, a Aceluia pe care, îţi spun sincer, nu-mi doream să-L cunosc. În cele din urmă, am avut parte tocmai de acel lucru de care mă temusem îngrozitor. Am cedat şi am recunoscut că Dumnezeu este Dumnezeu, am îngenuncheat şi m-am rugat; cred că în clipa aceea nu exista în toată Anglia un păcătos întors la credinţă, care să fie mai nefericit şi mai reticent ca mine."

6. Complexitatea universului interior. Aşa cum există un univers exterior de o complexitate inimaginabilă, care dovedeşte existenţa unui Creator înţelept, există şi un univers interior cel puţin la fel de complex, care dovedeşte amprenta unui Creator inteligent. Astăzi specialiştii în microbilogie susţin că trupul uman este mult mai complex decât universul exterior. Un profesor universitar de la Yale şi Sorbona, spunea că o singură celulă este mult mai complexă decât o galaxie. Şi doar creierul uman conţine peste 17 miliarde de astfel de celule. Creierul uman este, pur şi simplu, o adevărată maşinărie care procesează peste un milion de informaţii pe secundă, evaluându-le în acelaşi timp pe fiecare în parte. Posibiltatea ca una dintre acestea să fi apărut la întâmplare este zero. Şi atunci, nu poţi să nu te întrebi: Cine m-a creat în felul acesta? David spune în Psalmul 8: „Când privesc cerurile, lucrarea mâinilor Tale, luna şi stelele pe care le-ai făcut, îmi zic: ce este omul ca să Te gândeşti la El, şi Fiul Omului ca să-L bagi în seamă, L-ai făcut cu puţin mai prejos decât Dumnezeu, l-ai încununat cu slavă şi cu cinste, toate le-ai pus sub piciarele lui" (3-5), iar în Psalmul 139 spune: „Tu mi-ai întocmit răruncii, Tu m-ai ţesut în pântecele mamei mele; Te laud că sunt o făptură aşa de minunată" (13). Nu poţi să ignori asemenea dovezi. Încă o dată, îţi trebuie mai mult curaj şi credinţă să nu crezi, să ignori aceste dovezi, decât să crezi. E mult mai simplu să te laşi copleşit de măreţia şi frumuseţea lui Dumnezeu şi să crezi în El.

7. Argumentul demonstraţiei matematice. Până mai de curând nu s-a ştiut nimic despre acest argument şi chiar păra posibil, însă în anul 1940, unul dintre cei mai străluciţi matematicieni care au existat vreodată, Kurt Gödel (1906-1978), bun prieten şi colaborator al lui Albert Einstein, a reuşit să demonstreze matematic existenţa lui Dumnezeu, pornind în demersul său de la argumentul ontologic formulat de Anselm de Canterbury, care spune că Dumnezeu este Fiinţa Ultimă, mai mare decât orice se poate imagina în Univers.Gödel a modificat puţin argumentul lui Anselm şi a folosit logica modală, care face distincţia între diferitele stadii ale supoziţiilor. Aceasta nu a fost descoperită, însă, decât după moartea Sa, mai precis în anul 1980. Formula este cea din imaguinea de mai jos:

http://imageshack.us/photo/my-images/98/60494472.jpg/

Deşi există atât de multe argumente ale existenţei lui Dumnezeu, niciunul dintre acestea nu pot să convingă, în adevăratul sens al cuvântului, pe nimeni dintre cei care refuză să recunoască ceea ce este atât de clar. La urma, urmei, trebuie să crezi că El există. Mi-a plăcut întotdeauna felul în care filozoful, matematicianul şi fizicianul francez Blaise Pascal punea problema: „Dacă Dumnezeu nu există şi eu am crezut în El, n-am pierdut nimic; dar dacă există şi n-am crezut în El, am pierdut totul".

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Chiar ca nici nu ma mai obosesc sa iti citesc raspunsurile.Nu te mai chinui degeaba sa ma convingi tu ca Dumnezeu nu exista.Credinta mea este una autentica, nimeni si nimic nu ma poate convinge contrariu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Aha! Si cele aduse de mine (nu conteaza sursa) cum se pot numi?

Răspuns utilizator avertizat
| Shaddar a răspuns (pentru lolosaurus):

Nop, nu va vedea.Pun pariu ca nici macar nu si-a dat seama ca ala porneste de la o definitie incompleta in demonstratia lui.Dar nu ai ce face.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu sunt valabile.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nici faptul ca tu nu crezi, nu schimba realitatea!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Asa sa vorbesti cu cine iti permite. Daca nu poti sa porti un dialog civilizat, abtine-te.Hai,pa.

| MyObsession a răspuns (pentru lolosaurus):

Las-o,asa e ea.
Ea vrea ca noi ateii, chiar si satanistii moderni sa credem in mnezo, dar ea nu vrea ca noi sa ii dovedim ca nu exista.Mai pe scurt, comenteaza degeaba.Cat despre Ema,tu,noi,noi toti vorbim asa cu cine vrem,cand vrem, cum vrem, exista o lege aprobata de base sa nu vorbim urat sau nerespectuos? Hai ca asta e buna!

| EmaS a răspuns (pentru MyObsession):

Si tie iti lipseste educatia si bunul simt. Exista codul bunelor maniere.Si mai sunt si legi nescrise.

| MyObsession a răspuns (pentru EmaS):

Fix de codul bunelor maniere mai avem noi nevoie.

| EmaS a răspuns (pentru MyObsession):

Daca doresti sa ajungi la anumite performante in viata, trebuie sa dai dovada ca ai o anumita educatie.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Retardat esti tu.Un om inteligent stie sa se raporteze la fiecare categorie de oameni.Stie sa respecte si sa se faca respectat. Vrei sa pari interesant si inteligent, dar nu ai reusit sa demonstrezi decat contrariu.Te previn sa incetezi cu jignirile si sa ma lasi in pace.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

O,dar de cand te rog sa ma lasi in pace cu aberatiile si ineptiile tale!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Vazute din perspectiva mea, da asa sunt.Fiecare este liber sa creada ce vrea, doar traim intr-o tara libera.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Tu vorbesti despre bunul simt? Ha! Ha!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

„S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie."

Ateismul vs crestinismul a fost in centrul diverselor teme legate de credinta si convingerile oamenilor. Convingerile religioase sau lipsa acestora au fost intotdeauna in centrul dezbaterilor si discutiilor. Intelectualii si oamenii de stiinta au elaborat teorii diferite despre religie, credinta si convingeri.

Fiecare om trebuie sa creada intr-o putere care detine controlul decisiv, astfel incat in cele din urma raul sa fie pedepsit iar binele sa triumfe. Dar oamenii au tendinta sa-si puna credinta si convingerile in lucruri diferite. Unii au ales sa creada intr-un singur Dumnezeu, in rai si iad, in timp ce altii isi cladesc credinta pe o putere superioara lor care controleaza universul si faptele lor le hotaraste soarta. Dezbaterea dintre ateism si crestinism poate fi una ce nu se termina niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu o sa ma plictisesc niciodata sa spun si altora vestea cea buna.Cui nu ii place, este liber sa treaca peste postarile mele.In caz ca nu stii a aparut functia ignore.M-as bucura sa ma adaugi pe lista persoanelor ignorate.Asa ca iti urez sarbatori fericite!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Http://www.dumnezeuexista.ro/
Citeste toate cele zece dovezi si mai discutam pe marginea materialului prezentat.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Acest site i l-am dat si eu! dar nu vei reusi nimic cu acest site.
Dumnezeu e greu de explicat prin stiinta.happy. Oricum nu va crede cu explicatii stiintifice.
Spiritualul lui va intelege in timp(parerea mea)

| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

laughing Esti belea mai lolosaurus.Nu te convinge nimeni sa crezi in Dumnezeu.In fine pari un baiat educat si de treaba chiar daca esti ateu( bine dupa parerea mea nu cred ca vei fi toata viata( nu stiu de ce dar simt eu asta)
As vrea sa vad profilul tau de facebook se poate sa fim prieteni pe facebook? daca vrei bineintelesbatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Lolosaururs ti-am spus si mai sus.Nu stiu daca ai observat.Profilul de facebook mi-l dai sau nu?

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Eee lasa atunci.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu masi multumii cu un raspuns logic la intrebarea,, De unde a aparut Dumnezeu?"

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Este un site făcut și scris de unii care nu au învățat carte.
Nu există nici o dovadă că există Dumnezeu.
Noi vrem să credem că există Dumnezeu.

| godless1859 a răspuns (pentru MMihai):

Totu a aparut dintr-un punctulet, aa si da mata se trage din maimuta laughing))

| sandra2012 a răspuns:

Stiam de mult ca exista Dumnezeu si fara prea multe dovezi. Credinta e in sufletul meu. Dar cine nu vrea sa creada nu crede. Degeaba ii zici tu ca cerul e albastru, ca el tot in ce culoare vrea il va vedea, desi vede clar ca asa e cum i-ai zis tu. Se lasa orbiti de cel rau. Pacat, pacat, pacat.

| Bogdanux a răspuns:

Boring.

| Rapplex a răspuns:

Si D-zeu ce e? El nu este supus acestui Univers? Daca da, atunci inseamna ca e in afara lui si nu mai are cu ce sa-l influenteze.

| Holocaust a răspuns:

"Totuşi, materia şi energia nu pot fi create din …nimic!"
Nici tu,om inapt, n-ai fost creat din nimic, şi te asigur eu că nici din pământ nu eşti făcut.Eu cred că totul porneşte de la ceva.totul se divide iar,şi iar,doar ca le vom descoperi pe parcurs.
Cum crezi tu in dumnezeul tău,asa cred altii în ştiinta lor,care e mai sigură,mai logică,plus că nu au nevoie de dovezi,deoarece ştiu că acestea există, doar că încă n-au fost toate descoperite.
Mdea, poate înţelegi ce-am vrut să spun...

| PreaSfintitu a răspuns:

Am citit decat dovada 1 si putin din bonus si am o intrebare
pe Dumnezeu cine l-a facut sau el a putut aparea din nimic?

Si la bonus el zice ca traim intr-o lume unde "marea majoritate" il respinge pe Dumnezeu si ca in scoli se preda teoria doar evolutionismului pai in primul rand doar crestinismul are 2.1 miliarde de adepti, iar ateismul are 1.1 miliarde si tine cont ca exista mai multe religii pe glob si cum poate spune baiatul ala ca in scoli se preda doar evolutionismul cand evolutionismul ti-l preda decat 1 ora in clasa a 9 a, iar ora de religie unde iti baga toate prostiile in cap faci din clasa intai pana in clasa a 12 a

| CristiB93 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

De ce nu ai citit toate dovezile? nu cumva tie frica ca urmarind cu atentie toate dovezile o sa iti schimbi parerea si o sa crezi in existenta lui Dumnezeu, eu totusi zic ca tu nu vrei sa crezi.

| AlexiaDucesa2005 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu exista Dumnezeu. Exista un fel de forța probabil...adică de ce ar vrea Dumnezeu sa moara niște Bebeluși abia născuți? Acest caz se întâmpla foarte des si nimeni nu are vreun răspuns

| CristiB93 a răspuns (pentru AlexiaDucesa2005):

Da e mult timp de cand am comentat la dovezile acelea. De atunci am mai aflat multe in legatura cu biblia sau cu religia crestina. As putea spune ca am devenit si eu ateu. Dar nu pot deoarece nu sunt sigur de nici o parte. Am fost zdruncinat cand am aflat ca ce credeam eu cu tarie poate fi contestat si ca nimic, nici o scriere sau nici o persoana, nu e adevarul absolut, toate ma dezamagesc. Religiosii vin cu dovezi ca adevarul e la ei. Ateii vin cu dovezi ca adevarul e la ei. Ceilalti care cred ca exista doar o forta sau ceva, vin cu dovezi ca adevarul e la ei.
Sunt dovezile astea lor adevarate?
Pe cine sa crezi?
Care este interesul lor cand aduc dovezile acelea?
Ateii si ceilalti zic ca religia e pentru bani, asta ar fi interesul lor.
Religiosii zic ca ateii sunt amagiti de diavol si ca il neaga pe Dumnezeu ca sa fie liberi sa faca pacate.
Apoi fiecare religie spune ca adevarul este la ea si ca in afara ei vei arde in iad sau chestii de genul.
Apoi fiecare om are o parere despre toate astea si o exprima diferit de ceilalti ca si a ta de aici.
Ce sa crezi atunci si pe cine?

| Vladuthz a răspuns:

Omule deci...nu-mi vine sa cred, de la un adolescent de vreo 13-14 ani sau un copil de vreo 10-11 ani ma asteptam la asa ceva, dar din partea ta? Om insurat in toata firea cu o asemenea gandire? Pai bine ma omule dar tu n-ai facut scoala deloc? Nu ti s-a antrenat niciodata mintea cu nimic? Foarte trist ca exista oameni de varsta ta care gandesc asa.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Critica se naste din invidie.

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Zau? Intr-adevar diverse critici se nasc din invidie, dar nu toate. Unele se nasc din indentificarea erorilor, si crede'ma ca decat sa ajung la varsta ta si sa am o asemenea mentalitate, mai bine mor.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Mai vladutz(ce numelaughing. Vreau sa iti spun cevawinking Uite ca am ajuns la varsta asta,si din fericire am trecut si printr-o perioada de negare si ingamfare creata de indobitocirea ce o capeti din anturajele putulicilor din cartier.
Oricine trece prin aceasta perioada(chiar si eu). Bine ca a trecut perioada asta pentru mine
Si stai linistit ca vei trece si tu peste, si cand iti va veni mintea la cap, vei vedea ca nu tot ce zboara se manacawinking. POZA aia spune multe tare.Mai multe decat crezi tuwinking
Mai copilas.mi-e mila de tine.Perioada de mancat seminte la bloc, de baietie, si smechereala de 2 leilaughing o sa treaca, de agatat fetite (tot de 2 lei) ca dinalea bune pun pariu ca nu esti in stare sa ai. Si decat sa ajungi
Si pana sa ajungi sa fii Inginer in Construcii in Anglia, si pana sa ajungi sa ai o sotie Superba mai ai MUUUULT tare. Asa ca stai linistit ca nu cred ca ai motive sa te omori.
Ca prea multe sanse sa ajungi ceva nu ai.Si repet(poza spune multewinking.PA COITZA!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru informatia ta, nu umblu cu tot felul de gunoieri de la bloc happy, am prieteni alesi care invata la Colegiul National la care invat si eu la acelasi profil ca si mie (matematica-informatica) si am o medie foarte mare, si chiar planuiesc sa dau la medicina happy. Deci modul tau de a analiza este varza, si app printr-o se scrie cu cratima, si cam tot ce ai scris tu aici omoara gramatica, iar numele meu Vladuthz, ce e in neregula cu elhappy? Cumva altceva m-ai inteligent de zis nu ai si te iei de numele meu ca sa-mi faci in ciuda laughing? Crede-ma ca lucrurile care le fac eu la profilul asta mate-info nu le-ai facut tu in viata ta ca daca le faceai nu mai aveai mentalitatea care o ai acumwinking Si sustin acum si mai tare ceea ce am zis: DECAT SA AJUNG LA VARSTA TA CU O ASEMENEA MENTALITATE CA A TA, BLEAH! MAI BINE MOR!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si poza e facuta cu un tovaras de ziua mea, problem laughing? Cum adica poza spune multe? Doar ca am o poza de caterinca la avatar asta inseamna ca spune multe? Da am o poza cu fundul meu si al unui tovaras la avatar, explica-mi te rog ce poate sa spuna happy chiar sunt curios happy, asta doar ca sa ma conving ca n-ai zis asta doar ca sa nu adormi sau ca sa ai si tu ceva de zis happy

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Mai Vladutz mailaughing)! Cum sa iti explic eu tie lucruri pe care le vei invata doar cand vei creste mare? Trebuie sa mai cresti ca sa putem vorbi ca de la barbat la barbat.Acum vorbim ca de la barbat la pusti,mai Vladutz mai! te-as putea jigni subtil si taioswinking insa mi-e mila de tine SINCER!
Si da vladut, poza aia facut chiar si "la misto" spune mult despre """educatia ta" "mentalitatea" si "comportamentul" tau.
Si ti-am mai spus Vladtutz, stai linistit ca nu ai sa mori, pentru ca nu ai sa ajungi sa ai macar un sfert sin intelepciunea unuia de varsta ta. Deci mai ai de mancat muuuuult tare pana sa te maturizezi indeajuns incat sa inveti ce e viata.Sa calatoresti putin, sa vezi occidentul, sa mai vezi oameni.asa sa-ti faci o idee pe ce planeta traiestiwinking.
Si mai lasa limba romana ca aici fiecare scrie cum apuca,drept dovada mai Vladutz citeste-ti textul("alteceva m-ai inteligent" se scrie mai LEGATwinking
Si mai Vladutz trebuie sa cresti si sa ai suficient sange pe teavawinking sa-ti gasesti o femeie, sa te casatoresti sa faci si copiisi sa-i educi cum vrei(eu am sa le spun copiilor mei,ai grija cu cine te imprietenesiti caci altfel vei ajunge ca Vladutz)! Caci altfel intri in categoria "pierde vara". Deci pune mana pe carte,dar sfatul meu pe langa cartile de informatica mai ia si o carte de "Educatie moral civica"winking,Psihologie, Pedagogie etc
Vladutz ti-am spus mai lasa "baietia" si fii mai respectuos chiar si pe TPU.Si te invat de bine,Cu vorba buna ai mult de castigat in viata mai Vladutz.
Daca iti exprimi pe aici frustrarile nu faci nimic altceva decat sa-ti arati slabiciunile mai Vladutz. Sfat:Schimba poza daca vrei respect,de la unii de la altii,altfel ai sa fii tratat ca atare.
Eu te-as descrie asa:Un copil frustrat,deceptionat,needucat,prostut,si care are o parere foarte buna despre sine (si nu doar poza spune multe, ci si starea ta de negare in care te alfi).Nu te supara dar esti departe de ceea ce te creziwinking.Nu umbli cu gunoieri de la bloc, insa te comprti ca eiwinking
Eu te invat de bine-tu faci cum vrei.Vina este jumate a ta,jumate a parintilor tai.(uite ca sa nu dau vina doar pe tinehappy.
Deci daca vrei respect, ofera respectwinking.
Sa cresti mare Vladutz si frumos, si destept iti doresc! SINCER!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Hm...faptul ca ai calatorit mult nu ma impresioneaza, si ma mir ca tocmai tu spui ca nu tot ce zboara se mananca, si totusi esti atat de naiv incat crezi toate prostiile de pe internet, iar poza de la avatar dupa cum ziceam e facuta la caterinca, de aici imi dau seama ca esti genul de persoana care judeca dupa aparente si cartea dupa coperta, tu esti tipul de persoana care are o anumita varsta si datorita varstei se crede superioara, genul de persoana usor de pacalit si manipulat. Si dc te tot repeti cu mai Vladuthz, esti cumva arab sau papagal? Ce vrei sa demonstrezi?

| NinelHell a răspuns:

Interesant.Saptamana viitoare cand o sa-l termine de citit si ateii sa vezi razboi.rolling on the floor

| MaryIngerPazitor a răspuns (pentru NinelHell):

Ai maaaaaaaaaaaareeeeeeeee dreptate!rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Minks a răspuns:

Pics or it didn't happen. Nu vreau sa intru in detalii ca nu o sa-ti convina epitetele ce urmeaza sa te caracterizeze.

| Omulrational a răspuns:

Voi chiar nu puteti fara sa va certati? Daca Dumnezeu ala in care credeti voi vrea sa fie descoperit in site-uri de pe internet e clar...

| SaveTheNature explică (pentru Omulrational):

Bineinteles ca existenta lui DUmnezeu nu se dovesdeste cu lcururi pamantesti.
Pe Dumnezeu il simti.Si daca parintii te invata de mic,sa crezi in Dumnezeu, cand cresti mare ai libera alegere intre a crede si a nu crede.
Drept dovada-nu mai cred ca exista Mos Craciun si nici Zana Maseluta, Insa nu voi inceta sa cred ca Dumnezeu exista.De ce?
Il simt. Cum il simt? E simplu cu cat ii ceri mai mult ajutorul,cu atat Dumnezeu se apropie inevitabil de tine! E inexplicabil in cuvinte. Dar e exact ca atunci cand Faci Bine si Te Simti Bine!
Si eu NU am harul in totalitate de al simti pe Dumnezeu cum il simt altii! Si nu ii gasesti in preoti,sau nu stiu ce oameni la costum.Din contra daca stai de vorba cu un sarac simplu,milostiv dar cu credinta in Dumnezeu iti vei da seama ca desi nu are cultivata inteligenta pamanteasca
Inteligenta lui spirituala domina orice imaginatie. Desi nu e citit,nu a trait prin scoli si etc, el iti poate explica excelent Cine este Dumnezeu ce vrea de la noi, si cum il poti descoperi.Este simplu dar important este sa vrei
Adica sa incepi sa il cauti pe Dumnezeu,ca un scop al trairii,inevitabil de va duce si la descoperirea Lui!
E peste capacitatile noastre pamantesti de a intelege ce inseamna Dumnezeu, e cu totul altceva, e divin.
Si nu oamenii cu un mare iq vor da definitia corecta, si nici capii bisericii.Ci ce saraci cu trupul dar bogati cu duhul.(am intalnit astfel de oameni),bataia de joc a celorlalti din simplul fapt ca ei nu lupta pentru nimic pamantesc,sunt aproape inexistenti,si sunt greu de observat,pentru ca pe pamant ei nu inseamna nimic(daca esti sarac, si urat, si imbracat urat pe deasupra) putini iti vor da atentie.Iti vor da atat atentie, la fel de multa cata atentie dai tu lucrurilor pamantesti.
Multumesc pentru raspunsul tau.
Dar unii vor si dovezi stiintifice, de asta am adaugat.Dar e zero pe langa a crede pur si simplu A-l simti!

| Omulrational a răspuns (pentru SaveTheNature):

E problema ta in ce crezi.Dar cand te uiti inapoi si vezi razboaie din cauza religiei, cand vezi atatea lucruri rele pe Pamant...atunci unde il vezi pe Dumnezeu? E credinta ta si o respect, dar iti pun sigur ca nu ai cum sa dovedesti existenta cuiva pe internet, ca asa isi faca si Dumnezeu cont pe Facebook.Si nu inteleg de ce pui tot felul de intrebari, doar ca sa te aprobe crestini de-ai tai sau de ce? Pana la urma suntem toti oameni si ar trebui sa ne intelegem, nu sa ne certam.

| CristiB93 a răspuns:

Esti extraordinar cu aceste dovezi dar din cate i stiu pe ateii ei tot nu vor crede pentru-ca nu vreau sa creada si chiar cu aceste dovezi stintifice evidente sunt sigur ca tot vor gasi ceva cu care se conteste pentru-ca asa sunt ei, dar eu totusi sper ca vor fi si atei care vor crede dupa ce vor vedea aceste dovezi.

| adrian27 a răspuns (pentru CristiB93):

In general cei ce cred in existenta unei fiinte superioare cu puteri magice sunt oamenii cu un caracter slab.Referitor la site-ul acela.de mult timp nu am mai ras cu atat pofta.Simplul adevar este urmatorul.omenirea este inca prea "tanara"sa inteleaga toate misterele universului (sau universelor)cum ar fi Big Bang-ul etc. Daca vorbesti cu D-zeu esti credincios, daca D-zeu vorbeste cu tine esti nebun!

| Shaddar a răspuns:

Ok, cel care a facut site-ul respectiv e un "geniu".Isi aduce cineva aminte cum se punea problema la fizica atunci cand vorbeati de conservarea energiei?"Se considera un sistem...", de care? Izolat.Acum sa caute cineva prin manuale sa imi spuna si mie, ce se precizeaza despre existenta acestor sisteme? Ideea asta o foloseste de multe ori din cate vad.Totusi, presupunand ca un astfel de sistem exista, aceeasi logica(de care vorbeste persoana pe site) poate fi aplicata si asupra existentei lui dumnezeu.Trebuia sa vina de undeva energia.Iar la partea cu logica si bun simt, nu e de bun simt sa folosesti o eroare logica silogistica; pornesti de la o premisa negativa si ajungi la o concluzie afirmativa.E murdar sa recurgi la asa ceva. Daca mai aveti chef, cautati ca mai sunt erori, dar e jenant sa pocesti chiar asa fizica si logica, pentru ca apoi sa spui ca faci apel la ele.

| FărăCapsLock a răspuns:

Primul look? Parc-ar fi începuturile internetului. Tab closed. happy

| MaryIngerPazitor a răspuns:

In sfarsit! Sa vedeti si voi ca exista Dumnezeu!

| MâţulMov a răspuns:

Sii... eu nu m-am prins. Poate pentru ca n-am citit? cine poate stii smug
*trollface*

| Céline7 a răspuns:

Eu cred in dumnezeu, au fost foarte multe ori si m-a ajutat foarte mult asta este o dovada concreta pentru ca eu cred intens in el si imi merge foarte bine! Oricum fiecare cum isi asterne asa doarme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naturale? de ce crezi ca trebuie sa demonstram? nu cred ca e nevoie. Dumnezeu nu a fost, nu exista, nu va fi. Dumnezeu ESTE.e in afara timpului fiindca el creeaza timpul.si spatiul si orice alte dimensiuni necunoscute noua.cine vrea sa fie convins ...sa-l caute.il va gasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, habar n-ai ce este dumnezeu. Te bagi in polemici inutile, si faci afirmatii daunatoare. Cel cu credinta adevarata nu latra in public, asa cum faci tu. Isi vede de credinta lui, in liniste, cautand linistea sufleteasca. Tu, parca esti un vanzator de prune, care incearca sa-si vanda marfa inainte sa expire. Mediteaza asupra vietii si a mortii in liniste, in coltul tau! Ai de castigat.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau eu sa imi adjudec pacatul omisiunii.Omisiunea este tot pacat.
Nu ma bag in polemici inutile,dau parei, ascult pareri si incerc sa trag concluzii.
Si DA, cel cu credinta adevarata nu latra in public(despre sine ca este credincios).
Latra in public pentru Dumnezeu.
Aici ai mare dreptate.Acei oameni au un mare har! sunt adevaratii credinciosi!
Si eu recunosc cu mana pe inima ca nu fac parte din ei! Dar lupt pentru calea cea dreapta.
Cercetez, si din ceea ce gasesc incerc sa impart cu ceilalti.
Nu vand prune,, si nu am nimic de castigat convingand pe altii de existenta lui Dumnezeu.
Nu aici pe pamant.

| Alexandra_Alexa_1980_tBQw a răspuns:

Ia ma sa vad

| adrian27 a răspuns:

In general cei ce cred in existenta unei fiinte superioare cu puteri magice sunt oamenii cu un caracter slab.Referitor la site-ul acela.de mult timp nu am mai ras cu atat pofta.Simplul adevar este urmatorul.omenirea este inca prea "tanara"sa inteleaga toate misterele universului (sau universelor)cum ar fi Big Bang-ul etc. Daca vorbesti cu D-zeu esti credincios, daca D-zeu vorbeste cu tine esti nebun!