| ZvT a întrebat:

Irlandezii sunt majoritatea atei şi totuşi calitatea vieţii este mult mai bună decât cea din România. Ei nu construiesc catedrale pe care nu şi le permit şi nu promovează linsul icoanelor. Oare nu ar trebui să luăm şi noi exemplul lor? Pentru că logica mea e următoarea : mai puţini credincioşi înseamnă mai puţine biserici, mai puţini preoţi, mai puţini bani cheltuiţi aiurea.

46 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Irlanda avortul e interzis prin constitutie. Ar fi bine sa fie si la noi la fel.

| ania a răspuns:

E posibil ca pentru atei să fie mai bună calitatea vieții materiale.Dar în adâncul sufletului după ce obținem lucrurile materiale la care visăm rămânem neîmpliniți, pentru că nimeni nu e cu adevărat fericit până nu face pace cu creatorul Lui.

| RAY a răspuns:

Sti de ce facem noi biserici noi?
ca pacatuim mereu, aia nu pacatuiesc asa ca nu fac, dar vor arde vesnic in iad pentru ca nu cotizeaza la popi lor cu vile si masini scumpe ca la noi

| relian a răspuns:

Nu este bine deloc cum spui tu.Eu as zice mai multe biserici, mai multi popi si asa mai departe.De ce? Simplu privatizezi biserica, o scoti la vinzare, face statu bani cacalau dupa care bisericile nu trebuiesc imputinate deloc.Acele biserici dupa ce se privatizeaza vor fi supuse la impozite, asa cum tu platesti impozit pe casa pe masina si ei vor trebui sa plateasca si uite asa se aduna bani balamuc.Plus de asta aia; la biserica folosesc apa, curent electric deci comapaniile trebuie sa faca si ei bani din asta.Si apoi daca popa ala face bani multi ii bagi si lui impozit ca este ca si cum ar avea un job si tu daca muncesti ti se opreste impozit la salariu si de ce sa nu I se opreasca si lui? Metode sint sa-i poti controla le dai masini de marcat, spui la lume cumva ii aburesti ca orice ban dat cuiva, donat se poate scade din impozitul pe venit si sa vezi oamenii cum or sa ceara chitanta la orice.Deci biserica poate fi o sursa foarte buna de venituri la bugetul statului, dar asta cu conditia sa fie eliminati hotii si banditii care conduc tara si pusi oameni care vor sa faca ceva pentru tara si oameni.Si cine doreste sa cotizeze la biserica sa o faca ca nu-i tine nimeni.Dar asta ar fi Solutia privatizarea bisericii, statul sa-si ia mina de pe biserica total, biserica sa devina independent dar fara sprijin din partea statului.Tu daca doresti sa-ti faci o firma nu te ajuta nimeni.Asa si cu biserica ar fi un fel de afacere a popei, ar disparea aia care conduc biserica sau daca popii ce detin biserici iar sustine e treaba lor. Dupa sa contruiasca ce catredale doresc dar din banii lor sia celor care vor sa contribuie benevol, nu sa-mi ia mie din salariu sa dea bisericii, popilor barbosilor care huzuresc pe spatele nostru al celor care muncim.Jos cu acesti barbosi care ne maninca sufletele si ne beau singele.

| ZvT explică (pentru relian):

Uite aici de ce nu se poate ce zici tu.
http://www.dcnews.ro/......u-sa-l-ia/

| relian a răspuns (pentru ZvT):

Eu nu am spus daca se poate acum sau nu.Ca popii sustin pe guvernanti aia stiu, ca sint oameni dealde Mazare care habar n-au pe ce lume sint si asta stiam.Ce spune el este parerea lui si sa si-o tina ca nu gindeste mai mult de 2 metri de linga el.Problema s-a pus vad sa nu se mai aloce bani de la buget.Propunerea mea este sa se privatizeze biserica nu sa li se lase moca.Pai iti dai seama cit costa o biserica asa ca si cladire? Unde mai pui ca barbosii astia au terenuri, manastiri si etc., Mazare asta daca doreste sa isi dea el salariul sau banii cei are catre biserica sa-i finateze. Oamenii astia dealde mazare trebuie eliminati, asa am si zis trebuie cineva la guvernare care sa faca ceva pentru tara pentru omul simplu.Problema nu este morala, etica ia-o cum vrei nici acum.Pai sint multe biserici legale acum da? Uite sa zic ca eu sint penticostal desi nu sint de nici o religie dar dam un exe doar.Deci eu lucrez mi se opreste impozit si o parte din impozit merg la barbosi; la BOR pai si este corect cinstit? Pai biserica mea de ce nu primeste bani de la buget? Poate eu vreau ca banii mei opriti din impozit, o parte ma rog sa mearga la biserica ce eu o frecventez nu la barbosi.Bisericile toate sint legale si cum dracu s-a ajuns sa se sustina doar Bor? Probabil ca biserica apartine statului si ce sa zis hai sa-i tinem pe leprele astea ca ne ajuta poate pe la alegeri, indeamna oamenii sa ne aleaga.Pe principiul asta s-a mers si se merge si apoi pentru ca pe guvernanti atit ii duce mintea.Si ei probabil cred in Dzeu si chiar si se roaga la el cind fura tara sau fac ilegalitati.Stii cum fac hotii, merg la furat si zic doamne ajuta.Ca sa vezi pina unde poate merge prostia omeneasca.Deci de putut se poate dar nu se vrea.Asta este alta chestie.Problema este ca daca cineva incearca in lacomia lor sa faca asta gindind ca la vinzarea bisericii o sa-si umple buzunarele se gindesc daca cumva popimea instiga lumea la revolata sau hai sa nu mergem asa de departe dar poate sfatui pe crestini sa nu-i mai aleaga pe cei care fac asta, Ca urmare ei se vor vedea eliminate aproape pentru totdeauna ca prostimea tine ura pe cei care au ceva impotriva sau fac ceva impotriva bisericii crestine.Dar cineva trebuie sa o faca cindva odata ca nu merge asa.Adica statu si-a luat mina de pe orice, au vindut orice dar au tinut biserica care nu aduce absolut nimic la bugetul statului, ba mai mult bani multi sint bagati in buzunarele barbosilor fara taxe fata nimic si legea inchide ochii.Pai ce lege este asta frate, doar pentru cum li se scoala lor.Deci se poate eu asta am aratat nu ca nu stiu cine este impotriva sau mai stiu eu ce.Un govern poate face asta chiar cu riscul de a fi eliminate mai tirziu dar stiu ca i-am facut pe barbosi pe lenesi care stau pe spatele amaratilor. Dupa cum am spus nu am nimic cu nimeni dar sint impotriva lenesilor, a celor care nu aduc nimic comunitatii.Deci biserica doar consuma cantitati uriase de bani de resurse si pentru ce? Pe cine ajuta biserica? Pe nimeni doar pe ei insasi pe barbosi.Adica noi sintem obligati sa-i tinem pe ei sa huzureasca? Nu trebuie sa gindim asa trebuie sa luam atitudine, iar oameni dealde mazare trebuie pusi la zid si eliminati.Pai tu il consideri pe ala om? Ala este un delicvent.

| Mădă0611 a răspuns:

Cica "si totusi" laughing, pai tarile ateiste o duc cel mai bine, probabil datorita educatiei, chestii logice, reale.

| greyhound a răspuns:

Irlandezii au o calitate a vietii mai buna din alte motive, ce nu tin de religie.
Si nu stiu ce sa zic daca majoritatea sunt atei, mi-e ca te inseli; majoritatea sunt credinciosi
Oricum, la catolici, toate lucrurile ce tin de religie sunt facute mult mai bine decat la noi mai putin partea cu cersitul

| ZvT explică (pentru greyhound):

Am fost la o slujbă religioasă la catolici în Dublin şi nu am văzut mare diferenţă. Preotul trimite copii la cerşit, vin cu săculeţul printre oameni, iar la sfârşit îi trimite la uşa de la ieşire să mai cerşească încă o dată.

| greyhound a răspuns (pentru ZvT):

Exact, zice preotul/pastorul sau ce-o fi ala 2 fraze, vine ala cu sacul printre randuri. Ma gandeam "frate! la astia e mai rau ca la romani"
Cand a venit ala a 3a oara, m-a plesnit rasul si am iesit

| LordBolton a răspuns:

De obicei tarile ateiste sunt tarile cu nivel de trai ridicat, tarile respective, fiind bogate si educatia si stinta sunt principale, fata de de tarile religioase gen Romania care are 2000 de biserici si 400 de spitale si alea in ruina...

| ZvT explică (pentru LordBolton):

Sunt peste 18 000 de biserici.

| LordBolton a răspuns (pentru ZvT):

Scuze de greseala, cam daca stau sa ma gandesc sunt construite pe an cam minim 30-100 de biserici intr-un singur judet din Romania, ca noi nu avem nevoie de spitale ca ne salveaza viata bisericile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irlandezii sunt catolici si sunt foarte credinciosi;

| Raducu99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"92% din populația republicii sunt romano-catolici, deși în ultimul timp a fost un declin masiv de credință și implicare religioasă a catolicilor irlandezi. În 2001, doar 48% din cei care se declară catolici merg de regulă la servicii regilioase" Sursa: Wikipedia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raducu99):

Asta spuneam si eu. Ei sunt sfinti pe langa noi, avem de luat exemplu.
La noi cati merg "de regula" la serviciile regilioase? 2-3%... Bravo lor, au si credinta, au si cultura, si demnitate, au si nationalism...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ei sunt unde sunt acum, se datoreaza doar moralei si serioitatii lor.
Daca tii neaparat sa vezi urmarile necredintei si a starpirii oricarei forme de morala crestina, mai asteapta vreo 200 de ani si vei vedea roadele atunci. Altfel nu e relevant;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, esti fan IRA? laughing

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

IRA e în Belfast, Anglia (Fosta Irlanda de Nord ), eu zic de Irlanda. Au fost Catolici, dar din cauza cazurilor de pedofilie li s-a cam urât de preoţii catolici. De Paşte de exemplu nu am văzut unul cu lumânări aprinse, iar când au sărbătorit St. Patrick Day, chiar nu arăta a sărbătoare religioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu se datoreaza calitatea vietii lor acestui fapt! Pui gresit problema.Ei spre deosebire de noi nu importam mai scump decat exportam si nu ne vindem toate bunurile si firmele pe un pret de nimic in strainatate! Mai degraba asta ar fi diferenta!

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

În supermarketurile de la ei gen Tesco, Aldi, Lidl, doar câteva produse sunt productie, le numeri pe degete, proprie şi au un afiş vizibil cu steagul Irlandei sau mesajul ''Buy me, I'm Irish ''. Şi la ei politicienii sunt corupţi, doar că la ei biserica nu are buget de 3 miliarde de euro + 18 000 de biserici de construit şi întreţinut + salariile preotilor, dascălilor şi tot mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

La ei sunt destui preoti! Ce spui tu nu are relevanta..Adu o statistica clara cu numarul ateilor si te cred!

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Una dintre cele mai dramatice schimbari a avut loc in Irlanda, unde in 2005, 69% din populatie declara ca este religioasa. In doar 6 ani, acest procent a scazut la 47%.

http://www.9am.ro/......peana.html

Eu nu vorbesc doar de statistică, vorbesc de ce am văzut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Acum vedem ce influenta mare are religia in vietile noastre si ce manipulare aduce! Oamenii au devenit atei doar din vina preotilor care se dovedesc din nou ca fiind tapii negrii cu barba! Deci acestia au crezut asa de tare ca numai religia lor este cea adevarata incat cand au observat ca acea religie este o bataie de joc au renuntat de tot la credinta! De ce trebubie unii sa se lase orbiti si sa se lase condusi ca niste handicapati in carucioare..in momentul in car nu mai exista persoana care sa ii care in acel carucior se opresc uitand ca pot merge si ei pe propiile picioare! Incredibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamneee cata prostie si repetitivitate.trebuie sa ies de aici, ca e jale.ba ai uitat ma minte scurta ori intentionat ai facut-o ca mai erau cateva neamuri tot atee si cu un nivel de viata ridicat pomenit de pretenasii tai de pe aici, care nu au fost acolo unde e viata atat de dulce, dar au auzit si ei ori aveau intrebarea in lista. ma e plina europa si lumea de neamurile mele, ca santem multi, cu cine credeti voi ma ca vorbiti? cu mucea? cate exemple vreti sa va dau ma sa va cruciti de cat de dulce e viata in tarile alea atee, si cat de bine o duc romanasii nostri la ei? treziti-va baietasi si mai ales CREDETI CA; fie painea cat de rea, tot mai buna-i in tara ta.

| Mikhtarian a răspuns:

Sunt seriosi.
Esti penibil,nu asta e problema prietene.
Problema e parlamentul,presedintele,toti FURA!
Tiganii,bozgorii ne-au invadat,unde e Romania? In oameni ca tine nu e, dupa timpul Daciei, exista credinta, si tu o negi acum, penibilule.

| ZvT explică (pentru Mikhtarian):

Mi se rupe mie de credinţa voastră. Ai idee cat costa intreţinerea la peste 18 000 de biserici? Bozgorii şi ţiganii nu sunt şi ei lucrarea domnului? Cine-ţi dă ţie dreptul să o critici, rasistule.

Uite aici o imagine postată de Noname : http://i.imgur.com/ATAqbGg.png

| Mikhtarian a răspuns (pentru ZvT):

Ma plictisesti,esti prea pshiopat ca sa pot purta cu tine o discutie,posibil sa ma iei la bataie prin calculator.
Ti-am spus de ce am ajuns aici, din cauza popoluatiei de cacao, ca si tine, nu din cauza credintei, boule.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru ZvT):

Asa putem si noi zice de necredinta ta.Si de parerea ta.
Deci te rog frumos.Hai sa fim civilizati si sa respectam credinta
Si eu cateodata cred ca unii preoti sunt afaceristi.DAR EXISTA MULTI OAMENI CU HAR! Nu uita de Parintele Tanase care ingrijeste 400 de copii la oi manastire/centru si de Parintele Jar (IPS Longhin) care la fel peste 350 de copii ingrijeste.Toti ii spun tata.Deci te rog.Nu mai generaliza si critica, ca exista si parti bune ale Bisericii.

| ZvT explică (pentru AvalohAlyn):

Aia sunt îngrijiţi din banii publici, nu aduce popa bani de acasă. Şi stai liniştit că la fel de bine s-ar fi putut face un centru de plasament de acei bani.

| ZvT explică (pentru AvalohAlyn):

Şi nu ai cum să ne etichetezi pentru simplu fapt că nu facem ce faceti şi voi. E ca şi cum i-ai spune unui nefumător că are un obicei prost.

| relian a răspuns (pentru Mikhtarian):

Nu este nimeni penibil domnule, cred ca tu bati cimpii.Aici se discuta despre biserica ca sintem la categoria asta religie.Tu vii si spui de guvernanti si presedinte.Dar nu tu i-ai ales? Normal ca si aia trebuie schimbati dar mai intai trebuie sa elimini popimea ca astia prostesc masele pe cine sa aleaga.Dar tu nu prea vezi asta. Odata eliminate barbaosii, adica privatizind biserica barbaosii vor fi independent si nu vor avea nici un interes sa spuna lumii pe cine sa aleaga.ba dimpotriva iar sfatui sa aleaga pe cei care sint mai cinstiti care fac ceva pentru oamenii amariti pentru tara.Dar daca hotul de la guvernare este sustinut de hotul de la biserica ce rezulta de aici? Se sustin unu pe altu si uite asa tara merge naspa.Tu crezi ca daca biserica n-are miliarde are doar milioane nu poate manevra masele? Pot si inca cum.N-a spus nimeni sa interzica sa crezi in ceva. Poti sa crezi in ce doresti tu, poti sa dai toti banii tai sau tot venitul tau0 bisericii ca nu te tine nimeni.Dar nu sint de accord ca sa dau si eu.Eu pentru ce sa dau zi-mi? De ce sa sustin eu biserica ta? Aaaa tie iti place normal dar nu e logic nu este cinstit.Si biserica ce aduce bun statului? Nimic.Pe cine ajuta biserica si cu ce? Nu nimic, biserica este un consumator si atit, nu produce nimic.Eu sint pe vinzarea bisericii cine doreste sa-si cumpere biserica si dupa sa se sutina singura de unde stie.Tu daca iti faci o afacere te ajuta cumva careva? Iti da careva ceva moca? Ei si biserica este exact la fel este o afacere a barbosilor care profita de prostime si de statul roman ca ii tine.Nu frate vrei sa fim toti cinstiti? Pai atunci sa fim sa vindem biserica si dupa fiecare pe drumul lui.Du-te tu in alte tari si vezi ca biserica este privata.Eu nu-s curios de biserica si nu doar ca nu-s curios dar nu vreau ca din banii opriti mie o parte sa mearga sa sustina lenea leprele. Daca tu esti de accord atunci din astea toti banii tai dar nu si banii mei.Eu vreau cu banii mei sa se faca sosele, sa se faca scoli, spitale etc nu biserici.Bisericile nu ajuta pe nimeni, nu da de mincare nimanui.Plus de asta consuma apa, curent electric si asa mai departe.Eu am casa, tu ai casa da? Platesti impozit? Platesti ca daca nu vine statu si-ti ia casa.Gindeste biserica de ce nu plateste impozit? Nu frate ca apartine statului dar statul cine este? Sint eu esti tu si tot locuitorul ala este statu.Pai si de ce sa-i tinem noi pe barbosi sa huzureasca pentru ce? Vindem bisericile, paminturile, manastirile si le luam toti banii, dupa care ei sa faca ce doresc cu biserica. Dupa nu e gata ii punem la taxe ca oricare om sa plateasca taxe pe cladiri ca asa este normal.Nu stiu cit de logic ti se pare dar eu asa as face.Altfel ei merg mina in mina cu guvernantii si mereu asa va fi, tara nu va iesi din gropa niciodata.Unu intreaba ce taxe plateste la buget.Pai pune mina si citeste nene ce taxe se platesc.Impozite pe terenuri, impozite pe case si asa mai departe si impozit la salariu pentru cei care muncesc.De acolo se iau bani si se dau bisericii.Si nu este logic, normal deloc., odata ce tara este in gaura.Dar nu-i de mirare de ce am ajuns asa avind in vedere cum gindesc crestinii.Ginditi tot asa si vom merge si mai in jos va asigur.Si nu fa pe altu penibil pina nu te uiti la tine.Scuze ca am intervenit dar cum am spus uitata-te mai intii la tine sI NU MAI JIGNI LUMEA.

| Angel0 a răspuns (pentru ZvT):

"Aia sunt îngrijiţi din banii publici"
Juri pe onoarea ta de ateu ignorant?

| ZvT explică (pentru Angel0):

Sunt îngrijiţi cu fonduri nerambursabile direct de la dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

In Austria sunt catedrale si se traieste bine. La fel si in Anglia.

| ZvT explică (pentru Ben00):

Austria e in topul ţărilor non-religioase.

| Ben00 a răspuns (pentru ZvT):

Daca ne luam dupa TPU si noi suntem. Si pe urma eu am zis de catedrale, ca te-ai legat de asta.

| ZvT explică (pentru Ben00):

Pe-a-noastră n-o întrece nicio ţară.

| kira30 a răspuns:

Si lista continua...sa nu mai cheltuim bani in baruri, discoteci, droguri, tigari, si pe cinematografe....mai putini bani cheltuiti aiurea.cinematograful poate sa ramana )

| M25M a răspuns (pentru kira30):

Postarea nu se refera la cheltuielile personale facute de indivizii unei societati, ci de cheltuielile din fonduri alocate de pilda pentru poleirea acoperisurilor bisericilor cu aur. Avem o problema atunci cand sunt vreo 18 000 mii de biserici si vre 400 de spitale, intelegi.
Acum, ca raspuns si utilizatorului dar si tie, problema nu sta in numarul de credinciosi, ci in numarul bisericilor construite sau renovate in timp ce spitalele si scolile sunt infecte. Nu am treaba cu credinciosii, pot sa se deplaseze la ce biserica vor ei, insa am o problema cu sistemul.

Din pacate mai este o chestiune, iar aici intra si credinciosii in ecuatie: daca s-ar propune ideea finantarii spitalelor, scolilor, centrelor de plasament pentru orfani ori a institutiilor care au grija de persoane cu dizabilitati, in detrimentul bisericilor, personal cred ca majoritatea ar protesta dintre crestini, luand aceasta masura ca un atac la ortodoxism. Aici da, rationamentul tau ar fi bun (vorbescu acum cu ZvT).

| ZvT explică (pentru M25M):

Nu văd vreun politician să facă asta pentru că ar risca să piarda voturi. Băsescu face poză între popi şi pupă o cruce şi lumea îl crede vreun sfânt.
Am auzit oameni inculţi la muncă bârfind pe cineva care era ateu, cică de asta e aşa rău că nu are niciun dumnezeu, problema o reprezintă astfel de persoane.

| M25M a răspuns (pentru ZvT):

Pai a incercat unu sa vina cu ceva nou si uite ce a patit, a fost ostracizat si facut in toate felurile (R. Cernea, mai exact)

| Al99 a răspuns:

Daca nu cunosti istoria si traditiile locului este usor sa tragi concluzii gresite.
Aterizat de pe plaiuri mioritice cu punga de seminte in buzunar, cu 2 mici in stomac si o shaorma la pachet, este usor sa-ti dai cu parerea.
"Logica" de ateu":
"logica mea e următoarea : mai puţini credincioşi înseamnă mai puţine biserici, mai puţini preoţi, mai puţini bani cheltuiţi aiurea."
Cate taxe platesti la buget domnule ateu?

| ZvT explică (pentru Al99):

Am plătit destule taxe, dar nu în ţară. Shaorma bagi tu dimineţa pe stomacul gol, după dai un gât de aghiazmă şi te duci ca tot omul să mai lingi vreo icoană poate pică ceva din cer.

| Danaberciu a răspuns:

laughing Te auzi?! Irlandezii au calitatea vietii mai buna din alte puncte de vedere, nu religioase! ''Linsul icoanelor''?! laughing Pe bune? Nu ''lingi'' icoanele, nu te inchini icoanelor, ci Pre-sfintesti cei din icoane ~