| Wesson a întrebat:

Nu pot suporta ateii. Bieții de ei nu mai știu ce motive să găsească pentru a demonstra ca nu există Bunul Dumnezeu. Si totuși ei tot nu vor sa înțelegă ca această viața este ca o testare pentru a vedea unde o să ajungi după moarte. Nu înțeleg de ce ei nu vor sa fie credincioși ei cred numai în știință. În România sunt foarte puțini atei, 0, 5% din populație, și totuși ateii văzându-se cât sunt de puțini, ei tot nu vor să se liniștească și să înceapă o viață creștină, credincioasă.

Păreri despre atei?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Sa fii crestin inseamna sa iubesti chiar si pe ateiwinking
Stiinta singura nu poate sa conduca la cunoasterea lui Dumnezeu, insa daca ai oleaca de credinta, mer mana in mana spre aflarea Lui.
Sanatate

45 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns (pentru Wesson):

E o natangie specifica varstei (cati ani ai? nu cred ca mai mult de 15), vizibila inca din intrebare. Ai o reactie emotionala copilaroase fata de atei si ei esti convins ca statistica reflecta numarul real de atei.

| Wesson explică:

Stiu multe, stiu ce inseamna sa fii crestin, si nu sunt un fraier. Oricat mai injura jogni si orice parere ai avea despre mine pe mine nu ma deranjeaza deoarece nu imi pasa parerea ta, esti un nimic pentru mine.Se vede ca ti stii foooaarte bine sa fii crestin, nu jignesti, chiar deloooooc.Eu orice ai crede despre mine si ai spune, eu am aceeasi valoare.Nu imi pasa parerea ta. Degeaba te chinui sa ma oftici, pentru mine nu conteaza parerea ta, nu imi pasa de ea, atata timp cat eu am prieteni, parinti, rude ce au o parere despre mine, si ei au una adecvata. Esti un gunoi pentru mine, pentru altii nu stiu cum esti, dar pentru mine esti un nimic, deci nu ma afectezi cu nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

"ei tot nu vor să se liniștească și să înceapă o viață creștină, credincioasă.", "eu vreau sa ii conving pe atei sa aleaga calea cea buna, catre Dumnezeu.". Exista alte enjpe mii de zei. Tu de ce nu crezi in ceilalti? Ca nu te-au convins ca sunt reali, chiar daca pentru altii sunt la fel de reali cum e dumnezeu pentru tine. Ei, daca ai fi corect (se cere gandire pentru asta), ai intelege ca fiecare crede in ceva in ce e convins ca exista. Eu nu cred in dumnezeul tau, si in ceilalti zei, dar pentru ca majoritatea crestinilor sunt foarte indoctrinati si subconstientul ii poate dobori oricand (autosugestie), nu incerc sa ii conving ca ce cred eu e adevarat, decat daca incep ei, voi incepeti cam des, si tot voi sunteti cei iubitori.
Ti-am vazut cealalta intrebare si as fi putut sa te ajut, dar ai zis sa nu raspunda ateii, eu sunt, si am cei 7 ani de acasa, mai multi decat ai tu, care culmea, cica tot 7 sunt thinking

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Wesson):

Nu in Dumnezeu cred. Si nu trebuie sa fii crestin ca sa crezi in Dumnezeu!

| Wesson explică (pentru Mădă0611):

Vezi asta este cu ateii, doar pentru ca suntem crestini automat suntem mai putin educati nu? Fii sigur ca nu esti tu educatul lumii.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Wesson):

Mi-am mai luat un iepure, e atat de scump!

| Wesson explică (pentru Dandanache):

Am 15 ani, statistica am luat-o conform de la ultimul recensamant

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

N-am zis asta, insa daca tii lectii, vezi sa nu fie din ceva la care nu esti as.
N-o intoarce acum, in prima parte am dreptate. De fapt, de la voi pornesc razboiaiele astea, desi voi ar trebui sa fiti iubire.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

Ahaaaaa. Chiar ma miram ca la 27 de ani gandesti asa. Acum inteleg.
Urandu-i pe atei nu te apropie de dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

Scuza-ma, raspunsul tau e prea penibil, il voi raporta. Fara resentimente, ok?

| Dandanache a răspuns (pentru Wesson):

Recensamantul s-a completat in famillie, de fata cu ceilalti membri, adesea cu anumite ingerinte din partea recenzorilor (au fost multe probleme reclamate atunci public). Probabil numarul ateilor este mai mare, chiar daca nu a fost declarat, ca in cazul rommilor.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Dandanache):

Iepurele meu!

| Dandanache a răspuns (pentru LanaSpectrum):

Tot 15? Sa cresti mare.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Dandanache):

Am 16 ani. Si mai multa coloana vertebrala decat multi. Si in loc sa injur si sa ma enervez, prefer sa raman calma. Pai, nu-i mai bine pentru sanatate?

| KingSize a răspuns:

Sincer mi'e mila de tine.