| HolyPotato a întrebat:

Nu sunt foarte bine informată în legătură cu acest subiect, dar poate mă lămuriți voi puțin:
Dacă Dumnezeu este un bine absolut, de ce religia discriminează femeia? Și de ce în Biblie se vorbește despre sacrificarea animalelor? Dacă înainte de Eva a fost Adam, care era rolul lui pe pământ?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Femeia nu este discriminata. Dar stii si tu ca nu este bine sa fie mai multi sefi, de aceea Dumnezeu a lasat o ordine a prioritatilor. Dar in caminul crestin cand sotul este supus lui Dumnezeu atunci el si asculta de Legile si Poruncile Lui si isi va iubi sotia asa cum Domnul Isus si-a dat viata pentru biserica Sa.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

What? "Domnul Isus si-a dat viata pentru biserica Sa." I don't even...

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da, ce nu stiai?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

1. Care din ele?
2. Pe vremea aia nici Biblia nu exista, ce sa mai zicem de un cult religios care ii mozolea talpile si care sa ridice temple in numele lui.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu nu vorbeam despre vremea aceea, ci despre Domnul Isus care a spus ca barbatul trebuie sa isi iubeasca sotia asa cum a iubit El biserica incat si-a dat viata pentru ea.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Cand a zis Isus ca iubeste biserica? Cand a existat vreun astfel de personaj?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru EmaS):

Cand barbatu bate femeia, dumnezeu o mangaie? laughing
Ema te slefuieste sotu acasa este?

| EmaS a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta ai inteles tu? Daca sotul isi iubeste sotia incat si-ar da si viata pentru ea, ar putea sa ridice mana asupra ei? Nu este permis asa ceva intr-o familie cu adevarat crestina. Si nici nu ar avea motive sa o faca, pentru ca femeia inteleapta isi zideste casa si este o binecuvantare.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Eu vorbesc din proprie experienta. Sunt mandra de modul in care mi-am trait viata si Dumnezeu m-a binecuvantat cu o familie minunata, unita si fericita. Asa mi-am educat si copiii si sunt fericiti si sunt convinsa ca vor trai frumos dupa principiile lui Dumnezeu.,, Ce seamana omul aceea va si secera.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Copiii mei sunt mai maturi in gandire decat tine. Eu cred ca tu esti un copil razgaiat!

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Este adevărat că înaintea creştinismului vechile religii păgâne discriminau femeia (bărbatul avea drept de viaţă şi de moarte asupra soţiei, fără ca cineva să-l întrebe de de asta, spre exemplu), dar creştinismul...
CREŞTINISMUL a reabilitat femeia!

Ea este coloana vertebrală a moralităţi şi educaţiei în familie. Ea este FAMILIA!

"Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după CUM HRISTOS A IUBIT BISERICA, şi S-a dat pe Sine pentru ea."

Efeseni 5, 25

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca Adam (barbatul in general) este atit de destept, cunoscator, descurcaret, etc, de ce Dumnezeu a trebuit sa-i faca un ajutor: femeia?

| HolyPotato explică (pentru anonim_4396):

Mă refeream la faptul că împreună, bărbatul și femeia sunt meniți să reproducă. Singur care era rolul lui Adam? De ce Dumnezeu nu i-a lăsat pe amândoi de la bun început împreună? Avea El, oare, o altă menire pentru el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HolyPotato):

Ai citit Biblia? Eu am citit-o din scoarta in scoarta. Toata, incepind cu Vechiul testament. Si asta, numai ca sa nu ma prosteasca nimeni si sa-mi spuna ca altceva scrie acolo.
Istoria (cel putin cea publicata) incepe de la izgonirea celor doi din Rai. Ce a fost inainte? De ce l-a facut pe Adam? Noi muritorii de rind nu stim. Spuneam "istoria publicata". Nu toate scrierile biblice dscoperite au fost publicate pentru omul de rind. Preotii studiaza ceva si, pe masura ce urca in rang afla mai multe. Eu ma intreb altceva: de ce "crede si nu cerceteta"? Ce ascund? Poate asta duce in final tot la intrebarea ta.

| HolyPotato explică (pentru anonim_4396):

Nu, n-am prea citit-o, mai mult fragmente din ea știu, de-asta cer să mă lămuriți puțin.

| HolyPotato explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca se simtea singur si neimplinit.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

În cazul în care există un astfel de zeu, i-a dat lu' nea Adam femeia, ca pe lângă deștept, cunoscător, descurcăreț să nu fie și ***.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei trai si vei vedea. daca vei vedea bine. daca nu, nu e nici o paguba.lumea va merge inainte.dar in fata va fi barbatul intodeauna, chiar daca femeia e mai inteligenta, mai puternica si mai inselatoare.

| fadnox a răspuns:

Nu cunosc, de unde asta?
de asta au fost lasate pe pamant
pai nu e om, stapan pe pamant? ce rol ar putea avea

| HolyPotato explică (pentru fadnox):

Stăpân stăpân dar să facă ce?

| fadnox a răspuns (pentru HolyPotato):

Poate sa inceapa prin a trai

| HolyPotato explică (pentru fadnox):

Mi-am dat seama, dar ce să facă, mai exact trăind? Era singur singurel fără niciun alt om! thinking Poate sunt eu bătută în cap, dar nu înțeleg religia câtuși de puțin...

| fadnox a răspuns (pentru HolyPotato):

Nu stiu ce e de inteles; cunosti, crezi sau nu, si pui alte intrebari pe TPU

| HolyPotato explică (pentru fadnox):

Dacă te deranjează întrebarea nu te obligă nimeni să răspunzi la ea.

| dragos38 a răspuns (pentru HolyPotato):

Nu era singur pe pamant pe langa el mai existau milioane de oameni biblia plaseaza aparitia omului pe pamant acum 5760 de ani adica de la Adam si Eva incoace daca ne-am fi tras toti din adam si eva nu ar mai fi existat cele trei rase adica (europeana, mongoloida si neagra)sau descoperit schelete de om in africa datand de acum o jumatate de milion de ani, acum sper ca ai inteles

| HolyPotato explică (pentru dragos38):

Exact problema celor 3 rase mi-o puneam și eu de mult thinking da, am înțeles.

| dragos38 a răspuns (pentru HolyPotato):

Pardon, scheletul avea o vechime de peste un milion jumate de ani i-mi cer scuze

| dragos38 a răspuns (pentru HolyPotato):

Si mai puneti o problemahappy cine a construit capul de cristal descoperit in mexic si care nu poate fi datat in nici un caz adam si eva happy

| HolyPotato explică (pentru dragos38):

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

| dragos38 a răspuns:

Pentru ca oamenii de atunci se inchina la zeii, iar sacrificarea animalelor pentru eii era un fel de dar pentru zei.iar povestea cu adam si eva este o legenda noi nu ne tragem din adam si eva

| dragos38 a răspuns:

Religia nu ai cum sa o intelegi pentru ca ea este facuta in asa fel incat sa ne mentina intr-o stare confuza daca vrei sa afli cate ceva despre lumea aceasta in care traim mai bine ai citi despre giordano bruno, galileo galilei,(confruntarea lor cu inchizitia este interesant)

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută

Religia nu discriminează femeia ba din potrivă după caderea primilor oameni din Rai datorită neascultării Dumnezeu, a făgăduit încă din Protoevanghelie cap. 3 versetul 15 că "Duşmănie vio pune între Tine şi Femeie între sămânţa ta şi sămânţa ei aceasta îţi va zdrobii capul iar, Tu îi vei înţepa călcâiul." Aşadar femeia are acel rol minunat de a naşte prunci. înainte vreme era obiceiul Iudaic să seaducă jertfe animaliere pentru iertarea păcatelor, cum de altfel astăzi se aduc jertfe de pâne şi vin care se transformă în chip tainic în Trupul şi Sângele Domnului. După căderea în păcat Adam trebuit să lucreze pământul mărturie avem în Sfânta Scriptură "Cu lacrimi şi în sudoarea frunţii Tale îţi vei câştiga pâinea "

O după-amiază binecuvântată.

| nicucostea855 a răspuns:

Fara o ierarhie ar fi dezordine. Dumnezeu e un dumnezeu al ordinii si al pacii.
Biblia nu discrimineaza femeia. Atat femeia cat si barbatul au aceeasi speranta, speranta de a trai vesnic. Cat priveste autoritatea Isus este capul barbatului si barbatul capul femeii.

Sacrificarea animalelor a prefigurat jertfa lui Isus.